Wydarzenia

Koncert dla Babci i Dziadka W dniu 11.01.201r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z okazji Święta Babci i Dziadka. Uroczystość ta stanowi tradycję, ponieważ odbywa się już od wielu lat. Dzieci pod kierunkiem swoich wychowawczyń przygotowały dla miłych gości program artystyczny złożony z wierszy, piosenek i tańców. Na twarzach małych artystów widać było ogromną radość oraz skupienie przed występem. Na początku przypomniano jak ważną rolę w życiu każdego dziecka pełnią dziadkowie. Swoim występem przedszkolaki bardzo wdzięcznie i szczerze wyraziły swoje przywiązanie i szacunek kochanym Babciom i Dziadkom. Dziękowano im za cierpliwość, opiekę i czas, jaki poświęcają swoim wnuczętom oraz za ogrom bezinteresownej miłości. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Następnie dzieci złożyły życzenia a potem wręczyły swoim Babciom i Dziadziusiom upominki i zaprosiły na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek. Był to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale także dla zaproszonych gości, dzień pełen wzruszeń, uśmiechów, radości.

Bal karnawałowy Karnawał to czas radosnych zabaw i balów. Zgodnie z tą tradycją w dniu 8 stycznia 2019 r. w naszym przedszkolu odbył się kolejny bal karnawałowy, na który dzieci od dawna z radością czekały. Imprezę poprowadził profesjonalny duet animatorów w karnawałowych strojach piratów. Na czas zabawy, dziewczynki zamieniły się w księżniczki, damy dworu, wróżki, motylki itp., a chłopcy w królewiczów, rycerzy, budowniczych, supermenów i wiele innych postaci bajkowego świata. Wesołą zabawę, w rytmie utworów instrumentalnych i wokalnych uatrakcyjniały liczne zabawy i konkursy. Przedszkolaki w pięknych i pomysłowych strojach z ogromnym przejęciem poruszały się po sali balowej. W czasie przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Niestety radosna zabawa musiała się skończyć. Zadowolone i pełne wrażeń przedszkolaki serdecznie podziękowały za wspólną i udaną zabawę karnawałową. Dzieci były tak szczęśliwe i radosne, że jeszcze długo po zakończonej zabawie z ekscytacją opowiadały o swoich wrażeniach. Zabawa karnawałowa, to taka forma aktywności, która zawsze dostarcza dzieciom wiele radości, przyjemności i niezapomnianych chwil, które na długo pozostają w ich pamięci.

Ach, co za noc… Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. Dnia 13 grudnia w naszym przedszkolu w radosną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprowadziły nas dzieci z grupy V i VI, które przedstawiły jasełka pt. ,,Ach, co za noc". Swoim występem przypomniały wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Przedszkolaki wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodała przepiękna gama kolęd i pastorałek różnych wykonawców, oraz układy taneczno - ruchowe, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuli, że małym aktorom należą się pochwały za pokonanie tremy, wczucie się w role, a przede wszystkim za umiejętność działania w zespole, dzięki czemu wspólnie stworzyły bardzo efektowne widowisko. Przedstawienie jasełkowe w wykonaniu dzieci zachwyciły wszystkich przybyłych, a dzieciom zaś dało wiele radości i zadowolenia. Wzruszenie dorosłych, łezka w oku, gorące owacje były wyrazem uznania dla małych artystów. Dziecięca interpretacja narodzin Jezusa Chrystusa, kolędy, świąteczne stroiki i dekoracje, a przede wszystkim wspólny opłatek i wzajemne życzenia, które zakończyły spotkanie, pozwoliły wszystkim wczuć się w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, pełną ciepła, radości i bliskości.

Witaj Mikołaju Wizyta Świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie. Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne. Oprócz prac plastycznych, wszystkie grupy przygotowują piosenki i wierszyki, które będą mogły zaprezentować przed tak wyjątkową osobą. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością. Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Jako pierwsi do naszego Przedszkola przybyli Aktorzy z Agencji Artystycznej z widowiskiem pt. ,,Awaria w fabryce Św. Mikołaja". Święty Mikołaj też nie zawiódł i nie kazał długo na siebie czekać. Niektóre dzieci pierwszy raz witały Mikołaja w przedszkolu. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Przedszkolaki dzielnie zaśpiewały przygotowane piosenki, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył wspaniałe prezenty i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze dzieci z innych przedszkoli. Wyruszając w dalszą drogę, obiecał wizytę w naszym przedszkolu za rok.

Przedszkolaki w bibliotece Dzieci z oddziału II i IV uczestniczyły w spotkaniu w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w Bibliotece Publicznej w Kunowie. Tym razem „Bajkę o rybaku i złotej rybce” czytali Pani Asia Bryś, Kasia Fudalej i Paweł Cieślik. Przedszkolaki z radością zapoznały się z magicznym miejscem, jakim jest biblioteka. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z obietnicą że powróci do niej, aby korzystać z bogatej oferty oddziału dla dzieci.

Konkurs plastyczny 27 listopada dzieci uczestniczyły w Gminnym Konkursie Plastycznym pt. „Dla Niepodległej” zorganizowanym przez Zespół Szkolno – Przedszkolny w Janiku. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy o tematyce patriotycznej z darów jesieni. W konkursie wzięli udział: Nikola Misztal z grupy I, Szymuś Mróz z grupy II, Nikola Podsiadły z grupy III, Ewa Kaczor z grupy V i Alicja Piskorowska z grupy VI. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.

Światowy Dzień Pluszowego Misia W dniu 23 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu obchodzenie tego święta to już tradycja. Głównym celem popularyzacji tego święta była chęć przypomnienia najważniejszych wartości, jakimi są: przyjaźń, miłość i ciepło, z którymi łączy się właśnie Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo ,,czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Były misie małe i duże, nowe i nieco zmęczone przytulaniem. Przedszkolaki opowiadały o swoich pluszowych przyjaciołach, tańczyły z nimi, śpiewały im piosenki. Wysłuchały bajki pod tytułem ,,Trzy misie i Złotowłosa”, którą przeczytała pani dyrektor Małgorzata Krajewska. Z okazji święta wszystkie dzieci otrzymały słodkie niespodzianki. Po dniu pełnym wrażeń misie wraz ze swoimi właścicielami wrócili do domów, by znowu przytulić się przed zaśnięciem.

Dla Niepodległej W związki ze zbliżającym się Świętem Niepodległości dzieci z naszego przedszkola zostały zaproszone na uroczystą sesję, która odbyła się 8 listopada w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie. Ubrane odświętnie i przystrojone w biało - czerwone symbole narodowe, zaprezentowały patriotyczny program artystyczny pod hasłem ,,Dla Niepodległej". Przedszkolaki przedstawiły za pomocą wierszy, tańców i pieśni, trud i poświęcenie żołnierzy polskich na rzecz wolności dla wszystkich Polaków. Podczas występu dzieci recytowały wiersze opowiadające o historii Polski, ale także te tłumaczące sens współczesnej polskości oraz namawiające do dostrzegania piękna ojczyzny. Występ przedszkolaków, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami. W naszym przedszkolu 9 listopada również obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Najpierw wszystkie przedszkolaki przemaszerowały z biało - czerwonymi chorągiewkami na Skwer im. Powstańców Styczniowych, gdzie pod pomnikiem ku czci poległych żołnierzy złożyły kwiaty i zaśpiewały hymn Polski. Po powrocie do przedszkola obejrzały przygotowany przez dzieci z grup IV, V, i VI program artystyczny. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz szacunku dla symboli narodowych. Każde dziecko na tę uroczystość otrzymało kotylion w barwach ojczystych. Z tej okazji została przygotowana wystawa prac plastycznych wykonanych przez dzieci wspólnie z rodzicami pod hasłem ,,Polska moją Ojczyzną". Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie w pamięci naszych „Małych Polaków".

Dzień Edukacji Narodowej 14 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty, ponieważ w tym dniu obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Nasze przedszkolaki z okazji zbliżającego się święta również chciały podziękować swoim ukochanym paniom i pracownikom przedszkola za trud włożony w ich wychowanie. W tym uroczystym dniu dzieci z grupy III i IV wystąpiły na przedszkolnej scenie z programem artystycznym. Zaprezentowały się najlepiej jak umiały. Tańcem, śpiewem i wierszem wyraziły swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów. Dzieci wręczyły swoim paniom kolorowe laurki. Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor przedszkola Małgorzata Krajewska, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom przedszkola, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń.

Pasowanie na Starszaka 9 października 2018 r. w Publicznym Przedszkolu w Kunowie odbyło się uroczyste pasowanie na Starszaka. Z tej okazji wszystkie dzieci z najstarszych oddziałów wystąpiły w strojach galowych. Wystrój sali dopełnił podniosłą atmosferę uroczystości, w której wzięli udział rodzice oraz zaproszeni goście. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, w którym poprzez recytacje wierszy, taniec i śpiewanie piosenek patriotycznych wyraziły szacunek i miłość do Ojczyzny. W programie przygotowanym przez sześciolatków znalazły się utwory nawiązujące do historii i teraźniejszości naszego kraju. Wiersze: „Co to jest Polska”, „Kunów moje miasto” oraz „ Kto ty jesteś?– Polak mały”, dumnie brzmiały w ustach naszych „ małych aktorów”. Za swoje występy zyskały gromkie brawa ze strony rodziców, bliskich oraz zaproszonych gości. Po programie artystycznym nastąpił długo oczekiwany moment pasowania. Najpierw ślubowanie złożyły dzieci a potem uwaga: rodzice! Dzieci obiecały, że będą wzorowymi przedszkolakami, będą grzecznie się bawiły, pilnie uczyły i dbały o przyrodę. Następnie pani Dyrektor Małgorzata Krajewska wielkim ołówkiem pasowała przedszkolaków na Starszaków. Pamiątkowe dyplomy i słodycze były miłą niespodzianką dla dzieci. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków i ich rodziców.

Wycieczka do biblioteki 28 września przedszkolaki z grupy VI odwiedziły Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Kunowie. Głównym celem jaki przyświecał temu spotkaniu było propagowanie codziennego głośnego czytania dzieciom, które w skuteczny i przyjazny sposób pomaga wpływać na ich wszechstronny rozwój. Małych gości powitała pani Joanna Bryś. Od pani bibliotekarki dzieci dowiedziały się, co należy zrobić by stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Przedszkolakom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały. Z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajki, którą przeczytała im pani Asia. Na zakończenie spotkania „Żabki” przekazały Pani bibliotekarce laurkę z podziękowaniem. Wycieczka bardzo się wszystkim spodobała. Dostarczyła wielu cennych informacji, zadowolenia i wrażeń. Dziękujemy za bardzo miłe przyjęcie. „Książka jest najlepszym przyjacielem dziecka, dlatego należy ją szanować i obchodzić się z nią jak z przyjacielem"

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka 20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Dzień ten został ustanowiony jako Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. To radosne święto wszystkie przedszkolaki spędziły na świeżym powietrzu. Wyruszyły barwnym korowodem ulicami Kunowa, aby dotrzeć na boisko „Orlik”. Tam wspólnie ze swoimi paniami brały udział w zabawach ruchowych przy muzyce. Nie zabrakło uśmiechu i radości oraz słodkiego poczęstunku. Na zakończenie Pani Dyrektor złożyła dzieciom życzenia i wręczyła każdemu Odznakę Przedszkolaka. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka dostarczył wszystkim wielu pozytywnych wrażeń, a ponadto zintegrował dzieci z różnych grup przedszkolnych. Z pewnością ten dzień na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

Pożegnanie starszaków W piątek 22 czerwca 2018r. w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego. Starszaki, które po wakacjach idą do szkoły, żegnały przedszkole, a młodsze dzieci pożegnały swych starszych kolegów i koleżanki. Przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny, pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. W przygotowanie uroczystości dzieci włożyły wiele pracy, a zaproszeni rodzice i Dyrekcja przedszkola docenili ich występ gromkimi brawami. Niejeden widz uronił w tym momencie łzę wzruszenia! Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały książeczki, a także pamiątkowe dyplomy ukończenia przedszkola. O swoich starszych kolegach i koleżankach pamiętali również milusińscy z młodszych grup, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali wiersze, piosenkę, a także upominek! Wszystkim absolwentom panie wychowawczynie i pani dyrektor życzą samych sukcesów i wielu wyjątkowych, pięknych chwil spędzonych już w szkole! Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie i każdą chwilę, kiedy mogliśmy wspólnie myśleć o naszych przedszkolakach.

Wycieczka do Świętokrzyskiej Polany Dnia 15 czerwca 2018r. dzieci z najstarszych grup naszego przedszkola udały się na wycieczkę autokarową do Kompleksu Świętokrzyska Polana w Chrustach koło Kielc. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzenie jednego z najstarszych pomników przyrody „Dębu Bartek” w pobliskim Zagnańsku. Kolejnym celem podróży było oceanarium „Oceanika”. Dzieci miały tam możliwość podziwiania podwodnej flory i fauny z różnych zakątków świata. Pani przewodnik zabrała je w „podróż” po morzach i oceanach opisując ich mieszkańców. Dzieci z zachwytem przyglądały się różnokolorowym rybom, płaszczkom, sumom, groźnym rekinom i piraniom. Przedszkolaki z bliska mogły także podziwiać ulubionych bajkowych bohaterów – rybki Nemo i Dori. Po zwiedzeniu oceanarium przyszła pora na następny punkt zwiedzania, a mianowicie „Park Miniatur”, gdzie można było oglądać makiety największych zabytków regionu świętokrzyskiego przedstawionych w skali 1:20. Wielką atrakcją okazały się tutaj zestawy multimedialne, w których nagrane zostały informacje o każdej budowli. Dzieci z wielką uwagą słuchały tych opowieści. Ogromną atrakcją i chyba najbardziej wyczerpującą była Kraina Zabaw. Dzieci z wycieczki wróciły uśmiechnięte i zadowolone. Z radością dzieliły się swoimi wrażeniami ze sobą, a także ze swoimi bliskimi.

V Przedszkolny Turniej Sportowy Promując aktywność ruchową wśród dzieci przedszkolnych, w myśl przysłowia „w zdrowym ciele zdrowy duch”, zorganizowany został V Przedszkolny Turniej Sportowy pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Kunów. Dzięki sprzyjającej pogodzie w dniu 6 czerwca 2018r. na boisku Orlik zgromadziły się dzieci z sześciu grup naszego przedszkola. Inaugurację imprezy sportowej rozpoczęła przemową pani dyrektor Małgorzata Krajewska, a uroczystego otwarcia olimpiady dokonał Burmistrz, pan Lech Łodej. Następnie, gotowi do rywalizacji w duchu fair play, uczestnicy odśpiewali hymn olimpiady, po czym zostali zaproszeni do wspólnej rozgrzewki. Każda z grup przedszkolnych przygotowała własny okrzyk dopingujący do walki. Zawodnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności w zawodach drużynowych dostosowanych do możliwości dzieci. Były to min. konkurencje: „Celne oko”, „Przeskoki przez kałużę”, „Sadzenie i zbieranie ziemniaków”, „Zanieś zwierzątko do domu”, „Sztafeta z maskotką”. Turniej sportowy przebiegał w radosnej atmosferze wspólnej zabawy i zdrowej rywalizacji. Kibice nie pozostawali bierni, głośno dopingując swoje drużyny okrzykami bojowymi. Pomiędzy konkurencjami dzieci wesoło bawiły się przy muzyce. Dzieci ze starszych grup miały możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na torze sprawnościowym oraz uczestniczenia w rozgrywkach piłki nożnej pod czujnym okiem trenera z klubu sportowego STAL Kunów. Puchar dla przedszkola, dyplomy dla grup przedszkolnych i złote medale dla wszystkich uczestników uwieńczyły zakończenie rozgrywek przedszkolnych. Wszystkie nagrody wręczył Pan Burmistrz. Kolejny turniej już za rok!

Przedszkolny Piknik Rodzinny Piknik rodzinny to wyjątkowy dzień w życiu naszego przedszkola, podczas którego bawią się wspólnie dzieci i rodzice. Ta impreza organizowana jest już od wielu lat, ale za każdym razem ma inny przebieg i charakter. Po raz drugi to rodzinne, przedszkolne spotkanie odbyło się na Stadionie Klubu Sportowego ,,Stal” w Kunowie. Rodzice stawili się w licznym gronie. Gośćmi specjalnymi byli Burmistrz Miasta i Gminy Kunów Pan Lech Łodej oraz Przewodnicząca Komisji Oświaty Pani Barbara Domagała. Na początku dzieci przedstawiły krótki program artystyczny. Następnie wręczyły swoim mamom oraz tatusiom laurki i złożyły im życzenia. A potem była zabawa dla wszystkich, dla dzieci, mam i tatusiów. Przedszkolny piknik rodzinny to projekt, za którym kryje się wyjątkowe popołudnie pełne atrakcji. A tych nie brakowało. Dzieciaki mogły uczestniczyć w zabawach z animatorami zabawy. Były wspólne tańce i konkursy dla rodzin. Chętni korzystali z nadmuchiwanej zjeżdżalni. Nie zabrakło też efektów specjalnych - baniek mydlanych. Była rozrywkowa animacja sceniczna i pozasceniczna. Dzieci świetnie się bawiły uszczęśliwiane i zaskakiwane przez animatorów dziecięcej zabawy. Na głodnych i spragnionych czekało stoisko z kiełbaskami z grilla i napojami, słodyczami oraz lodami. Działało też stoisko z watą cukrową. Na murawie stadionu wszyscy mogli się wybiegać, pograć w piłkę i postrzelać nią do prawdziwych bramek. Radosny gwar rozlegał się na stadionie przez prawie trzy godziny. Dzieci wykorzystywały czas na zabawę, dorośli rozmawiali. Był to czas na dłuższe rozmowy, dzięki którym mogliśmy się bliżej poznać. Było bardzo wesoło, miło i rodzinnie. Pogoda również dopisała, dzięki czemu w bardzo przyjemnej atmosferze rodzice ze swoimi dziećmi spędzili popołudnie. Dyrektor Publicznego Przedszkola w Kunowie dziękuje sponsorom pikniku Państwu Ewelinie i Ireneuszowi Nowakom oraz Państwu Jolancie i Dariuszowi Ożdżyńskim z Piekarni ,,Majka” za wsparcie rzeczowe zorganizowanej imprezy. Dyrektor Przedszkola oraz pracownicy mają wielką nadzieję, że to rodzinne święto na długo pozostanie w pamięci i sercach naszych gości i dzieci i dziękują wszystkim za wspólnie spędzone chwile!

Konkurs recytatorski W dniu 22 marca 2018 r. odbył się w naszym przedszkolu konkurs recytatorski dla najmłodszych pod hasłem ,,Wielkanoc wierszem malowana”. W konkursie wzięły udział dzieci z oddziałów przedszkolnych w Janiku, Nietulisku Dużym, Wymysłowie oraz nasi wychowankowie. Uczestnikami konkursu były dzieci w wieku 3 - 6 lat. Małych wykonawców do występu przygotowały panie wychowawczynie. Występy dzieci oglądali rodzice oraz zaproszeni goście – Pani Barbara Domagała – Przewodnicząca Komisji Oświaty i Pani Ewa Gaj - Dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Kunowie. Jury konkursowe, w skład którego weszli zaproszeni Goście oraz Dyrektor Publicznego Przedszkola w Kunowie, oceniało dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, poprawne i płynne deklamowanie, kontakt ze słuchaczem oraz ogólny wyraz artystyczny (gest sceniczny, element ruchu). Po naradach jury podziękowało wszystkim uczestnikom i wyróżniło występy wszystkich dzieci. Uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Słodki poczęstunek przygotowany przez przedszkolną kuchnię umilił wszystkim dzień w przedszkolu. Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują wszystkim dzieciom, które wzięły w nim udział oraz nauczycielom za ich przygotowanie. Gratulujemy uczestnikom, ich rodzicom oraz kadrze placówek oświatowych udanych występów artystycznych. Życzymy dzieciom, aby ich odkryte zdolności były wszechstronnie rozwijane i pielęgnowane.

Święto Babci i Dziadka Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W naszym przedszkolu zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Ta wspaniała impreza odbyła się w naszym przedszkolu w dniu 26.01.2018r. Na wstępie pani dyrektor przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami i zaprosiła do obejrzenia części artystycznej przygotowanej przez przedszkolaków z grupy III i IV. W pięknie udekorowanej sali dzieci zaprezentowały program artystyczny po tytułem ,,Przyjęcie dla Babci i Dziadka". W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Frekwencja jak co roku dopisała. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami tejże placówki. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Było okazją do rozmów, dzielenia się wrażeniami, a przede wszystkim umocnienia więzi rodzinnych i bliższego poznania się.

Bal karnawałowy ,,Bajkowa podróż dookoła świata"- pod tym hasłem w dniu 16.01.2018r. w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, biedronki, czarownice, rycerzy, piratów, policjantów, Spider - Mana, Batmana, ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Na tę wyjątkową okazję zaprosiliśmy animatorów, którzy profesjonalnie poprowadzili bal przenosząc nas w odległe czasy dinozaurów. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki, to wszystkie przedszkolaki z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce w towarzystwie Freda i Wilmy Flintstonów. Wszyscy bawili się znakomicie. Były „tańce – łamańce”, „pociągi”, „kaczuchy” i ,,krasnoludki”. Jednym słowem zabawa na 102!!!. Wielką atrakcją dla dzieci podczas balu były zabawy z kolorowymi chustami i piłeczkami, oraz liczne konkursy, w których wszyscy wzięli bardzo chętnie udział. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Kolejny wielki bal karnawałowy już za rok.

Jasełka Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły, związany z tradycjami i obrzędami. Jednym ze zwyczajów związanych z tymi świętami są Jasełka, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią jest historia narodzenia Pana Jezusa. W dniach 19 i 20 grudnia również w naszym przedszkolu były wystawiane „Jasełka”. Piękna sceneria wprowadziła wszystkich zgromadzonych w świąteczny nastrój. W aktorów wcieliły się dzieci z najstarszych grup przedszkolnych. Był więc Józef i Maryja, aniołowie, pastuszkowie, Herod i Diabełek oraz Królowie. Wszyscy ulegli magii występów przedszkolaków. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Jasełka obejrzały wszystkie przedszkolaki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, pracownicy przedszkola oraz zaproszeni goście, m.in. Pan Szymon Pająk – Przewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunowie – Pani Dorota Opara, Zastępca Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunowie Pani Małgorzata Kowalska, proboszcz naszej parafii – ksiądz Jerzy Ejchler. Po przedstawieniu wszyscy połamali się opłatkiem składając sobie nawzajem życzenia. Pani dyrektor Małgorzata Krajewska życzyła wszystkim obecnym zdrowych i spokojnych Świąt, spędzonych w rodzinnej atmosferze oraz pomyślności w Nowym Roku. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie, nauczone perfekcyjnie wierszyki, kolędy i pastorałki oraz piękne tańce, dzięki którym stworzyły wspaniałą, świąteczną atmosferę i podbiły serca całej widowni. Wszystkim udzielił się świąteczny nastrój.

Wycieczka do Fabryki Bombek 5 grudnia 2017r. odbyła się wycieczka do Fabryki Bombek w Nowej Dębie. Przedszkolaki z grup „Motylki”, „Biedronki” i „Żabki” mogły obserwować proces produkcji ozdób choinkowych i zobaczyć jak powstają bombki. Podziwiając ogrom pracy włożony w tworzenie cudownych bombek w pierwszym etapie dzieci zostały zapoznane z procesem dmuchania bombek, a następnie z etapem „srebrzenia”, gdzie bombka uzyskiwała podkład potrzebny do dalszych etapów. Potem udały się do najciekawszej sali – „dekoratorni”. Wszystkie bombki malowane są w tradycyjny sposób. Praca ta wymaga niezwykłej precyzji, trudu i poświęcenia. Przedszkolaki miały także okazję obejrzeć piękne ozdoby choinkowe zaprezentowane na wystawach. Na pamiątkę pobytu, każde dziecko otrzymało bombkę własnoręcznie ozdobioną podczas warsztatów. Wizyta w tym miejscu niewątpliwie wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój. To była naprawdę udana wycieczka!

Spotkanie z Mikołajem Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 1 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszego przedszkola. Oczekując upragnionego Gościa dzieci z wielkim zainteresowaniem obejrzały przedstawianie teatralne w wykonaniu Aktorów Teatru ,,Maska" z Krakowa. Po teatrzyku, dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do przedszkola zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja – troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście wręczał duże paczki. Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym przedszkolakom wiele radości.

Misie duże, małe, kolorowe… W dniu 24.11.2017r. przedszkolaki z grupy: Muchomorki, Skrzaty, Motylki, Pszczółki, Biedronki i Żabki, uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe, zielone i kolorowe. A każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia w wykonaniu Aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki ,,Maska" na Dzień Pluszowego Misia. Po obejrzeniu bajki Przedszkolaki zostały zaproszone przez dzieci z grupy I i II do wspólnej zabawy w Krainie Pluszowego Misia. Poznały historię święta, recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, ,,Jadą, jadą misie”, ,,Miś i pajacyk", ,,Pluszowy Miś". Wysłuchały bajeczki o Misiu i Margolci. Jak to na urodzinach bywa nie zabrakło ,,misiowego tortu" oraz życzeń. Na zakończenie imprezy wszystkie dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek. W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, miśki, małe i duże, białe i brązowe i wspólne się będziemy uczyć i bawić bo: „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Konkurs plastyczny 10 listopada w Szkole Podstawowej w Janiku odbyło się rozstrzygnięcie kolejnej edycji Gminnego Konkursu Plastycznego pt. „Jesienny liść”. Podsumowanie konkursu poprzedził uroczysty apel z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę. Po apelu, dzieci biorące udział w konkursie obejrzały krótkie przedstawienie w wykonaniu przedszkolaków, po czym Pani Dyrektor wraz z Panem Burmistrzem dokonali oceny prac. Prace wykonane były różnymi technikami: pojawiły się liście narysowane, namalowane, wycinane, wydzierane, z bibuły, plastelinowe oraz z nitek. Wszystkie były bardzo pomysłowe, pracochłonne i pięknie wykonane. Prace wzbudziły zachwyt organizatorów, a ich autorzy zasłużyli na pochwałę i uznanie. Wyłonienie zwycięzców było trudne więc jury zdecydowało przyznać wszystkim uczestnikom I miejsce. W nagrodę każde dziecko otrzymało dyplom i upominek. Następnie dzieci udały się na stołówkę, gdzie czekał na nie słodki poczęstunek. Nasze przedszkole reprezentowali: Nikola Cybula, Hania Wisznarewska, Iza Piwnik , Wojtek Kaczor, Kacper Kwiatek, Igor Kasprzycki, Asia Gorycka, Kuba Mazan, Zuzia Przepiórka, Julia Nowak i Filip Leżuchowski.

Pasowanie na Starszaka „Rzecz to wielka niesłychanie, gdy straszakiem się zostanie” – wiedzą o tym doskonale dzieci z grupy V „Biedronki” oraz grupy VI „Żabki”, które w dniu 19 października 2017r. zostały uroczyście pasowane na Starszaka Przedszkolaka. W tak ważnym dla przedszkolaków dniu do przedszkola licznie przybyli rodzice, aby być świadkami niezwykłego wydarzenia w życiu swoich dzieci. Nie zabrakło też Gości oficjalnych, wśród których byli: Burmistrz Miasta i Gminy Kunów Pan Lech Łodej, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Szymon Pająk, Przewodnicząca Komisji Oświaty - Pani Barbara Domagała, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kunowie – Pani Dorota Opara. Przedszkolaki biorące udział w uroczystości razem z Dobrą Wróżką udały się w podróż do pięciu krain: muzyki i tańca, mądrości i pracowitości, miłości, ruchu drogowego oraz grzeczności. Dzieci w galowych strojach z dumą recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły, a także z uśmiechem na buzi odpowiadały na trudne „egzaminacyjne” pytania. W ten sposób odczarowały zaklęcie rzucone przez Złą Wróżkę. Wzruszeni rodzice nagrodzili gromkimi brawami swoje pociechy. Kulminacyjnym wydarzeniem uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez naszych przedszkolaków oraz pasowanie na Starszaka dokonane przez Panią Dyrektor Małgorzatę Krajewską zaczarowanym ołówkiem, które przypieczętowało wcześniej złożoną przysięgę. Na pamiątkę uroczystości starszaki otrzymały piękny, kolorowy dyplom oraz „kuferek obfitości”. Całe „pasowanie” minęło w radosnej atmosferze. Dla wszystkich dzieci były to na pewno niezapomniane chwile, pełne emocji i pozytywnych wrażeń.

Dzień Edukacji Narodowej 13 października był w naszym przedszkolu wyjątkowym dniem. Na twarzach Pani Dyrektor, Pań nauczycielek oraz pracowników obsługi pojawiły się jeszcze większe niż na co dzień uśmiechy, a serca zabiły mocniej. Ten pogodny i ciepły nastrój zawdzięczamy naszym podopiecznym, którzy pięknie zaprezentowali dla wszystkich zaproszonych gości, specjalnie przygotowany na tę okazję występ. Dzieci z grupy III i IV poprzez tańce, śpiewy i wiersze wyraziły płynącą prosto z serca swoją wdzięczność całemu personelowi przedszkola za miłość, serce, opiekę i trud włożony w ich wychowanie i edukację. Każde słowo wypowiedziane przez „małych artystów", wzbudzało zachwyt i wzruszenie na twarzach zgromadzonych gości. Przedszkolaki były bardzo dumne i pełne powagi podczas artystycznego wystąpienia za co otrzymały wielkie brawa. Na zakończenie Pani Dyrektor złożyła wszystkim pracownikom ciepłe życzenia radości i sił, których z pewnością nie zabraknie nam na kolejne miesiące. Zatrzymamy w pamięci obraz odświętnie ubranych przedszkolaków, kolorowe laurki i wspaniałą atmosferę.

Dzień Przedszkolaka 26 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Światowy Dzień Przedszkolaka”. Już od samego rana panowała wesoła i radosna atmosfera. O godzinie 10 dzieci wyruszyły z przedszkola trzymając w dłoniach kolorowe balony. Barwny korowód wzbudził zainteresowanie przechodniów i okolicznych mieszkańców. Przedszkolaki z dumą informowały o swoim święcie. Po spacerze ulicami miasta wszyscy udali się na boisko szkolne. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy przy muzyce. Radość, śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Myślimy, że Dzień Przedszkolaka na stałe zagości w harmonogramie imprez przedszkolnych i będzie corocznie hucznie obchodzony. Impreza udała się znakomicie. Przyniosła wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Było wesoło i kolorowo. Z przedszkola każde dziecko wyszło niosąc w dłoni balon a na twarzy uśmiech, wynikający z radości bycia PRZEDSZKOLAKIEM

Zakończenie roku przedszkolnego 23 czerwca 2017r. odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość zakończenia roku przedszkolnego. Starszaki, które po wakacjach idą do szkoły żegnały przedszkole, a młodsze dzieci pożegnały swych starszych kolegów. Uroczystość uświetnił program artystyczny zaprezentowany przez przedszkolaków. Starszaki wspaniale prezentowały swoje umiejętności artystyczne, recytatorskie i taneczne. W przygotowanie uroczystości dzieci włożyły wiele pracy. Otrzymały za to od zasłużone brawa od rodziców, pracowników przedszkola oraz koleżanek i kolegów. Po występach wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz drobne upominki. Kolejni absolwenci naszego przedszkola opuszczają nas, by rozpocząć po wakacjach naukę w klasie pierwszej. Życzymy im wielu sukcesów i spełnienia marzeń, a wszystkim dzieciom bezpiecznych i radosnych wakacji.

IV Przedszkolny Turniej Sportowy W środę 14 czerwca 2017r. na boisku Orlik w Kunowie odbył się Przedszkolny Turniej Sportowy pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Kunów Pana Lecha Łodeja. Była to już czwarta edycja tych rozgrywek odbywających się pod hasłem „Gimnastyka super sprawa, sport to najlepsza zabawa”. Turniej tradycyjnie rozpoczął się uroczystym przecięciem wstęgi przez Pana Burmistrza Lecha Łodeja, Panią Dyrektor Małgorzatę Krajewską oraz reprezentanta wszystkich przedszkolaków. W rywalizacji sportowej uczestniczyły wszystkie dzieci uczęszczające do naszego przedszkola. Każda grupa przedszkolna, jako znak rozpoznawczy, miała inny kolor koszulek sportowych: grupa I „Muchomorki” – kolor żółty, grupa II „Pszczółki” – kolor zielony, grupa III „Motylki” – kolor niebieski, grupa IV „Skrzaty” – kolor czerwony, grupa V „Biedronki” – kolor biały, grupa VI „Jeżyki” – kolor bordowy. Młodzi sportowcy musieli zmierzyć się w różnych konkurencjach tj.: rzuty woreczkami do celu, sadzenie i zbieranie „ziemniaków”, wyścig z piłkami, zbieranie piłeczek na czas. Przedszkolaki bawiły się świetnie i głośno dopingowały swoich kolegów i koleżanki. Wszystkie konkurencje objaśniała prowadząca turniej Marta Jałocha. Dzieci ze starszych grup miały możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na torze sprawnościowym oraz uczestniczenia w rozgrywkach piłki nożnej pod czujnym okiem trenera z klubu sportowego STAL Kunów. Pomiędzy konkurencjami przedszkolaki uczestniczyły w różnorodnych zabawach muzyczno – ruchowych. Rozgrywki były nie tylko świetną zabawą, ale także nauką zasad gry fair – play. Za sportowe zmagania zostali nagrodzeni wszyscy uczestnicy turnieju. Każdy przedszkolak otrzymał piłeczkę oraz pamiątkową odznakę, każda grupa przedszkolna dyplom, a przedszkole złoty puchar. Wszystkie nagrody wręczył Pan Burmistrz Lech Łodej gratulując dzieciom wspaniałej sportowej postawy. Kolejny turniej już za rok.

Wycieczka do biblioteki W słoneczny czerwcowy poranek grupa I i II wybrała się na wycieczkę do Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Kunowie. Dzieci przywitały jak zwykle sympatyczne panie bibliotekarki i pan Paweł Cieślik. Instruktor muzyki – pan Paweł przeczytał przedszkolakom wiersz J. Tuwima pt. „Lokomotywa”. Potem wszyscy bawili się przy znanej wszystkim piosence „Jedzie pociąg”. Na zakończenie spotkania dzieci próbowały gry na różnych instrumentach muzycznych. Za mile spędzone chwile dzieci podziękowały paniom i panu Pawłowi laurkami.

Dzień Dziecka W piękny, słoneczny dzień 1 czerwca przedszkolaki wzięły udział we wspaniałej zabawie na dmuchanym placu zabaw w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci miały do dyspozycji: ogromną zjeżdżalnię, basen z kolorowymi piłeczkami, zamek do skakania i trampolinę. Zabawa była super! Dzieci mogły zjeżdżać, skakać, fikać koziołki i wspinać się do woli. Jednocześnie uczyły się cierpliwości oczekując na swoją kolej oraz praktycznie demonstrowały swoją świadomość troski o bezpieczeństwo własne i kolegów. Po intensywnej zabawie, zmęczone ale uśmiechnięte dzieci, udały się do swoich sal.

Piknik Rodzinny Publiczne Przedszkole w Kunowie zorganizowało w dniu 26 maja Piknik Rodzinny, którego celem było uczczenie Święta Matki oraz zbliżających się – Dnia Taty i Dnia Dziecka. Zaproszonymi Gośćmi Specjalnymi byli Burmistrz Miasta i Gminy Kunów Pan Lech Łodej, Przewodnicząca Komisji Oświaty Pani Barbara Domagała, Radna Rady Miejskiej w Kunowie Pani Jolanta Ożdżyńska, Pani Anna Pytlakowska – Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych w Kunowie, Małgorzata Stojak – Sekretarz Komisji, Prezes Klubu Sportowego ,,Stal” Kunów – Pan Sławomir Wijata. Całe przedsięwzięcie miało charakter profilaktycznej imprezy środowiskowej. Jego głównym celem było wyposażenie uczestników w wiedzę o uzależnieniach i możliwościach uzyskania pomocy, kształtowanie postawy, w której człowiek unika nikotyny, alkoholu, narkotyków, zdrowo i higienicznie się odżywia, kształtowanie postawy świadomego i umiejętnego korzystania z mass-mediów, kształtowanie umiejętności prawidłowej reakcji w sytuacji zagrożenia, wspieranie dzieci z ubogich i zaniedbanych środowiskowo rodzin, kształtowanie umiejętności stosowania pozytywnych wzorców zachowań, propagowanie zdrowego stylu życia oraz umożliwienie aktywnego i twórczego spędzania czasu wolnego. Głównym sponsorem imprezy była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kunowie a warunkiem otrzymania dofinansowania było skonstruowanie scenariusza, który spełniłby wymagania komisji. Scenariusz pt. ,,Żyj sportowo, kolorowo” powstał, zyskał przychylność komisji i doszło do jego realizacji. Na początku spotkania dzieci przedstawiły krótki program artystyczny ,,Niespełnione marzenia Kopciuszka” o tematyce nawiązującej do profilaktycznego charakteru imprezy. Młodsze przedszkolaki zaprezentowały program pt. ,,Sportowe lato z mamą i tatą” o sposobach i możliwościach wspólnego spędzania czasu wolnego w rodzinie. Następnie wręczyły swoim mamom oraz tatusiom laurki i złożyły im życzenia. A potem była zabawa dla wszystkich, dla dzieci, mam i tatusiów. Dla dzieci i ich rodziców przygotowano wiele atrakcyjnych zabaw sportowo - zręcznościowych. Na początku odbył się wspólny bieg po stadionie, który nosił nazwę ,,Przedszkolnego maratonu”. W czasie imprezy odbywały się ciekawe pokazy wykonane przez zaproszonych gości. Pierwszym z nich był pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu Julii Kutery i Sebastiana Sitka. Drugi pokaz wykonali Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kunowie. Zaprezentowali oni w uproszczeniu przebieg gaszenia pożaru. Zainteresowani mogli poznać inny sprzęt strażacki wchodzący w skład wyposażenia strażaków. Interesującego pokazu pierwszej pomocy przedmedycznej dokonali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunowie pod opieką nauczycieli Pani Bożeny Wijaty i Katarzyny Pająk. W trakcie pikniku dzieci i rodzice korzystali z przygotowanych różnorodnych stref urozmaicających imprezę. Jedną z nich była strefa malowania twarzy, którą poprowadziła Pani Małgorzata Wiśniewska, dzielnie wykonując swoje zadanie do ostatniego dziecka, chętnego do malowania buzi. W strefie plastycznej dzieci mogły nauczyć się wykonywania prostych składanek techniką orgiami i kolorować obrazki. W strefie edukacyjnej oglądano plakaty o tematyce profilaktycznej wykonane przez dzieci. W tej strefie dostępne też były ulotki i materiały propagandowe o tematyce profilaktycznej. W strefie projekcji filmów edukacyjnych udostępniono filmy pt. ,,Pierwsza pomoc” i ,,Smog”. Strefa sportowa obejmowała gry i zabawy sportowe: mini hokej oraz piłka nożna. Strefą tą kierował zaprzyjaźniony z przedszkolem Pan Jarek Jałocha, trener wielu przedszkolaków w piłce nożnej oraz wielki miłośnik sportu. Barwna, kolorowa, pachnąca i niezwykle apetyczna była strefa zdrowej żywności. Nasza kuchnia przedszkolna przygotowała kolorowe kanapki, jogurty o różnych smakach, sałatki owocowe, owoce, soki – jedzenie jak zawsze pyszne i oczywiście świeże i zdrowe. Nie zabrakło też strefy mniej zdrowej kiełbaski z grilla. Ale zorganizowana strefa zdrowej żywności stanowi przecież usprawiedliwienie dla podanej podczas pikniku kiełbaski. Wielką atrakcją dla dzieci była wata cukrowa serwowana przez harcerzy z Drużyny Harcerskiej ,,Ignis”. Nie zabrakło też lodów. Całą imprezę poprowadziła Pani Marta Jałocha, która okazała się świetną animatorką spotkania. Pogoda w tym dniu była wspaniała i od rana trwały intensywne przygotowania. Rozlegała się też wesoła muzyka sprzyjająca dobremu nastrojowi wszystkich. Wszystkie dzieci otrzymały na koniec imprezy kolorowe balony, którymi przecież tak bardzo lubią się bawić. Było bardzo wesoło, miło i rodzinnie. Pogoda również dopisała, dzięki czemu w bardzo przyjemnej i rodzinnej atmosferze rodzice ze swoimi dziećmi spędzili popołudnie. Dyrektor Publicznego Przedszkola w Kunowie serdecznie dziękuje Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kunowie, Prezesowi Klubu Sportowego ,,Stal” Kunów Panu Sławomirowi Wijacie za udostępnienie stadionu, Ochotniczej Straży Pożarnej w Kunowie, nauczycielom i uczniom Szkoły Podstawowej w Kunowie, Firmie ,,Kaufland”, Julii Kuterze i Sebastianowi Sitkowi, Panu Jarkowi Jałocha, Państwu Ewelinie i Ireneuszowi Nowakom, Pani Marcie Jałocha, rodzicom- Pani Małgorzacie Wiśniewskiej, Pani Monice Połowniak, Pani Kseni Kowalskiej, Pani Darii Zaczek-oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia tej imprezy. Piknik Rodzinny wszedł już na stałe do kalendarza imprez w naszym przedszkolu. Uczestnicy pikniku, jak i organizatorzy, czują się z pewnością usatysfakcjonowani po tak udanej imprezie. Organizatorzy mają wielką nadzieję, że to wspaniałe rodzinne święto na długo pozostanie w pamięci i sercach naszych gości i dzieci. Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzone chwile!

Wycieczka do Kapkaz Dzieci z najstarszych grup uczestniczyły w wycieczce do Szkoły Wrażliwości w miejscowości Kapkazy koło Bodzentyna. Przedszkolaki brały udział w zajęciach w laboratorium swojskiego smaku, gdzie samodzielnie wykonały podpłomyki oraz poznały sposób wykonania sera „Od mleczka do sereczka”. Na zajęciach warsztatowych „Zielichy” – dzieci zdobyły wiedzę o roślinach i ich zastosowaniu w życiu codziennym. Wszyscy uczestniczyli w warsztatach ceramicznych „Gliniane cudaki”, podczas których ulepili własne figurki z gliny. W stadninie koni dzieci samodzielnie karmiły konie, podziwiając ich urok. Na koniec odbyło się ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Pogoda w tym dniu była wspaniała, humory dopisywały. Wycieczkę uznajemy za udaną!

Dzień Bibliotekarza Tradycją stały się już wizyty przedszkolaków w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Kunowie z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek i Święta Bibliotekarzy. W tym roku dzieci z grupy „Motylki” i „Skrzaty” odwiedziły zaprzyjaźnioną bibliotekę 9 maja. Przedszkolaki przygotowały dla pań pracujących w bibliotece montaż słowno – muzyczny. Wcielając się w postacie z literatury dziecięcej odwiedziły Książkową Krainę oraz przypomniały wszystkim o konieczności poszanowania książek. Oprócz wierszy i piosenek były także życzenia i laurki. Przedszkolaki podziękowały za dotychczasowe spotkania z książką. Panie bibliotekarki poczęstowały dzieci słodyczami i zachęcały do odwiedzania biblioteki wraz z rodzicami i samodzielnego wypożyczania książek.

Wycieczka do teatru Dzieci z przedszkola uczestniczyły w dwóch spektaklach teatralnych. Pierwszy z nich było to przedstawienie pt. „Księga Dżungli” w wykonaniu Teatru „Panteatr” z Wrocławia. Odbyło się ono w MCK w Starachowicach. Drugi spektakl pt. „Baśnie Braci Grimm” w wykonaniu Teatru Współczesnego z Wrocławia na scenie Kina „Etiuda” w Ostrowcu Św. Obydwa przedstawienia dostarczyły dzieciom wielu wrażeń artystycznych. Dzieci nauczyły się również kulturalnego odbioru sztuki oraz bezpiecznego zachowania podczas jazdy autokarem.

Wielkanocne śpiewanie Po raz kolejny w dniu 6 kwietnia odbył się w Przedszkolu w Kunowie Gminny Przegląd Piosenki Przedszkolnej. W tym roku tematem przewodnim konkursu piosenki było „Wielkanocne śpiewanie”. Do udziału w konkursie zgłosiły się dzieci z oddziałów przedszkolnych w Nietulisku Dużym, Wymysłowie i Janiku oraz przedstawiciele poszczególnych grup gospodarza imprezy, Przedszkola w Kunowie. Wszystkie dzieci były świetnie przygotowane, wystąpiły w eleganckich strojach i z rekwizytami. Komisja konkursowa w składzie: pani dyrektor PP w Kunowie Małgorzata Krajewska, pani dyrektor MGBP w Kunowie Ewa Gaj oraz Przewodnicząca Komisji Oświaty w Kunowie Pani Barbara Domagała, bardzo wysoko oceniła małych wykonawców. Jury brało pod uwagę dobór repertuaru, walory głosowe, muzykalność, interpretację piosenki oraz ogólny wyraz artystyczny. Wszyscy uczestnicy spisali się na medal i otrzymali okolicznościowe upominki. Na zakończenie uroczystości dzieci z oddziałów I i II przedstawiły krótką inscenizację pt. „Bajeczka wielkanocna”, a dzieci starsze zaśpiewały piękną piosenkę „Alleluja”. Wszyscy świetnie się bawili. Wykonawcom serdecznie gratulujemy sukcesu, nauczycielom przygotowującym dzieci do występu, przybyłym gościom serdecznie dziękujemy.

Witamy wiosnę Zgodnie z tradycją w dniu 21 marca dzieci z naszego przedszkola pożegnały zimę i powitały długo oczekiwaną wiosnę. Przedszkolaki z Marzanną – symbolem odchodzącej zimy przemaszerowały ulicami Kunowa. Barwny korowód dotarł nad rzekę Kamienną. Tam głośnymi okrzykami dzieci pożegnały zimę, a powitały wiosnę. Z kolorowym gaikiem symbolizującym wiosnę przedszkolaki wróciły do przedszkola. W drodze powrotnej wszystkie grupy postanowiły szukać dowodów przybycia wiosny w najbliższym otoczeniu. Dzieci zgodnie stwierdziły, ze wiosna już przybyła i mamy nadzieję, że zagości u nas na dobre.

Spotkanie w bibliotece Dnia 23 marca dzieci z grupy III i IV uczestniczyły w niezwykle ciekawym spotkaniu zorganizowanym w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Kunowie. Przedszkolaki poznały tam Pana Bogusława Sępioła – pasjonata przyrody, ornitologa i fotografa z zamiłowania. Tematem spotkania byli nasi skrzydlaci przyjaciele. Spotkanie uatrakcyjniła prezentacja multimedialna. Pan Boguś z wielkim zaangażowaniem pokazywał zdjęcia ptaków, różnych środowisk, charakteryzował wybrane gatunki, ich sposób gniazdowania czy opiekę nad potomstwem. Przedszkolaki miały także możliwość posłuchania odgłosów wydawanych przez różne gatunki ptaków. Na zakończenie dzieci podziękowały panu Bogusiowi za gawędę o ptakach i wręczyły pamiątkowe podziękowanie.

Nasza nowa sala W 2017 roku Przedszkole w Kunowie powiększyło się o nowe pomieszczenie. Wpłynęło to na poprawę warunków lokalowych placówki. Sala została wyposażona w piękne, nowoczesne meble oraz zabawki. Pomieszczenie zostało zaprojektowane tak, aby wszystko było w nim dostępne z perspektywy wzrostu dziecka. W sali od lutego przebywają dzieci z oddziału II. Czterolatkom bardzo się tu podoba, a zwłaszcza nowe, nieznane wcześniej zabawki. W nowej przestrzeni każdy przedszkolak znalazł coś dla siebie rozwijając swoje zainteresowania i pasje.

Święto Babci i Dziadka W dniu 26 stycznia w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie, na które przybyli szczególni goście. Świętowaliśmy bowiem Dzień Babci i Dziadka. Dziadkowie i Babcie licznie przybyli na uroczystość. Część artystyczną w tym roku przygotowały dzieci z grupy III i IV. Dziadkowie mogli zobaczyć jak pięknie występują ich wnuczęta. Przedszkolaki śpiewały piosenki, tańczyły i recytowały wierszyki. Goście byli poruszeni. W oczach niektórych, można było dostrzec łzę wzruszenia. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Przedstawienie zwieńczył „Koncert wspomnień”. Przedszkolaki wspólnie z dziadkami odśpiewały znane piosenki z dawnych lat. Na koniec wszystkie wnuczęta obdarowały swoich bliskich przygotowanymi upominkami. Dopełnieniem uroczystego spotkania był słodki poczęstunek oraz wspólne zabawy i tańce. Spotkanie przebiegło w miłej, serdecznej atmosferze, a dziadkowie obiecali, że pojawią się w przedszkolu za rok.

Bal w królestwie lodu „Bal w królestwie lodu” pod takim hasłem w dniu 17 stycznia odbył się bal karnawałowy w Przedszkolu w Kunowie. Na bal przybyły księżniczki, wróżki, śnieżynki, pajacyki, policjanci, żołnierze, biedronki, motylki, rycerze oraz wiele innych postaci z bajek. W trakcie trwania balu pojawili się również rodzice naszych milusińskich. Do wesołej zabawy zapraszała wszystkie dzieci Królowa Śniegu. W zimowej scenerii, przy znanych utworach muzyki dziecięcej i rozrywkowej przedszkolaki tańczyły proste układy taneczne, tworzyły wężyki, pociągi, tańczyły w parach i kółeczkach. Królowa Śniegu przygotowała dla dzieci wiele niespodzianek. Przedszkolaki świetnie bawiły się, uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach i konkursach. Jak przystało na karnawał, było kolorowo, radośnie i tanecznie.

Starszaki jadą na wycieczkę Wszystkie dzieci lubią podróżować, zwiedzać interesujące miejsca, poznawać ciekawych ludzi. Starszaki miały ostatnio możliwość odbyć dwie wycieczki po naszym województwie. Dnia 23 listopada uczestniczyły w bardzo wartościowej wycieczce do Teatru Lalki i Aktora ,,Kubuś” w Kielcach. Pierwsza wizyta w prawdziwym teatrze była dla dzieci dużym przeżyciem. Dzieci obejrzały spektakl pt. „Koziołek Matołek” na motywach tekstu Kornela Makuszyński. Spektakl opowiadał o licznych przygodach Koziołka Matołka. Dzieci oglądały spektakl z zafascynowaniem, na widowni była cisza jak makiem zasiał. Były też sceny humorystyczne, które wywoływały ogólny śmiech a także wspólny śpiew z wykonawcami. Po spektaklu odbyły się warsztaty animacyjno - ruchowe prowadzone przez aktorkę teatru "Kubuś", podczas których uczestnicy zostali zaangażowani w analizę prostych słów. Dowiedzieli się jak panować nad własnym głosem. Co robić byśmy byli lepiej słyszani przez innych. Zabawy językowe wzbudziły duże zainteresowanie i były dobrą zabawą. W przedświątecznej atmosferze odbyła się druga wycieczka najstarszych grup do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Zwiedzaliśmy obszar historycznego Zespołu Wielkopiecowego. Obejrzeliśmy zbiory paleontologiczne z cennymi tropami dinozaurów z okresu jurajskiego, które zrobiły na nas ogromne wrażenie. W programie wycieczki były też warsztaty polegające na wykonaniu ozdób choinkowych. Na zajęciach dzieci poznały tajniki tworzenia ozdób metodą decoupageu i własnoręcznie zrobiły bombki choinkowe, które będą mogli zawiesić na choince podczas ubierania choinek.

Wigilia w przedszkolu Wigilia – najbardziej uroczysty i wzruszający wieczór w roku, wyzwalający w ludziach ich najlepsze uczucia. W domach jest uroczyście, dziwnie urokliwie, ale nie tylko w domach. W naszym przedszkolu również. Tradycyjnie już najstarsze przedszkolaki przedstawiły jasełka pod hasłem ,,Kolęduje Tobie moje serce”. Ubrane w piękne stroje, wierszem i piosenką opowiedziały historię narodzin Jezusa. Wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem, wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę, pełną radości, nadziei i życzliwości. Na uroczystości gościliśmy Pana Lecha Łodeja — Burmistrza Miasta i Gminy Kunów wraz z Zastępcą Panią Mariolą Grabowiecką, Przewodniczącą Komisji Edukacji — Panią Barbarę Domagałę oraz Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunowie – Panią Dorotę Oparę. Był z nami wikariusz — Ksiądz Damian. Nie zawiedli, oczywiście, Rodzice naszych przedszkolaków. Wszyscy widzowie, którzy mają okazję oglądać przedszkolne jasełka poddają się nastrojowi chwili. Przy blasku świec, lampionów, dzielimy się po staropolsku opłatkiem, składając sobie wzajemnie życzenia, śpiewamy wspólnie kolędy i obdarowujemy się symbolicznymi upominkami. Podczas uroczystości Pani Burmistrz przekazała nagrodę Kasi Kustrze dziewczynce, której rysunek przedstawiający bożonarodzeniową szopkę, ozdobił kartki świąteczne wydane przez Urząd Miasta i Gminy w Kunowie. Nadchodzi cudowny dla wszystkich czas — Boże Narodzenie. Wszystkim dzieciom, ich rodzinom i przyjaciołom przedszkola życzymy prawdziwie rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Aby były one ciepłe w sercu, zimowe na zewnątrz, wypełnione radością i miłością oraz Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, niosącego optymizm, wiarę, szczęście i zdrowie.

Święty Mikołaj w przedszkolu Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonków Mikołaja. Jak co roku we wczesnych godzinach rannych w asyście swoich pomocników przybył do przedszkola Święty Mikołaj. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały. Wcześniej nauczyły się wielu piosenek i wierszyków, które specjalnie dla Niego przygotowały. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Dzieci powitały gościa piosenką. Nawiązała się wymiana zdań. Przedszkolaki obiecały Mikołajowi, że za rok też będą oczekiwać na wizytę miłego gościa. Na koniec po zapewnieniach, że będą starały zachowywać grzecznie w domu i przedszkolu, Mikołaj obdarował wszystkich wspaniałymi prezentami.

I Przedszkolny Konkurs Recytatorski „Barwy jesieni 29 listopada w naszym przedszkolu odbył się I Przedszkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Barwy jesieni”. W konkursie brały udział dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Komisja konkursowa w składzie: pani dyrektor MGBP w Kunowie Ewa Gaj, pani dyrektor PP w Kunowie Małgorzata Krajewska, pani Teresa Nowak oceniała dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: 3 – 4 latki i 5 – 6 latki. Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności recytując wiersze o tematyce jesiennej. Dzieci, które wzięły udział w konkursie to: Zuzia Iwoła, Zuzia Sierpień, Ula Loranty, Maja Tomaszewska, Alicja Piskorowska, Natalia Słapek, Asia Gorycka, Julia Wiśniewska, Kornel Rogacki, Kacper Gajzler, Kamila Sala, Nikola Kwiatkowska, Patrycja Formela, Marcel Nowak, Filip Jedynak, Bartek Jelonek, Natalia Ziemba, Dominik Rej. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Gratulujemy!

Tydzień Pluszowego Misia W dniach od 21 do 25 listopada zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu Tydzień Pluszowego Misia. Wszystkie dzieci przyniosły do przedszkola swoje ukochane pluszaki. Każdego dnia odbywały się ciekawe zajęcia: prace plastyczne, nauka zabaw i piosenek związanych z misiami, konkurencje sportowe. Dzieci poznały historię pluszowego misia oraz różne misie, te prawdziwe i te z bajek. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przedszkolaki miały możliwość codziennego słuchania bajeczek o misiach czytanych przez zaproszonych gości. Nasze przedszkole odwiedziły min. Pani Burmistrz Mariola Grabowiecka, Pani Barbara Domagała – babcia Ruby, Pani Marlena Hamera -Kaczor – mama Ewuni. W środę 23 listopada dzieci z grupy III i IV odwiedziły Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Kunowie. Tam z uwagą wysłuchały ciekawą bajeczkę „O misiach Bazylętach” czytaną przez Panią Justynę Dwojak – pracownika MGOPS w Kunowie. Dzięki wysłuchanej opowieści i rozmowie dowiedziały się, że warto pomagać innym. Panie bibliotekarki przygotowały również liczne „misiowe” niespodzianki. Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały prace plastyczne na Wielki Misiowy Konkurs Plastyczny. Wszystkie misie były piękne i niepowtarzalne. 25 listopada obchodziliśmy hucznie Urodziny Misia. Starszaki przygotowały dla wszystkich niespodziankę – występ oraz liczne konkursy. Był także pyszny tort i oczywiście świetna zabawa. Na pamiątkę odchodów Święta Pluszowego Misia wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, upominki oraz słodkie, małe „conieco”. Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom za poświęcony czas, a rodzicom za zaangażowanie przy wykonywaniu misiów.

Konkurs plastyczny 10 listopada w Szkole Podstawowej w Janiku odbyło się rozstrzygnięcie kolejnej edycji Gminnego Konkursu Plastycznego pt. „Leśny grzybek”. Prace plastyczne wykonały dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Dzieci zaprezentowały swoje zdolności plastyczne wykorzystując różnorodne techniki plastyczne. Podsumowanie konkursu poprzedził uroczysty apel z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Następnie Pani dyrektor wraz z Panem Burmistrzem dokonali oceny prac. Wszyscy uczestnicy zostali docenieni i otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Nasze przedszkole reprezentowali: Maja, Julia, Zuzia, Alan, Filip, Oliwier i Adaś. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

Dzień Kundelka 26 października odbyło się spotkanie dzieci z najstarszych grup z Panem Burmistrzem w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Ze względu na przypadające w tym dniu Święto Kundelka, tematyka spotkania dotyczyła naszych ulubieńców – psów. Przygotowana lektura również związana była z życiem psów. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i pozostanie w pamięci dzieci.

Dzień Nauczyciela W dniu 13.10.2016r w Przedszkolu w Kunowie odbyła się szczególna uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej dedykowana wszystkim pracownikom naszego przedszkola. W tym roku grupa Motylków oraz Skrzatów przygotowały krótki występ artystyczny. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności śpiewając i recytując. Niespodzianką był konkurs plastyczny. Poproszone przez dzieci panie nauczycielki miały z zasłoniętymi oczami narysować misia. Chyba się udało, ale oceńcie sami. Potem były wspólne tańce w kółeczkach, a na zakończenie słodkości. Pani dyrektor Małgorzata Krajewska podziękowała wszystkim dzieciom w imieniu pracowników za pamięć i wspaniały występ.

w sadzie W ostatni dzień kalendarzowego lata przedszkolaki wybrały się na pieszą wycieczkę do sadu. Dzięki uprzejmości państwa Nowaków, właścicieli sadu, dzieci mogły zobaczyć drzewa pełne dorodnych jabłek. Pan Wiesław opowiedział nam o pracy w sadzie i poczęstował pysznymi, soczystymi owocami. Dzieci były zachwycone i z przyjemnością zjadały pełne witamin jabłuszka. W ramach podziękowań przedszkolaki wręczyły sympatycznemu gospodarzowi laurkę. Bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas i ciekawą lekcję przyrody. Wracając do przedszkola dzieci odwiedziły jeszcze ogródki działkowe.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka Dnia 20 września 2016 r. obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Celem obchodów tego wesołego dnia jest dostarczenie dzieciom kolejnych okazji do świętowania, zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Z tej okazji przedszkolaki przemaszerowały ulicami Kunowa niosąc kolorowe baloniki. Potem wspólnie bawiły się na boisku Orlik. Wszystkim przedszkolakom życzymy radości, spełnienia marzeń, uśmiechów na co dzień i samych wyjątkowych chwil spędzonych w przedszkolu.

Zakończenie roku w przedszkolu 24 czerwca w piękny słoneczny dzień odbyła się w Przedszkolu w Kunowie uroczystość zakończenia roku przedszkolnego. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji. W uroczystym zakończeniu roku szkolnego licznie uczestniczyli rodzice przedszkolaków oraz pracownicy przedszkola. Specjalnie na tę okazję przedszkolaki z najstarszych grup wraz z nauczycielkami przygotowały program artystyczny o tematyce wakacyjnej. Podczas uroczystości kilkoro dzieci pożegnało przedszkole, bowiem już we wrześniu wejdą w nowy etap swojego życia – rozpoczną naukę w szkole podstawowej. Dzieciom, które kończą przedszkole życzymy samych sukcesów w szkole, a wszystkim przedszkolakom wspaniałych i udanych wakacji !

III Przedszkolny Turniej Sportowy We wtorek 14 czerwca 2016r. już po raz trzeci na boisku Orlik w Kunowie odbył się Przedszkolny Turniej Sportowy pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Kunów Pana Lecha Łodeja. „Gimnastyka super sprawa, sport to najlepsza zabawa” - pod takim hasłem rywalizowały przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Kunowie. Turniej rozpoczął się uroczystym przecięciem wstęgi przez Pana Burmistrza Lecha Łodeja, Panią Dyrektor Małgorzatę Krajewską oraz reprezentantów pięciu grup przedszkolnych. W rywalizacji sportowej uczestniczyły wszystkie przedszkolaki. Każda grupa przedszkolna, jako znak rozpoznawczy, miała inny kolor koszulek sportowych: grupa I „Muchomorki” – kolor żółty, grupa II „Motylki” – kolor niebieski, grupa III „Skrzaty” – kolor czerwony, grupa IV „Biedronki” – kolor bordowy, grupa V „Jeżyki” – kolor biały. Młodzi sportowcy musieli zmierzyć się w różnych konkurencjach tj.: wyścig z szarfami, rzuty do celu, przeskoki przez „kałuże”, wyścigi z dyskiem na kiju, sadzenie i zbieranie „ziemniaków”, zbieranie piłeczek na czas. Przedszkolaki bawiły się świetnie i głośno dopingowały swoich kolegów i koleżanki. Wszystkie konkurencje objaśniała prowadząca turniej Marta Jałocha. Chłopcy ze starszych grup mieli możliwość uczestniczenia w rozgrywkach piłki nożnej pod czujnym okiem trenerów z klubu sportowego STAL Kunów. Pomiędzy konkurencjami wszystkie dzieciaki uczestniczyły w różnorodnych zabawach muzyczno – ruchowych. Wszyscy uczestnicy walczyli z wielkim zapałem i wolą zwycięstwa. Rozgrywki były świetną zabawą, szkołą współzawodnictwa sportowego, nauką zasad gry fair – play oraz sposobem propagowania zdrowego stylu życia. Za sportowe zmagania zostali nagrodzeni wszyscy uczestnicy turnieju. Każdy przedszkolak otrzymał złoty medal, każda grupa przedszkolna pamiątkowy dyplom, a przedszkole złoty puchar. Wszystkie nagrody wręczył Pan Burmistrz Lech Łodej gratulując dzieciom wspaniałej sportowej postawy. Wszystkie przedszkolaki otrzymały również słodycze ufundowane przez spółkę TBM SNACKS z Kunowa i piekarnię „Maja” z Kunowa. Dzieci z Przedszkola w Kunowie dziękują Pani Jolancie Ożdżyńskiej i Panu Tomaszowi Miśkiewiczowi za ten piękny gest. Kolejny turniej już za rok.

Przedszkolny Piknik Rodzinny Szczęśliwe wspomnienia z dzieciństwa są dla dziecka jak lekarstwo uwalniane w sytuacjach przeciwności losu przez całe późniejsze życie, dlatego w naszym przedszkolu dbamy o to, by takich chwil było jak najwięcej. W związku z tym 1 czerwca spotkaliśmy się podczas Rodzinnego Pikniku Przedszkolnego. Pogoda była cudowna, tak jak okoliczności przyrody - słońce, mnóstwo zieleni, zaproszeni Goście. Nasze przedszkole co roku organizuje piknik rodzinny z okazji Dnia Matki, Dnia Dziecka oraz Dnia Ojca. W ten sposób łączy trzy wydarzenia w jedno. Podczas tegorocznej imprezy dzieci zaśpiewały piosenki dla rodziców oraz wyrecytowały życzenia. Następnie dzieci wręczyły swoim mamom oraz tatusiom laurki i złożyły im życzenia. A potem była zabawa dla wszystkich, dla dzieci, mam i tatusiów. Dzieci mogły skorzystać z Parku Rozrywki, gdzie do dyspozycji były zjeżdżalnia, trampolina, suchy basen, zamek dmuchany. Cały rekreacyjny plac przedszkolny przystrojono w kolorowe baloniki i różnobarwne papierowe ozdoby. Pogoda w tym dniu była wspaniała i od rana trwały intensywne przygotowania. Rozlegała się też wesoła muzyka sprzyjająca dobremu nastrojowi wszystkich. Oczywiście, jak na prawdziwy piknik przystało rodzice oraz dzieci mogli posilić się kiełbaską z grilla. Na placu zabaw zapalono ognisko, pieczono kiełbaski, którymi potem częstowano wszystkich przybyłych gości. Pracowała też przedszkolna kuchnia podając gościom napoje a dzieciom lody. Na pożegnanie dzieci otrzymały kolorowe piłki.

Z wizytą w bibliotece Dnia 9 maja 2016 r. dzieci z grupy „Motylki” i „Skrzaty” odwiedziły Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczna w Kunowie. Podczas spotkania Pani Dyrektor Ewa Gaj przeczytała bajkę „Franklin pomaga koledze” w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Z okazji przypadającego 8 maja Święta Bibliotekarza oraz Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przedszkolaki przygotowały dla pań pracujących w bibliotece montaż słowno – muzyczny. Oprócz wierszy i piosenek były także życzenia i laurki. Panie bibliotekarki poczęstowały dzieci słodyczami i zachęcały do odwiedzania biblioteki wraz z rodzicami i samodzielnego wypożyczania książek.

Świat piosenką malowany 28 kwietnia odbył się w naszym przedszkolu VI Gminny Konkurs Piosenki Dziecięcej pod hasłem ,,Świat piosenką malowany”. Do udziału w konkursie zgłosiły się dzieci z oddziałów przedszkolnych w Dołach Biskupich, Miłkowskiej Karczmie, Nietulisku Dużym, Wymysłowie i Janiku oraz przedstawiciele poszczególnych grup gospodarza imprezy, Przedszkola w Kunowie. Młodzi artyści prezentowali swoje umiejętności wokalne w swobodny i urzekający sposób, dodając do treści piosenki wymowny strój. Tematyka konkursu była dowolna, dlatego dzieci zaprezentowały bogaty repertuar. Dominowały piosenki o wiośnie, która, jak było słychać, wszystkich napawa już radością, ale nie zabrakło także innych, niezwykle oryginalnych utworów o skaczących nutkach, pajacyku czy budowaniu domu. Komisja Konkursowa w składzie, Burmistrz Miasta i Gminy Pan Lech Łodej, Pani Barbara Domagała /Przewodnicząca Komisji Oświaty/, Pani Katarzyna Fudalej/ Przedstawicielka Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej/ oraz Dyrektor Publicznego Przedszkola w Kunowie, Pani Małgorzata Krajewska, nagrodziła wszystkich wykonawców. Dzieci otrzymały od organizatora konkursu pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Spotkanie zakończono wspólnym odśpiewaniem piosenki ,,Zawsze niech będzie słońce…”. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za miłą zabawę!

„Wielkanocnych zwyczajów czar” 15 marca w Przedszkolu w Kunowie odbyło się spotkanie wielkanocne pod hasłem „Wielkanocnych zwyczajów czar”. Na uroczystość zostali zaproszeni Rodzice oraz goście oficjalni: Zastępca Burmistrza Pani Mariola Grabowiecka, Przewodnicząca Komisji Oświaty Pani Barbara Domagała oraz Dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Ewa Gaj. Dzieci z najstarszych grup zaprezentowały montaż słowno – muzyczno – taneczny przypominający piękne, dawne polskie zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Wszystkich zebranych zachwycił taniec Baby Wielkanocnej z dziarskim Mazurkiem Wielkanocnym, ale nie zabrakło także wesołej zabawy „na wybitki”, tańca dziewczynek z kolorowym gaikiem, czy zbierania jajek do koszyka z barwnym kogucikiem. Najwięcej jednak radości sprawił wszystkim Śmigus – Dyngus, który zgodnie z tradycją zmoczył przedszkolaków wodą, przy czym było dużo śmiechu, pisku i radości. Wielkanocny zajączek miał pełne łapki roboty częstując wszystkich czekoladowymi jajeczkami. Piękny występ dzieci oczarował zebranych gości, czemu dali dowód, nagradzając młodych artystów gromkimi brawami. Przygotowaną uroczystość uświetnił występ Zespołu Ludowego „Kunowianie”. Goście zaprezentowali wiązankę ludowych utworów o tematyce wielkanocnej. W drugiej części spotkania przybyli goście mogli podziwiać galerię prac wielkanocnych. Wszystkie kolorowe, świąteczne prace zostały przygotowane przez dzieci i ich rodziców. Dzieci za przygotowanie prac konkursowych zostały obdarowane świątecznymi upominkami. Na zakończenie spotkania serdeczne życzenia wszystkim jego uczestnikom złożyła Dyrektor przedszkola – Pani Małgorzata Krajewska.

Dzień Babci i Dziadka Wszystkie Kochane Babcie i Dziadków zaprosiliśmy do nas w tym roku na miłą uroczystość 16 lutego. Wspólne świętowanie rozpoczęła część artystyczna przygotowana przez dzieci z grup: „Muchomorki”, „Biedronki” i „Skrzaty”. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem tańczyły, recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Dziadkowie z dumą podziwiali występy wnucząt, a dzieci odważnie prezentowały swoje umiejętności. W ten szczególny sposób pragnęły podziękować im za ich miłość, dobroć, cierpliwość i troskę. Na zakończenie występów wnuki zaśpiewały donośnie 100 lat wręczając swoim Dziadkom upominki – laurki. W imieniu wszystkich zaproszonych gości za piękne występy dzieci, życzenia i upominki, podziękowała babcia Adasia, pani Stanisława Listek. Dopełnieniem tego radosnego spotkania był słodki poczęstunek przygotowany przez panie kucharki dla naszych miłych gości.

Bal karnawałowy Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. Dla przedszkolaków naszego przedszkola to też dzień niezwykły, dostarczający im wielu przeżyć i radości. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. W salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, rycerzy, piratów, policjantów. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Do prowadzenia balu zaproszono w tym roku krakowskich aktorów, którzy przebrani za różne postacie zachęcali wszystkich do zabaw oraz do tańca. Na sali podczas zabaw było kolorowo i wszyscy bawili się wesoło.

Spotkanie jasełkowe Przygotowanie i zaprezentowanie przedstawienia jasełkowego w naszym przedszkolu to domena grup najstarszych. Na tegoroczne spotkanie jasełkowe zaproszono najbliższych członków rodzin naszych przedszkolaków. Przybyli także Goście oficjalni – Burmistrz Miasta i Gminy Kunów Pan Lech Łodej, Zastępca Burmistrza Pani Mariola Grabowiecka, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie Pan Szymon Pająk oraz nasz katecheta - ksiądz Marek Zioło. Piękna scenografia i kolorowe stroje sprawiły, że rodzice, dziadkowie i zaproszeni goście z zainteresowaniem słuchali małych aktorów. Jasełkowa szopka a.d. 2015 miała tradycyjną obsadę. Była: Maryja, Święty Józef, malutkie dzieciątko Jezus, aniołowie, trzej królowie i pastuszkowie. Wystawione Jasełka, wprawiły wszystkich w wyjątkowy świąteczny nastrój. Życzenia Pani Dyrektor oraz Gości - udanych Świąt Bożego Narodzenia oraz pogody ducha i pomyślności w Nowym Roku - które zakończyły spotkanie, pozwoliły poczuć atmosferę zbliżających się świąt, pełną ciepła, radości i bliskości. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by spotkanie było niezapomnianym i wzniosłym przeżyciem – bardzo serdecznie dziękujemy.

Wizyta Mikołaja w przedszkolu Wizyta Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Już 4 grudnia, mimo braku śniegu, Mikołaj dotarł do przedszkola. Dzieci z niecierpliwością czekały na niego wypatrując go w oknie. Jego przybycie poprzedził krótki występ artystyczny w wykonaniu dzieci z II i III grupy. Przedszkolaki śpiewały piosenki, tańczyły i recytowały wiersze. Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. Przywiózł prezenty dla dzieci. Mikołaju dziękujemy i czekamy na Ciebie w przyszłym roku.

Święto Pluszowego Misia Święto Pluszowego Misia to uroczystość, która już od kilku lat na stałe zagościła w kalendarzu imprez naszego przedszkola. W tym roku szkolnym, aby uczynić to święto szczególnym, przygotowałyśmy dla naszych przedszkolaków wiele aktywności koncentrujących się wokół ukochanych przytulanek. Wiele radości sprawiła dzieciom twórczość plastyczna: malowanie, kolorowanie i wyklejanie portretów misiów, które wzięły udział w przedszkolnym konkursie plastycznym pod hasłem „Miś – mój mały przyjaciel”. Przedszkolaki mogły się również trochę poruszać podczas konkurencji sportowych i gimnastyki z pluszowymi misiami. We wtorek 24 listopada wszystkie przedszkolaki przyniosły swoje ulubione maskotki – misie. Wszystkim dzieciom podobały się wierszyki o misiach, chętnie rozwiązywały zagadki i uczestniczyły w przygotowanych konkursach. Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy. W dniu 25 listopada dzieci z grupy II i III odwiedziły Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Kunowie. Przedszkolaki oczywiście zabrały ze sobą swoje ulubione misie. Podczas wizyty dzieci poznały misie występujące w książkach i bajkach. Z uwagą wysłuchały opowieści o przygodach Misia Uszatka czytanych przez Panią Lidię Górczyńską – kierownika Urzędu Pocztowego w Kunowie. Piątek 27 listopada to ostatni dzień Święta Pluszowego Misia obchodzonego w naszym przedszkolu. Tego dnia odwiedziła nas Pani Danuta Jabłońska – babcia Majeczki z najmłodszej grupy. Przedszkolaki z uwagą i zaciekawieniem wysłuchały czytanych przez babcię Danusię bajeczek. Podczas spotkania Pani Danusia, która jest bibliotekarką, zachęcała dzieci do częstego odwiedzania biblioteki z rodzicami. Na pamiątkę odchodów Święta Pluszowego Misia wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.

W Muzeum Dzieci z najstarszych grup uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Historyczno –Archeologicznego w Ostrowcu – Częstocicach. Wstępem do zajęć było oglądanie strażackiego wozu bojowego, który od niedawna wszedł do wyposażenia Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Św. Dzieci z zainteresowaniem oglądały jego osprzęt, przymierzały hełmy, zadawały przy tym wiele pytań. Następnie odbyło się zwiedzanie wystawy czasowej na temat straży pożarnej oraz opowieść o pracy strażaków i ciekawostkach z nią związanych. Wspólnie zastanowiliśmy się, dlaczego wozy straży pożarnej są czerwone oraz kim dla strażaków jest Święty Florian. Z lektury opowiadania Czesława Janczarskiego dowiedzieliśmy się, jak Wojtek został strażakiem. Inspiracją dla zajęć plastycznych i edukacyjnych była wystawa "Straż Pożarna w miniaturze” z kolekcji Pawła Gawrona, którą od września można oglądać w Muzeum. W części warsztatowej dzieci, inspirując się wystawą, własnoręcznie pomalowały drewniany model wozu strażackiego, który zabrały do domu.

Konkurs plastyczny 19 listopada w Szkole Podstawowej w Janiku odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego pt. „Leśny stworek”. W konkursie wzięły udział dzieci z każdej grupy. Wykonały pod opieka wychowawców prace z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Wszyscy uczestnicy zostali docenieni nagrodami oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy. Naszych przedszkolaków na rozstrzygnięciu konkursu reprezentowali: Julcia, Dawid i Bartek. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy.

Dzień Bajki Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a. Dzieci z naszego przedszkola po raz pierwszy włączyły się w obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, który został zorganizowany przez panie bibliotekarki z Publicznej Biblioteki w Kunowie. Sala biblioteczna zamieniła się w bajkową krainę. Można było tam spotkać księżniczki, Smerfy, Czerwonego Kapturka, Królową Śniegu, Jasia i Małgosię, Kota w butach, Piotrusia Pana, rycerzy, krasnali. Nad „bezpieczeństwem czuwał” szeryf , a nieoczekiwanie pojawił się także smok wawelski. Aby uczcić ten dzień odbyło się bajkowe spotkanie, w którym udział wzięły dzieci z grupy III - "Skrzaty" oraz z grupy V - "Jeżyki". Przygotowane zabawy wymagały od dzieci wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Ciekawym elementem obchodów tego święta była prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.

Ślubowanie Starszaków 22 października, w Publicznym Przedszkolu w Kunowie, odbyła się uroczystość Ślubowania Starszaków połączona z Pasowaniem na Starszaka. W tak ważnym dla przedszkolaków dniu do przedszkola licznie przybyli rodzice, aby być świadkami niezwykłego wydarzenia w życiu swoich dzieci. Nie zabrakło też Gości oficjalnych, wśród których byli: Burmistrz Miasta i Gminy Pan Lech Łodej, Przewodnicząca Komisji Oświaty - Pani Barbara Domagała, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kunowie – Pani Dorota Opara. Był z nami ksiądz katecheta Marek Zioło. Obecni byli najmłodsi koledzy wraz ze swoimi wychowawcami. Było podniośle i uroczyście. Dzieci dzielnie ,,zdały egzamin” decydujący o możliwości ubiegania się o miano ,,starszaka”. Tego przedpołudnia chętnie śpiewały o tym czego uczą się w przedszkolu, jak wielu mają tam przyjaciół i ile radości spotyka je każdego dnia. Po części artystycznej nastąpił akt ślubowania a następnie pasowanie, którego dokonała Pani Dyrektor Małgorzata Krajewska. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, które po latach przypomną im może ten inny niż wszystkie, dzień. Pani Dyrektor oraz wychowawczynie wręczyły swoim wychowankom pamiątkowe dyplomy i upominki. Dzieci otrzymały też prezenty od zaproszonych Gości. Padło wiele miłych słów i życzeń na rozpoczynającą się dla dzieci drogę edukacji jeszcze przedszkolnej, a niedługo szkolnej.

Dzień Edukacji Narodowej w Przedszkolu W naszym przedszkolu świętujemy wspólnie różne uroczystości - także Dzień Nauczyciela. Z tej okazji dzieci z grup II i III przygotowały wspaniały program artystyczny o tematyce jesiennej. Publicznością były przedszkolaki z pozostałych trzech grup oraz wszyscy pracownicy naszego przedszkola. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły i grały na instrumentach. W ten sposób wyraziły swoją wdzięczność wychowawcom i opiekunom oraz całemu personelowi przedszkola za miłość, serce, opiekę i trud włożony w ich wychowanie i edukację. Na zakończenie części artystycznej nauczyciele oraz pracownicy przedszkola obdarowani zostali laurkami przez naszych wychowanków, a Pani Dyrektor podziękowała wszystkim pracownikom za trud codziennej pracy.

Przedszkolaki w bibliotece Dzieci z najstarszego oddziału przedszkolnego uczestniczyły w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przeprowadzonej przez Bibliotekę Publiczną w Kunowie. Z historią „Pyzy na polskich dróżkach” Hanny Januszewskiej zapoznała dzieci Pani Burmistrz Mariola Grabowiecka. Po wspólnym czytaniu dzieci spotkały się z Zespołem Ludowym „Kunowianie”, który zaprezentował dzieciom część swojego repertuaru, a Pan Paweł Cieślik zapoznał z instrumentami, którymi muzycy posługują się w zespole – akordeonem, bębenkiem i kontrabasem. Na długo zapamiętamy wrażenie jakie przynosi wspólne czytanie na głos, urozmaicone radosnym śpiewem.

Wycieczka do sadu W czwartek 24 września dzieci ze starszych grup przedszkolnych wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do sadu. Dzięki uprzejmości właścicieli zwiedziły fragment wielkiego, wielohektarowego sadu . Dzieci zobaczyły maszyny i urządzenia wykorzystywane w sadzie oraz sposób zbierania owoców. Poznały także historię drogi jabłka z drzewa do sklepu, a dalej do ich domów. Przedszkolaki były zachwycone wieloma odmianami owoców i podziwiały dorodne jabłka mieniące się w blasku słonecznych promieni. Wszyscy uczestnicy wycieczki zostali obdarowani pachnącymi i soczystymi jabłkami. Zapach i błyszcząca skórka owoców były najlepszą zachętą do spożywania witamin. Dziękujemy za poświęcony nam czas i ciekawą lekcję przyrody.

Witamy po wakacjach! Witamy wszystkie dzieci i ich rodziców po wakacjach. Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2015/2016. Mamy nadzieję że będzie pełen uśmiechu, zabawy, niezapomnianych przygód i wspaniałych przeżyć. Dołożymy wszelkich starań, aby podczas pobytu w naszym przedszkolu dzieci mogły rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania. Rodziców zapraszamy do współpracy i aktywnego udziału w życiu przedszkola.

Przygodę zacząć czas... „Przygodę zacząć czas…” – pod takim hasłem dnia 26.06.2015 roku przedszkolaki z najstarszych grup pożegnały przedszkole, panie i beztroski etap swojego życia. „Starszaki” w odświętnych strojach po raz ostatni wystąpiły przed swoimi rodzicami recytując, śpiewając wakacyjne piosenki i tańcząc. W ten sposób pokazały to czego nauczyły się w przedszkolu oraz udowodniły wszystkim, że są gotowe od września rozpocząć naukę w szkole. Był to dzień szczególny – pełen przeżyć dla dzieci, rodziców oraz nauczycielek. Każdy Starszak otrzymał z rąk Pani Dyrektor dyplom ukończenia przedszkola stając się jednocześnie absolwentem Przedszkola w Kunowie. Były wzruszające podziękowania... i wspólne zdjęcia.

Policjanci w przedszkolu Dzieci z Publicznego Przedszkola w Kunowie od najmłodszych lat zapoznawane są z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa. To właśnie bezpieczeństwo dzieci na drogach i inne jego aspekty były przedmiotem spotkania dzieci z funkcjonariuszami Komisariatu Policji w Kunowie. Na spotkaniu pojawiły się też pytania dotyczące codziennej pracy policjanta. Funkcjonariusze rozmawiali z dziećmi o bezpiecznych zachowaniach na drogach, przypominali jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak zachować się wobec obcych osób. Przypominali również o konieczności noszenia ubrań posiadających elementy odblaskowe. Szczególny nacisk został postawiony na kształtowanie postaw asertywnych w kontaktach z osobami dorosłymi i umiejętność mówienia "nie" w sytuacjach mogących narazić dziecko na niebezpieczeństwo. Dużą atrakcją spotkania okazała się prezentacja samochodu policyjnego i możliwość wejścia do środka auta. Policjanci zademonstrowali różne sygnały ostrzegawcze oraz podstawowe wyposażenie samochodu. Dzieci chętnie wysłuchały opowiadania o codziennej pracy policjanta. To było ważne wydarzenie przedszkolne, gdyż pozwoliło zrealizować nadrzędny cel wychowawczy i dydaktyczny naszej placówki, jakim jest troska o bezpieczeństwo naszych dzieci. Spotkanie Pana policjanta z naszymi wychowankami przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Od dzisiaj każdy przedszkolak już wie, że policjant może być przyjacielem, który zawsze chętnie służy pomocą. Serdecznie dziękujemy panu policjantowi, że znalazł czas na spotkanie z naszymi przedszkolakami.

Przedszkolny Piknik Rodzinny Nie ma nudy w naszym przedszkolu! Placówka każdego dnia zwiększa swoją ofertę dla najmłodszych, pozostawiając szeroki wachlarz wyboru wszystkim przedszkolakom. Przedszkolny piknik rodzinny to projekt, za którym kryje się wyjątkowe popołudnie pełne atrakcji. A tych nie brakowało. Dzieciaki mogły wybawić się nie tylko na urządzeniach na placu zabaw, ale także uczestniczyć w zabawach z animatorami zabawy utrzymanymi tym razem w klimacie Szalonego Dzikiego Zachodu. Czas urozmaicała także para sympatycznych postaci bajkowych geparda Chestera i Goofiego, którzy wymyślali przeróżne konkursy dla dzieci i rodziców. Nie zabrakło też efektów specjalnych - baniek mydlanych, dymów zapachowych, wyrzutni konfetti i serpentyn. Była rozrywkowa animacja sceniczna i pozasceniczna. Dzieci świetnie się bawiły uszczęśliwiane i zaskakiwane przez animatorów dziecięcej zabawy.

Dzień Dziecka 1 czerwca dzieci na całym świecie obchodzą swoje święto. W naszym przedszkolu, jak co roku dzień ten obfitował w wiele niespodzianek. Po śniadaniu przedszkolaki wyszły do ogrodu, a tam czekała na nich wspaniała zabawa! Były występy taneczne dzieci, wspólne pląsy, zabawy balonami i piłkami. Można było puszczać mydlane bańki i malować kredą na chodniku. Pogoda sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci świetnie się bawiły, co widać było po radosnych uśmiechach na twarzach. Na koniec zabawy czekała ich jeszcze jedna niespodzianka – pyszne lody.

II Przedszkolny Turniej Sportowy 26 maja 2015r. już po raz drugi na boisku Orlik odbył się Przedszkolny Turniej Sportowy pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Kunów Pana Lecha Łodeja. W tym roku został on zorganizowany w ramach obchodów „Europejskiego Tygodnia Sportu”. Turniej rozpoczął się uroczystym przecięciem czerwonej wstęgi oraz odśpiewaniem piosenki „Już zawody zacząć czas”. W rywalizacji sportowej uczestniczyły wszystkie przedszkolaki z naszej placówki. Każda grupa przedszkolna, jako znak rozpoznawczy, miała inny kolor koszulek sportowych. Młodzi sportowcy musieli zmierzyć się w różnych konkurencjach tj.: wyścig z szarfami, rzuty do celu, przeskoki przez „kałuże”, skoki na dużych piłkach, sadzenie i zbieranie „ziemniaków”, toczenie piłki slalomem. Chłopcy ze starszych grup mieli możliwość rozegrać mecze piłki nożnej. Pomiędzy konkurencjami wszystkie dzieciaki uczestniczyły w różnorodnych zabawach muzyczno – ruchowych. Wszyscy uczestnicy walczyli z wielkim zapałem i wolą zwycięstwa. Rozgrywki były świetną zabawą, szkołą współzawodnictwa sportowego, nauką zasad gry fair – play oraz sposobem propagowania zdrowego stylu życia. Za sportowe zmagania zostali nagrodzeni wszyscy uczestnicy turnieju. Każdy przedszkolak otrzymał złoty medal, każda grupa przedszkolna pamiątkowy dyplom, a przedszkole złoty puchar. Wszystkie nagrody wręczył Pan Burmistrz Lech Łodej gratulując dzieciom wspaniałej sportowej postawy. Kolejny turniej już za rok.

Przedszkolaki w Centrum Nauki Leonardo da Vinci 20 maja przedszkolaki z najstarszych grup wybrały się na wycieczkę turystyczno – krajoznawczą. Najpierw odwiedziły Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach, gdzie prezentowana jest zwiedzającym ekspozycja „Świat Leonarda da Vinci”. Oglądały tam np. modele maszyn latających, mechanicznego lwa, robota żołnierza oraz reprodukcje obrazów artysty. Świetnie bawiły się w sali zabaw, a potem zwiedziły pobliski dworek starosty chęcińskiego. Podziwiały odnowione wnętrza, stylowe meble a następnie wybrały się na spacer po ogrodzie w stylu francuskim. Kolejnym etapem naszej wycieczki były Kielce. Tam starszaki obejrzały wystawę ryb z całego świata. A na zakończenie wycieczki czekała ich niespodzianka, to co nasze przedszkolaki bardzo lubią – frytki w McDonaldzie.

Spotkanie ze Strażakami z OSP w Kunowie W minionym tygodniu przedszkolaki udały się na wycieczkę do zaprzyjaźnionej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kunowie. Celem spotkania było zapoznanie się z pracą strażaka. Dzięki życzliwości panów mogły obejrzeć samochody, sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki, oraz fikcyjną akcję gaszenia pożaru. Z wielkim zaciekawieniem wysłuchały pogadanki o akcjach ratowniczo – gaśniczych. Dzieci miały możliwość wejścia do wozu strażackiego, przymierzenia hełmu strażaka. Spotkanie to uświadomiło dzieciom, jak trudna i odpowiedzialna, a zarazem ciekawa jest praca strażaka. Dziękujemy strażakom za ich poświęcenie!

„Zaczarowany świat książek” – wizyta w bibliotece W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek dnia 7 maja najmłodsza grupa dzieci z naszego przedszkola wraz z nauczycielkami udała się na wycieczkę do Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Kunowie mieszczącej się w pobliżu przedszkola. Spotkanie miało na celu min. zapoznanie dzieci z biblioteką, ze zgromadzonymi w niej zbiorami oraz zasadami korzystania z niej, a przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania książką. Dla większości dzieci było to pierwsze spotkanie w tej instytucji. Na początek pani bibliotekarka zapoznała maluchy z zasadami przebywania w bibliotece. Dzieci dowiedziały się jak zostać czytelnikiem biblioteki, o książkach i sposobie ich wypożyczania. Przedszkolaki mogły przejść między regałami, aby obejrzeć księgozbiór, który przeznaczony jest wyłącznie dla nich. Maluchy miały także okazję obejrzeć najnowsze kolorowe książki dla dzieci. Spotkanie nie mogło obyć się bez głośnego czytania. Dzieciaki z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały opowiadania o przygodach małego żółwika pt. „Franklin chwalipiętą”, które przeczytała dla nich Pani Dyrektor Ewa Gaj. Z okazji zbliżającego się Święta Bibliotekarza maluchy przygotowały dla Pań pracujących w bibliotece oraz zaproszonych gości piosenki, wiersze, życzenia i laurki. Panie bibliotekarki poczęstowały dzieci słodyczami i zachęciły do odwiedzania biblioteki wraz z rodzicami.

Magiczna kraina dźwięku Po raz kolejny młodzi wykonawcy rywalizowali podczas V Gminnego Przeglądu Piosenki Przedszkolnej przebiegającego pod hasłem ,,Magiczna kraina dźwięku”, który odbył się 28 kwietnia w Publicznym Przedszkolu w Kunowie. Na scenie spotkali się reprezentanci palcówek przedszkolnych w Janiku, Dołach Biskupich, Miłkowskiej Karczmie, Nietulisku Dużym, Wymysłowie raz przedstawiciele poszczególnych grup gospodarza imprezy, Przedszkola w Kunowie. Celem przeglądu była prezentacja dorobku artystycznego solistów i zespołów wokalnych, wymiana pomysłów i doświadczeń w zakresie upowszechniania śpiewu wśród dzieci i promowanie dziecięcej twórczości artystycznej oraz rozbudzanie uczucia radości i świetnej zabawy. Dzieci dobrze się bawiły, chociaż nie zabrakło nutki stresu scenicznego. Jury w składzie, Pani Barbara Domagała/Przewodnicząca Komisji Oświaty/, Pani Ewa Gaj/ Dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej/ oraz Dyrektor Publicznego Przedszkola w Kunowie, Pani Małgorzata Krajewska, nagrodziło wszystkich wykonawców. Po zakończonych występach, dzieci otrzymały pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz upominki. Nagrodą był także słodki poczęstunek w postaci magicznego tortu, który czekał na dzieci zaraz po występach. Gratulujemy uczestnikom, ich rodzicom oraz kadrze placówek oświatowych udanych występów artystycznych. Życzymy dzieciom, aby ich odkryte zdolności były wszechstronnie rozwijane i pielęgnowane.

Konkurs wielkanocny 27 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Kunowie rozstrzygnięty został konkurs plastyczny na „Palmę wielkanocną”. W konkursie wzięły udział dzieci ze wszystkich szkół i przedszkoli w gminie. Prace naszych przedszkolaków otrzymały wyróżnienie. Wykonały je dzieci: Amelka Gierczak, Marcel Nowak Natalka Zdyb. Podczas uroczystości dzieci z najstarszych grup zaprezentowały program artystyczny „Wielkanocne świętowanie”. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy.

Wielkanoc w przedszkolu Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim w naszym kraju. Wiąże się ona z licznymi obrzędami i zwyczajami zachowanymi do dnia dzisiejszego. Do kultywowania tradycji świątecznych w naszym przedszkolu zaprosiliśmy jak każdego roku rodziców naszych przedszkolaków. Nie zabrakło też Gościa oficjalnego, którym był: Burmistrz Miasta i Gminy Kunów Pan Lech Łodej. Podczas przedszkolnej uroczystości pod hasłem ,,Wielkanocne świętowanie” dzieci z najstarszych grup przedszkolnych zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne oraz aktorskie. Treść inscenizacji miała charakter edukacyjno- wychowawczy. Przedszkolaki miały okazję poznać przepiękne polskie zwyczaje i obrzędy związane ze świętami wielkanocnymi. Jednocześnie wystąpiły w niej elementy humoru słowno-sytuacyjnego. Dzieci na scenie dawały z siebie wszystko, co w połączeniu z ich talentem dało wspaniały rezultat. Rodzice z zapartym tchem obserwowali popisy swoich pociech. Dzieci za swój wysiłek obdarowane zostały przez zajączka czekoladowymi jajkami. W przedszkolu odbyła się też wystawa prac plastycznych przygotowanych na kolejny, rodzinny, świąteczny konkurs na wielkanocną ozdobę. Dzieci wraz z rodzicami wykonywały ozdoby w domu. Do konkursu zgłoszono aż 84 prace. Wielkanocne Święta są przecież doskonałą okazją do plastycznego wykazania się w formie różnych technik. Konkurs dostarczył dzieciom świetnej zabawy i uśmiechów na twarzy, ale okazał się też doskonałym sposobem na ich edukację. Jak każdego roku tak i teraz pomysłowość rodziców i dzieci wprawiła nas w zachwyt. Wszystkie prace okazały się bardzo pomysłowe a nagrody przyznano wszystkim uczestnikom. Wykonane na konkurs prace w formie palm wielkanocnych wezmą udział w Konkursie na Palmę Wielkanocną zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Kunowie. Nie ukrywamy, że liczymy na powodzenie w tej rywalizacji. Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Zaproszonym na uroczystość Gościom Oficjalnym oraz Rodzicom serdecznie dziękujemy za przybycie. Rodzicom dziękujemy za liczne zaangażowanie w wielkanocnym konkursie. Rodzicom i Dzieciom oraz wszystkim przyjaciołom naszego przedszkola życzymy zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy, smacznego jajka, mokrego dyngusa a także odpoczynku w rodzinnym gronie.

Żegnamy Zimę Jak tradycja nakazuje pożegnaliśmy zimę. Zrobioną w przedszkolu kukłę Marzanny – symbol zimy przedszkolaki zabrały na pożegnalny spacer nad rzekę. Tam głośnymi okrzykami „Żegnaj zimo!" staraliśmy się przegnać ją, aby od nas szybko odeszła. Chociaż nie była w tym roku bardzo sroga to jednak bardziej lubimy wiosnę. Na jej powitanie przedszkolaki przygotowały kolorowy gaik. Wiosna nas nie zawiodła i przyniosła nam słońce i ciepły wietrzyk. Udaliśmy się więc na plac zabaw i tam w wesołej atmosferze spędziliśmy przedpołudnie.

Wycieczka do biblioteki W styczniu przedszkolaki z grupy IV wybrały się na wycieczkę do Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Kunowie. Tam na dzieci czekała Pani Danusia - pracownik biblioteki. Panie bibliotekarki oprowadzając dzieci po bibliotece zapoznały je z takimi miejscami jak: czytelnią, kącikiem dla najmłodszych, wypożyczalnią książek dla dzieci. Przedszkolaki dowiedziały się jak należy zachować się w bibliotece, jak wypożyczać książki i gdzie szukać odpowiednich lektur. Po zwiedzaniu biblioteki Pani Danusia przeczytała dzieciom bajkę pt. „ Czerwony Kapturek". Bajki mają to do siebie, że uczą i bawią. Tym razem przedszkolaki przypomniały sobie bardzo ważną zasadę – słuchaj rodziców i nie ufaj obcym. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy i z przekonaniem, że wkrótce tam wróci.

,,Sentymentalna podróż z babcią i dziadkiem” Dzień Babci i Święto Dziadka to dobra okazja, by przypomnieć sobie o osobach, którym często zawdzięczamy większość cudownego dzieciństwa. Zwykle to babcie i dziadkowie rozpieszczają swoje wnuczęta, ale w dniu ich święta ulega to zmianie. Tak też było w przedszkolu w Kunowie. Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowały tym razem dzieci z najmłodszych grup wiekowych – trzylatki i czterolatki. Spotkanie przebiegło pod hasłem ,,Sentymentalna podróż z Babcią i dziadkiem”. Dzieci zaprosiły Gości do podróży po Polsce. Wspólnie ,,odwiedziliśmy Gdańsk, Zakopane, Kraków, Warszawę. Dziś jest Święto Babci i Dziadka, więc prosimy Was, niech te wiersze i piosenki, umilą Wam czas - mali aktorzy z przejęciem śpiewali, deklamowali i tańczyli. Dużą przyjemność sprawiły babciom i dziadkom upominki wykonane przez dzieci. Dziadkowie byli pełni uznania dla swoich pociech za odwagę i umiejętności artystyczne. Wspomnieć raz jeszcze trzeba fakt, że to najmłodsze przedszkolaki przygotowywały program, ale spisały się dzielnie i sprostały postawionemu zadaniu. Spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku dla Gości. Wspaniałe ciasta przygotowały nasze niezawodne panie z przedszkolnej kuchni. Impreza chyba się udała, a opuszczający nasze przedszkole dziadkowie składali wyrazy podziękowania i uznania wychowawcom oraz do Pani Dyrektor Małgorzaty Krajewskiej. Zapewniliśmy ich, że za rok będzie jeszcze lepiej. Z uśmiechem na ustach, z przyrzeczeniem, że zaprosimy ich ponownie, pożegnali się z nami. Podsumowaniem tych pięknych spotkań może być zdanie ,,Jakie to piękne, gdy sprawiamy innym radość”. Wszystkim Babciom i Dziadkom w dniu ich Święta, życząc raz jeszcze zdrowia, dziękujemy za cierpliwość, opiekę, wspólne spacery, przepyszne ciasta i ciekawe opowieści.

Bal Karnawałowy Rok 2015 powitaliśmy Balem Karnawałowym. Zabawa była przednia. Były tańce, zabawy z animatorami oraz śmieszne konkursy. Na balu pojawili się też goście znani z kreskówek – Myszka Miki oraz Kubuś Puchatek. Zabawę uświetniły efekty specjalne w postaci baniek mydlanych i sztucznego dymu. Jak na prawdziwym balu wybrano wśród dzieci Królową i Króla Balu. Wśród dorosłych też dokonano podobnego wyboru – Królową Balu została Pani Dyrektor, a Królem – tata Asi. Na dobrej zabawie czas minął szybko. W pamięci zostaną wspomnienia i kolorowe fotografie.

,,Witaj Boże Dziecię” Święta Bożego Narodzenia, to szczególny czas spotkań i refleksji, podziękowań i składania życzeń. To czas, w którym odczuwamy najsilniejszy związek z naszymi tradycjami. Dzieci na zajęciach w przedszkolu poznają zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Uczą się kolęd, lepią aniołki i postacie do szopki betlejemskiej, ubierają choinkę, robią ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, przedstawiają jasełka, składają życzenia pracownikom instytucji współpracujących z przedszkolem. W tej wyjątkowej atmosferze zorganizowano Spotkanie Wigilijne dzieci, rodziców i pracowników Publicznego Przedszkola w Kunowie. Tegoroczne spotkanie nosiło tytuł ,,Witaj Boże Dziecię” i odbyło się 18 grudnia. Spotkanie przebiegło w świątecznie przystrojonej sali. Była szopka betlejemska, którą ustawiono na tle makiety miasta Betlejem. Tym razem to nie pierwsza gwiazdka, ale Pani Dyrektor Małgorzata Krajewska –Gospodarz spotkania - dała znak do rozpoczęcia uroczystości od przypomnienia naszej tradycji oraz podkreśliła charakter nadchodzących świąt. Życzyła wszystkim, aby nadchodzące święta Bożego Narodzenia, spędzone w gronie rodziny i przyjaciół, upłynęły w zdrowiu i oderwaniu od codziennych trosk. Składała życzenia wszelkiej pomyślności i radości. Podczas wigilijnego spotkania dzieci z najstarszych grup przedstawiły własny program przygotowany pod kierunkiem nauczycieli. Szczególnie donośnie zabrzmiała jedna z ulubionych dziecięcych pastorałek „Pójdźmy wszyscy do stajenki". Jasełka otrzymały gromkie brawa. Dzieci zaprezentowały bogaty program artystyczny – śpiewały, tańczyły, opowiadały o wydarzeniu sprzed dwóch tysięcy lat. Rodzice i inni przybyli goście patrzyli z podziwem na małych ,,aktorów”. Po występach dzieci nadeszła pora wspólnego łamania się opłatkiem. To niezwykle wzruszający moment, który zapada przedszkolakom w pamięci na długie lata. Do życzeń i łamania się opłatkiem dołączył też nasz ksiądz katecheta Marek Zioło wraz z diakonem Mariuszem. W czasie uroczystości zaprezentowano też prace plastyczne, które zgłoszono do rodzinnego konkursu przedszkolnego pod hasłem ,,Bożonarodzeniowa ozdoba”. Dzieci wraz z rodzicami wykonały bardzo wiele prac. Na wystawie pojawiły się choinki wykonane różnym technikami, stroiki świąteczne, szopki, kartki, bombki i wiele innych. Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują rodzicom za duże zainteresowanie i liczny w nim udział. Dla wszystkich autorów prac przygotowano nagrody. Miłym akcentem spotkania było podziękowanie sponsorom - Państwu Annie i Tomaszowi Wójcikom za zakupienie zabawek na przedszkolne mikołajki. Sprawiły one dzieciom wiele radości. Zaproszonym gościom, uczestnikom – dzieciom, opiekunom i pracownikom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by spotkanie było niezapomnianym i wzniosłym przeżyciem – bardzo serdecznie dziękujemy, życzymy udanych Świąt Bożego Narodzenia oraz pogody ducha i pomyślności w Nowym Roku!

W Krainie Piernika W dniu 8 grudnia 2014 najstarsze przedszkolaki odwiedziły „Krainę Piernika” w Chmielowie. Dzieci zapoznały się z recepturą wypieku pierników oraz uczestniczyły w warsztatach samodzielnego wykrawania i ozdabiania ciastek. Potem nasi Milusińscy oglądali wystawę ozdób świątecznych i choinek bożonarodzeniowych z różnych epok. Na koniec zaśpiewaliśmy wspólnie kolędy.

Mikołajki Od rana dzieci z niecierpliwością oczekiwały na przybycie dostojnego gościa – Św. Mikołaja. Jego przybycie poprzedził krótki występ w wykonaniu dzieci z najmłodszych grup. Mikołaj pojawił się w przedszkolu gromko oklaskiwany przez przedszkolaki. Przywiózł prezenty dla dzieci. Mikołaju dziękujemy i czekamy na Ciebie w przyszłym roku.

Urodziny Kubusia Puchatka 25 listopada dzieci z Przedszkola w Kunowie świętowały urodziny Kubusia Puchatka. Tego dnia każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ulubionego pluszaka. Wszyscy zebraliśmy się w dużej sali gdzie rozpoczęła się uroczystość. Tam przedszkolaki wysłuchały jedno z opowiadań o Kubusiu, które przeczytała pani dyrektor. Sympatycznemu solenizantowi złożyliśmy życzenia. Potem były konkursy, quizy, zabawy plastyczne, misiowe tańce i wspólnie śpiewane piosenki o misiu. Nie zabrakło też ,,małego co nieco" – misiowych słodkich ciasteczek.

Konkurs Plastyczny "Dary lasu" W jesiennym nastroju odbyło się w przedszkolu rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego „Dary lasu”. Dzieci wraz z rodzicami wykonały wiele prac plastycznych o tematyce jesiennej. Wykorzystano przy tym różnorodne formy plastyczne. Były bukiety, stroiki, makiety lasu, zwierzątka leśne. Do konkursu przystąpiła liczna grupa dzieci, która została nagrodzona atrakcyjnymi nagrodami. Wybrane prace wezmą udział w podsumowaniu Gminnego Konkursu Plastycznego „Dary lasu” w Szkole Podstawowej w Janiku. Dziękujemy Dzieciom i Rodzicom za liczny udział w konkursie.

Pasowanie na Starszaka 2014 23 października w Publicznym Przedszkolu w Kunowie odbyła się długo oczekiwana przez dzieci uroczystość „Ślubowanie Starszaków”. W tak ważnym dla przedszkolaków dniu do przedszkola licznie przybyli rodzice, aby być świadkami niezwykłego wydarzenia w życiu swoich dzieci. Nie zabrakło też Gości oficjalnych, wśród których byli: Burmistrz Miasta i Gminy Pani Beata Duda, Przewodniczący Rady Miejskiej - Pan Roman Wójcik, Przewodnicząca Komisji Oświaty - Pani Barbara Domagała, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kunowie - Pani Dorota Opara, nasz Katecheta - Ksiądz Marek Zioło. W trwającym roku szkolnym mamy w naszym przedszkolu trzy grupy starszaków. Tegoroczne ,,Starszaki” to w większości dzieci w wieku pięciu lat, gdyż zgodnie z reformą oświaty dzieci sześcioletnie rozpoczęły już naukę w szkole podstawowej. Dzieci zaprezentowały zgromadzonym gościom swoje umiejętności wokalno- recytatorskie, a także taneczne. Mimo, iż były to dzieci zaledwie pięcioletnie, trzeba przyznać, że nie miały tremy i poradziły sobie świetnie. Przedstawienie utrzymane było w nastroju i klimacie jesiennym. Mali artyści pięknie śpiewali, przedstawiali różne scenki, mieli kolorowe stroje i widać było, dobrze się bawili. Na ten dzień bardzo odświętnie udekorowano też salę. W trwającą część artystyczną wpleciono ten najważniejszy moment dla dzieci - uroczyste ślubowanie, a następnie pasowanie na Starszaka i Przedszkolaka przez Panią Dyrektor Małgorzatę Krajewską. Na zakończenie Pani Dyrektor oraz wychowawczynie wręczyły swoim wychowankom pamiątkowe dyplomy i kuferki obfitości. Dzieci otrzymały też prezenty od zaproszonych Gości. Padło wiele miłych słów i życzeń na trwającą dla dzieci drogę edukacji jeszcze przedszkolnej, a niedługo szkolnej. Wszystkim Starszakom gratulujemy!

Dzień Edukacji Narodowej W dniu 13 października obchodzony był w przedszkolu Dzień Edukacji Narodowej. Z krótkim programem artystycznym wystąpiły dzieci z młodszych grup II i III śpiewając piosenki i recytując wiersze. Nie zabrakło też życzeń dla całego personelu przedszkolnego. W uroczystości uczestniczyli też rodzice.

Witaj przedszkole! Witamy wszystkich przedszkolaków w nowym roku szkolnym 2014/2015. Mamy nadzieję, że przyniesie Wam drodzy Rodzice jak i Waszym dzieciom wiele radości. Życzymy wszystkim dzieciom samych miłych chwil wypełnionych zabawą i nauką oraz wielu niezapomnianych wrażeń z czasu spędzonego w przedszkolu.

Do widzenia, przedszkole! 27 czerwca przyszedł czas na ostatni już w tym roku przedszkolnym występ dzieci. Przedszkolaki z czterech najstarszych grup wierszem i piosenką pożegnały się z przedszkolem. W ten sposób wyraziły swoje podziękowanie za trud, wysiłek i prace pań włożoną w wychowanie i edukację dzieci. Również średniaki przedstawiły króciutki program artystyczny dedykowany starszym kolegom. Następnie Pani Dyrektor pożegnała starszaków oraz wręczyła im pamiątkowe dyplomy ukończenia przedszkola i upominki w postaci książek. Później były podziękowania skierowane w stronę dzieci, ich rodziców oraz nauczycieli i pracowników przedszkola. Słowa podziękowania skierowała Pani Dyrektor również do Rodziców starszaków, którzy tradycyjnie już zostawiają prezenty w postaci zabawek dla Przedszkola. Grono pedagogiczne naszego przedszkola życzy Starszakom samych piątek i szóstek w szkole a wszystkim pięknych wakacji.

Bajkowa podróż dookoła świata W piękną pogodę, jaka wreszcie nastała, nie ma nic lepszego niż przebywanie na świeżym powietrzu. Z tego założenia wyszli organizatorzy przedszkolnej imprezy integracyjnej pod hasłem,, Bajkowa podróż dookoła świata”. Tego dnia świeciło słońce i była piękna, wiosenna pogoda. Na gości czekały zabawy - niesamowity program animacyjny, który bawił zarówno dzieci, jaki osoby dorosłe. Połączono w nim wiele gier, zabaw i konkursów dla dzieci i ich rodziców. Nie zabrakło też wspaniałych efektów specjalnych - baniek mydlanych, zapachowego dymu oraz wyrzutni konfetti. Wszystkim Gościom towarzyszyła profesjonalna oprawa muzyczna wykonywana przez DJ. Spotkanie i zabawa przebiegała ze wspaniałą Gwiazdą Bajkową – Tygryskiem, która gościnnie wzięła udział w zabawie i swoją obecnością umilała dzieciom czas. W ogrodzie, na równo przystrzyżonej trawie stanął grill, na którym opiekały się kiełbaski, obok ustawiono stoliki. Radosny gwar rozlegał się wokół przedszkola przez prawie dwie godziny. Dzieci wykorzystywały czas na zabawę, dorośli rozmawiali. Był to czas na dłuższe rozmowy, dzięki którym mogliśmy się bliżej poznać. Było bardzo wesoło, miło i rodzinnie. Pogoda również dopisała, dzięki czemu w bardzo przyjemnej i rodzinnej atmosferze rodzice ze swoimi dziećmi spędzili popołudnie. Piknik Rodzinny wszedł już na stałe do kalendarza imprez w naszym przedszkolu. Uczestnicy pikniku, jak i organizatorzy, czują się z pewnością usatysfakcjonowani po tak udanej imprezie. Personel przedszkola ma wielką nadzieję, że to wspaniałe rodzinne święto na długo pozostanie w pamięci i sercach naszych gości i dzieci. Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzone chwile!

Święto Dziecka w przedszkolu! 10 czerwca w naszym przedszkolu odbyło się Święto Dziecka. Wesoły festyn rozpoczął się późnym rankiem. Dzieci z wszystkich grup kolorowym korowodem stawiły się na przedszkolnym placu zabaw ze swoimi paniami. Tam na dzieci czekały niesamowite niespodzianki: zjeżdżalnia - dmuchany zamek, suchy basen z kolorowymi piłkami, kolorowa trampolina, zamek z tajemniczymi przejściami. Dzieci świetnie się bawiły. Tego dnia dopisała pogoda i oczywiście dzieci nawet na chwilę nie opuścił świetny humor.

I Przedszkolny Turniej Sportowy Dnia 9 czerwca na boisku Orlik w Kunowie odbył się I Przedszkolny Turniej Sportowy zorganizowany pod patronatem Burmistrz Miasta i Gminy Kunów Pani Beaty Dudy. Tego dnia było gwarnie i wesoło. W konkurencjach sportowych wzięli udział wszyscy przedszkolacy z naszej placówki. Dzieci przygotowywały się do zmagań sportowych pod czujnym okiem swoich nauczycielek, by na turnieju wypaść jak najlepiej. Konkurencje sportowe tj. biegi z woreczkiem na głowie, sadzenie „ziemniaków”, przechodzenie przez szarfę, rzuty do obręczy czy przeskoki przez „kałuże” wzbudziły ogromną radość u dzieci. Chłopcy ze starszych grup mieli także możliwość rozegrać mecze piłki nożnej. Turniej sportowy to dla dzieci wielkie przeżycie, a zarazem wspaniała zabawa. Emocje udzielały się wszystkim tym, którzy energicznie kibicowali i wspierali uczestników okrzykami i oklaskami zagrzewającymi do walki. Pomiędzy rozgrywkami sportowymi każda grupa miała okazję zaprezentować piosenkę promującą zdrowy tryb życia i bezpieczne zabawy ruchowe. Za sportowe zmagania nagrodzone zostały wszystkie grupy przedszkolne. Każdy uczestnik turnieju otrzymał złoty medal, każda grupa pamiątkowy dyplom, a przedszkole otrzymało złoty puchar. Wszystkie nagrody wręczyła Pani Burmistrz Beata Duda gratulując dzieciom wspaniałej sportowej postawy. Kolejny turniej już za rok.

Wizyta w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie Pracownicy urzędów na co dzień przyzwyczajeni są do przyjmowania wniosków, podań, wydawania zaświadczeń, decyzji i przyjmowania petentów załatwiających rozmaite sprawy urzędowe. Ale raz do roku mają też swoje święto. Ten dzień przypada 27 maja. I tego właśnie dnia Urząd Miasta i Gminy w Kunowie odwiedziły dzieci z Publicznego Przedszkola w Kunowie. Przedszkolaki spotkały się z pracownikami samorządowymi w ich miejscu pracy i przedstawiły montaż słowno-muzyczno-taneczny o tematyce regionalnej. Zaprezentowały się w wierszach, przyśpiewkach i tańcach regionu świętokrzyskiego. Na ręce Pani Burmistrz Beaty Dudy złożyły także życzenia z okazji Dnia Samorządowca dla wszystkich pracowników, radnych i sołtysów. Wszyscy zgromadzeni otrzymali od dzieciaków laurki. Przedszkolaki miały również okazję zwiedzić budynek urzędu oraz dowiedzieć się na czym polega praca urzędników. W podziękowaniu za odwiedziny dzieci zostały obdarowane słodyczami . Mamy nadzieję że występ przedszkolaków oraz złożone przez nich życzenia były nie tyko miłym oderwaniem się od codziennych obowiązków, ale też motorem do dalszych działań.

Świętokrzyskie jakie cudne! Dzieci z najstarszych grup wzięły udział w wycieczce turystyczno- krajobrazowej do Kielc i Krajna. Wycieczka odbyła się 14 maja 2014r. Od rana patrzyliśmy z niepokojem w niebo ponieważ prognozy pogody nie były zbyt zachęcające. Ale na szczęście deszcz nas omijał i pogoda pozwoliła na atrakcyjne spędzenie czasu w ciekawych miejscach, z kolegami, w miłej atmosferze. Na początku pojechaliśmy do Kielc do Centrum Geoedukacji. Dzieci zwiedziły wystawę multimedialną pt. „Galeria Ziemi” z unikatową ekspozycją. Wiele emocji towarzyszyło przedszkolakom podczas oglądania filmu pt. „Podróż do wnętrza Ziemi” w systemie 5D w specjalnej kapsule. Na zakończenie pobytu dzieci wzięły udział w warsztatach geologicznych w czasie, których szlifowały własny kamień. Następnie pojechaliśmy do Rezerwatu Przyrody na Kadzielni. Kolejną atrakcją był Park Miniatur w Krajnie. Zrobił on ogromne wrażenie na dzieciach. W ciągu niespełna godziny odbyły „podróż dookoła świat”. Obejrzały miniatury bardzo znanych budowli świata np. Bazylikę św. Piotra w Rzymie, Wodospad Niagara, Wieżę Eillfa, Łuk Triumfalny, egipskie piramidy i wiele innych. Podczas podróży autokarem pani pilot opowiadała dzieciom bardzo ciekawe legendy związane ze Świętokrzyską Ziemią, a także prezentowała mijane pasma górskie i ciekawe miejsca. W tak miłej atmosferze bardzo szybko upłynął dzień, a dzieci zmęczone, ale bogatsze o nowe doświadczenia wróciły do swoich rodziców.

Wizyta w bibliotece W piątek 9 maja przedszkolaki udały się z wizytą do Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Kunowie. Dzieci miały okazję zwiedzić budynek biblioteki, poznać na czym polega praca bibliotekarza, jak poukładane są w bibliotece książki oraz jak je wypożyczać. Zainteresowanie przedszkolaków wzbudziło także Gminne Centrum Informacji oraz znajdujący się tam sprzęt komputerowy. Każda wizyta przedszkolaków w bibliotece związana jest również z ogólnopolską akcją „Cała Polska czyta dzieciom”. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały bajki pt. „Żabi król” przeczytanej przez Panią Dyrektor Ewę Gaj. Z okazji przypadającego 8 maja Święta Bibliotekarza oraz Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przedszkolaki przygotowały dla Pań pracujących w bibliotece montaż słowno – muzyczny. Oprócz wierszy i piosenek były także życzenia i laurki. Panie Bibliotekarki poczęstowały dzieci słodyczami i zachęciły do odwiedzania bibliotek wraz z rodzicami i samodzielnego wypożyczania książek.

Konkurs Piosenki Współczesnej 15 kwietnia sześcioosobowy zespół chłopców z grupy „Jeżyki” z naszego przedszkola wziął udział w IX Gminnym Konkursie Piosenki Współczesnej Anny Jantar i Czerwonych Gitar zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Kunowie. Zespół wystąpił w składzie: Kacper Wiśniewski, Mateusz Gębura, Igor Sieroń, Wiktor Mroczkowski, Jakub Sala i Jakub Nalewaj. Chłopcy zaśpiewali piosenkę pt. „Pluszowe niedźwiadki” z repertuaru Czerwonych Gitar. Jury konkursu w składzie: Ewa Gaj, Alicja Gołosz, Wojciech Socha i Urszula Radomska wysoko oceniło ich wykonanie. Grupa zajęła I miejsce w swej kategorii wiekowej i za swój występ otrzymała pamiątkowy puchar oraz słodki upominek.

W oczekiwaniu na Wielkanoc Zbliża się Wielkanoc. W tym roku witamy ją w zieleni, wśród coraz liczniejszych kwiatów i śpiewu ptaków. Te święta niosą potężną dawkę optymizmu. W podobnie radosnym nastroju odbył się w Publicznym Przedszkolu w Kunowie uroczysty poranek wielkanocny pod hasłem ,,Wielkanocne świętowanie". W czasie uroczystości dzieci z najstarszych grup przedszkolnych zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne oraz aktorskie. Dzieci poznały też wiersze, piosenki, inscenizacje o tematyce wielkanocnej oraz stare, ludowe zabawy związane z tymi świętami. Święcenie koszyczka z pokarmami, pieczenie bab wielkanocnych oraz polewanie się wodą w śmigus dyngus, to również tradycje, które dzieci doskonale znały i chętnie o nich opowiadały. Zabawa dydaktyczna „Wielkanocny koszyk”, która odbywała się przy muzyce, pokazała, że przedszkolaki doskonale wiedzą co powinno znaleźć się w koszyczku niesionym do święcenia. Ważną częścią imprezy była wystawa prac wielkanocnych wykonanych przez dzieci pod kierunkiem rodziców. Na wystawie zaprezentowano wielkanocne stroiki, ręcznie wykonane karty świąteczne i inne wielkanocne cudeńka oraz – oczywiście – pisanki. Te papierowe arcydzieła to nie tylko wielkanocna ozdoba. Postawione na świątecznym stole stanowić będą zapowiedź pełnej wiosny z jej burzą kwiatów i kolorów. Wielkanocne spotkanie odbyło się w naszym przedszkolu już kolejny raz. Razem zebrały się wszystkie dzieci, wychowawcy, przedszkolna administracja i inni pracownicy przedszkola. Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Ponieważ tego typu spotkania niosą zawsze ze sobą radość i uśmiech dziecka, wprowadzają świąteczny nastrój oraz pomagają w integracji dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Na zakończenie wielkanocnego spotkania Pani Dyrektor życzyła wszystkim wiosennego nastroju, świątecznej atmosfery, smacznego jajka i udanych spotkań rodzinnych oraz oczywiście tradycyjnie mokrego dyngusa.

Żegnamy zimę! Chociaż już od dłuższego czasu mamy wiosenną pogodę przedszkolaki 21 marca zgodnie z tradycją pożegnały zimę i powitały wiosnę. Wszystkie dzieci przemaszerowały ulicami Kunowa ze słomianą kukłą. Na Rynku rozstaliśmy się z Marzanną. Przedszkolaki korzystając ze wspaniałej, słonecznej pogody biegały, bawiły się, spacerowały alejkami odnowionego parku. Do przedszkola wróciliśmy z symbolicznym gaikiem.

IV Przegląd Piosenki Przedszkolnej Na terenie Przedszkola w Kunowie odbył się kolejny, już IV Przegląd Piosenki Przedszkolnej. Wzięły w nim udział dzieci z oddziałów przedszkolnych z terenu Gminy Kunów. Do konkursu zgłoszono dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Janiku, Wymysłowie, Nietulisku Dużym oraz Dołach Biskupich. Licznie reprezentowane było oczywiście Przedszkole w Kunowie. To ważne wydarzenie uświetnili swoją obecnością zaproszeni Goście: Sekretarz Gminy Pani Ewa Celejewska ,Przewodnicząca Komisji Oświaty Pani Barbara Domagała, a także Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kunowie Pani Ewa Gaj. Zaproszone Panie oraz Pani Dyrektor Małgorzata Krajewska wzięły udział w Komisji Konkursowej. Celem konkursu była popularyzacja wśród dzieci różnorodnych utworów muzycznych o tematyce prozdrowotnej, stworzenie dzieciom uzdolnionym muzycznie okazji do zaprezentowania swoich talentów, promocja nauczycieli wspierających i rozwijających uzdolnienia dzieci oraz integracja przedszkolaków pochodzących z różnych placówek przedszkolnych. Zgodnie z regulaminem konkursu dzieci prezentowały jedną piosenkę. Dopełnieniem występów były stroje, nawiązujące do treści prezentowanych piosenek oraz choreografia. Po zakończonych występach, dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Nagrodą był także słodki poczęstunek, który czekał na dzieci zaraz po występach. Dodatkowo do "małych artystów" kierowane były ciepłe słowa ze strony komisji konkursowej. Jury oceniało dzieci, zwracając szczególną uwagę na dobór repertuaru, walory wokalne i rytmiczne uczestników, dykcję i wrażenie artystyczne. Komisja postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników biorących udział w konkursie. Piosenki były pięknie zaśpiewane i każdy mały artysta zasłużył na wyróżnienie. Dzieci dobrze się bawiły, a rodzice zgromadzeni na sali nie tylko podziwiali talent swoich pociech, ale też po raz kolejny przekonali się, że piosenka przedszkolna jest na wysokim poziomie artystycznym. Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują wszystkim dzieciom, które wzięły w nim udział oraz nauczycielom za ich profesjonalne przygotowanie. Dobra zabawa dzieci podczas tego muzycznego spotkania przekonała nas o słuszności realizowania tego rodzaju imprez kulturalnych. Chcielibyśmy w przyszłym roku spotkać się znów w tak licznym gronie,

Kwiatek dla Babci buziak dla Dziadka Pod koniec stycznia – dzień po dniu – obchodzone są dwa bardzo miłe i przyjemne święta. Na dwudziestego pierwszego stycznia przypada w naszym kraju Dzień Babci, zaś na dwudziestego drugiego – Dzień Dziadka. W kwiaciarniach pełno jest wówczas wnucząt, które ukochanej babci i ukochanemu dziadkowi pragną kupić jakiś ładny kwiatek. Z okazji Dnia Babci i Dziadka w Publicznym Przedszkolu w Kunowie odbywała się uroczystość dla zaproszonych wspaniałych Gości. Dziś jest Święto Babci i Dziadka, więc prosimy Was, niech te wiersze i piosenki, umilą Wam czas - mali aktorzy z przejęciem śpiewali, deklamowali i inscenizowali.Dostojnym Gościom życzenia złożyła też Pani Dyrektor Małgorzata Krajewska. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku dla Gości. Tym razem zgodnie z przewodnią myślą inscenizacji pt. ,,Piekł dziadek babkę” były to słodkie babki oraz szarlotki. Wszyscy uczestnicy spotkania miło i wesoło spędzili czas, a babcie i dziadkowie z przyjemnym bagażem życzeń, przeżyć i wrażeń, uśmiechnięci wracali do domów. ??

Ach, co to był za bal… Widowiskowe karnawały odbywają się nie tylko w Rio de Janeiro czy w Wenecji, ale także w placówkach przedszkolnych. Tradycją Publicznego Przedszkola w Kunowie są bale organizowane w czasie trwania karnawału, który jest czasem zabaw, szaleństwa i beztroski. W tym roku taki bal odbył się 9 stycznia i przebiegał pod hasłem ,,Bajkowy Bal Karnawałowy”. Dzieci przebrane w różnorodne, kolorowe stroje wspaniale bawiły się w rytm muzyki. Dziewczynki ubrane były w długie, powłóczyste, balowe suknie księżniczek czy też dam dworu, zaś chłopcy najczęściej wybierali strój Batmana, Spidermana, Pirata i Kowboja. Tegoroczną zabawę karnawałową prowadzili goście, którzy wykonali swoje zadanie bardzo dobrze, wykazując się dużym profesjonalizmem. O to, by żadne z dzieci nie nudziło się, zadbały bajkowe postacie Myszki Miki i Króla Alexa. Bohaterowie popularnych bajek wraz z prowadzącą przeprowadzili wiele śmiesznych i zabawnych konkursów. Co jakiś czas w sali balowej rozdmuchiwano nad głowami dzieci tysiące baniek mydlanych. Innym razem pojawiał się sztuczny dym, który stanowił wielką atrakcję dla dzieci. Nie zabrakło też dyskotekowej muzyki zachęcającej do tańca i wesołej zabawy. Prowadzący angażowali do zabawy dzieci ale także nauczycieli i rodziców.Wspólna zabawa sprawiła wiele radości dzieciom.

Droga do Betlejem Dzieci z Publicznego Przedszkola w Kunowie wraz z nauczycielami, rodzicami oraz z całym personelem placówki co roku wspólnie organizują przedszkolną uroczystość bożonarodzeniową. Wieczorem, 17 grudnia, gdy zgasło światło, całe przedszkole rozbrzmiało kolędą. Paliły się jedynie lampki na choince oraz świece w świecznikach i stroikach. Zrobiło się bardzo nastrojowo i uroczyście. W tematykę bożonarodzeniową wprowadziły zaproszonych gości „Starszaki” przedstawiając program poetycko – muzyczny pt. ,,Droga do Betlejem”. Przy symbolicznym żłóbku Pastuszkowie ogłaszali Narodzenie Pana, Aniołowie śpiewali piękne kolędy, Trzej Królowie przynosili dary, a Józef z Maryją i Dzieciątkiem gościli dzieci przynoszące podarunki. Jak co roku nie brakowało kolęd i pastorałek. Po występach, Pani Dyrektor Małgorzata Krajewska, złożyła wszystkim świąteczne życzenia, a kolęda ,,Cicha noc” wprowadziła do wspólnego dzielenia się opłatkiem. Wiele ciepłych słów miał dla zgromadzonych także nasz katecheta, ksiądz Kazimierz Sagan. Dziecięca interpretacja narodzin Jezusa Chrystusa, kolędy, świąteczne stroiki i dekoracje, a przede wszystkim wspólny opłatek i wzajemne życzenia, pozwoliły wszystkim wczuć się w atmosferę zbliżających się Świąt, pełną ciepła, radości i bliskości.

Spotkanie z Mikołajem 6 grudnia tradycyjnie w przedszkolu odbyło się spotkanie dzieci z Mikołajem. Poprzedził je udział najmłodszych w spektaklu teatralnym pt. „Przygody Bałwanka Janka” w wykonaniu artystów z Agencji Artystycznej „Artma”. Następnie dzieci spotkały się z długo oczekiwanym gościem – Mikołajem. Mikołaj przywiózł dla każdego dziecka paczki oraz prezenty dla poszczególnych grup przedszkolnych. Dzieci z wielkim przejęciem odbierały podarunki a w podziękowaniu śpiewały Gościowi wesołe piosenki o tematyce mikołajkowej. Dziękujemy za prezenty Mikołaju i czekamy w przyszłym roku!

Wystawa minerałów "Skarby Ziemi" W dniu 4 grudnia przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunowie. Obejrzały tam wystawę minerałów pt. „Skarby Ziemi”. Zaprezentowane okazy pochodziły z różnych części świata i zachwycały strukturą oraz barwą. Największe zainteresowanie wzbudziły wśród przedszkolaków piękne wyroby z kamieni: korale, naszyjniki, bransoletki, kolczyki.

Poranek z bajką w bibliotece Ranek 27 listopada bardzo miło upłynął przedszkolakom z grup III, IV i V. Dzieci tego dnia spotkały się w Bibliotece Publicznej z emerytowaną kierowniczką tej instytucji panią Barbarą Jeziorską. Pani Basia bardzo serdecznie przywitała się z każdym dzieckiem, a następnie przeczytała przedszkolakom bajkę o przygodach Kubusia Puchatka. Spotkanie to było kontynuacją poniedziałkowego Święta Pluszowego Misia, które obchodziliśmy w przedszkolu. Pani Barbara zachęcała dzieci do słuchania głośnego czytania w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Atmosfera w czasie spotkania była bardzo miła i serdeczna. Panie pracujące w bibliotece tradycyjnie już przygotowały dla dzieci słodki poczęstunek oraz zachęcały do odwiedzania biblioteki. Pani Barbara otrzymała od przedszkolaków piękną kartkę z podziękowaniem za wspólne spotkanie.

Dzień Pluszowego Misia W tym roku już po raz drugi obchodziliśmy Święto Misia w naszym przedszkolu. Miś to najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu. Towarzysz radości i smutków. Tego dnia każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ulubionego przyjaciela „Pluszowego Misia”. Do przedszkola wraz ze swoimi właścicielami przybyły misie: małe, średnie, bardzo duże kolorowe, puchate i mięciutkie. Dzień ten był doskonałą okazją do wspaniałej zabawy z pluszakami przyniesionymi przez dzieci. Przedszkolaki tańczyły z misiami, śpiewały o nich piosenki, recytowały krótkie wierszyki. Wysłuchały bajki pt.„Złotowłosa i trzy niedźwiadki”, którą przeczytała im Pani Dyrektor Małgorzata Krajewska. Odbyły się także liczne konkursy i zabawy ruchowe. Wszyscy doskonale się bawili w towarzystwie swoich pluszowych przyjaciół.

Konkurs plastyczny W dniu 21 listopada dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w rozstrzygnięciu konkursu plastycznego pod nazwą „Las w oczach dziecka – leśne zwierzątko”, które odbyło się w Publicznej Szkole Podstawowej w Janiku. Wszystkie prezentowane prace okazały się niezwykle piękne i barwne. Zaskakiwały pomysłowością i wykonaniem. W związku z tym komisja konkursowa orzekła, że wszyscy uczestnicy zajmują I miejsce. Wręczenie nagród poprzedził krótki montaż słowno – muzyczny w wykonaniu przedszkolaków z oddziału przedszkolnego z Janika. Następnie pani dyrektor Wiesława Sitarska przystąpiła do wręczania pamiątkowych dyplomów i nagród. Po części oficjalnej nasi milusińscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Organizatorom konkursu serdecznie dziękujemy, a wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Wycieczka do Kielc 22 października dzieci z grup III, IV, V i VI pojechały na wycieczkę do Kielc. W Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” obejrzały spektakl pt. „Amelka, Bóbr i Król na dachu”. Poprzez bezpośredni kontakt z aktorami mali widzowie doznali wielu niezapomnianych wrażeń, było to dla niektórych z nich nowe doświadczenie. Po spektaklu mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu z aktorką Panią Beatą Orłowską, która przeprowadziła dla całej grupy zajęcia pt. „Za tajemniczymi drzwiami teatru…”. Dla naszych przedszkolaków scena teatralna nie była straszna, z chęcią prezentowały na niej swoje zdolności aktorskie. Dodatkowych atrakcji dostarczyła wizyta w Muzeum Zabawek i Zabawy, gdzie dzieci obejrzały kilkanaście wystaw, m.in. lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, kolejkę elektryczną. Zwiedzanie Muzeum było niezwykłą przygodą, przedszkolni odkrywcy historii zabawek mogli nie tylko zobaczyć ale i dotknąć eksponaty, a także miło spędzić czas w kącikach zabaw. Po dniu pełnym wrażeń, w dobrych nastrojach wróciliśmy do przedszkola.

Uroczyste Ślubowanie Z całą odpowiedzialnością można rzec, że dzień 17 października 2013 r. to najdostojniejszy dzień wśród wszystkich innych dni roku szkolnego. Dziewięćdziesięcioro sześcioro pięciolatków i sześciolatków z czterech oddziałów złożyło uroczyste ślubowanie. Dzieci z grup ,,Skrzaty”, ,,Jeżyki”, ,,Pszczółki” i ,,Biedroneczki” prowadzone przez Panie Danutę Janikowską, Iwonę Jałochę, Renatę Gołemską, Beatę Ziębę, ślubowały być pilne, grzeczne i uśmiechnięte. Swoją obecnością zaszczycili nas liczni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Pani Beata Duda, Przewodnicząca Komisji Oświaty - Pani Barbara Domagała, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kunowie - Pani Dorota Opara, nasz Katecheta -Ksiądz Kazimierz Sagan. Podczas uroczystości dzieci wykazały się dużą znajomością zasad dobrego zachowania, wiedzy o ojczyźnie i o ruchu drogowym. W sposób wyśmienity ,,starszaki” zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie i wokalne. Występom towarzyszył uśmiech i dobra zabawa. Kulminacyjnym punktem było uroczyste ślubowanie. Dzieci z uniesioną dłonią, zgodnym chórem złożyły uroczyste ślubowanie, którego treść odczytała pani dyrektor. Następnie dopełnił się akt pasowania na ,,starszaka” przy użyciu ,,ołówka do pasowania”. Potem dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz rożki obfitości. Pani Dyrektor Małgorzata Krajewska skierowała do dzieci i rodziców ciepłe słowa. Głos zabrali też zaproszeni goście, między innymi Pani Burmistrz pogratulowała i wręczyła przedszkolakom prezenty. Dzieci otrzymały też upominki od Rady Rodziców. Gratulujemy przedszkolakom i życzymy im owocnego i bogatego w doświadczenia pobytu w naszym przedszkolu.

Dzień Nauczyciela Dzień Nauczyciela, to święto wszystkich tych, którzy oddają całe swoje serce, aby dzieciom w przedszkolu było naprawdę dobrze. Świętuje więc pani intendentka, pani księgowa, panie kucharki, panie woźne, pan konserwator. Bez tych wszystkich osób nauczyciel w przedszkolu nie mógłby wykonywać swoich obowiązków na najwyższym poziomie. W tym roku krótki występ artystyczny dla pracowników przedszkola przygotowały dzieci z grupy II i III. Średniaki zaśpiewały piosenki i powiedziały o każdym pracowniku przedszkola kilka ciepłych słów. Na zakończenie złożyły życzenia i wręczyły wszystkim pracownikom kolorowe laurki.

Wycieczka do sadu W piękny, słoneczny dzień, Biedroneczki, Skrzaty i Sowy wybrały się na pieszą wycieczkę do sadu. Na miejscu czekał na przedszkolaków właściciel sadu – Pan Wiesław Nowak. Spacerując po sadzie rozkoszowały się urokiem natury. Podziwiały dorodne, lśniące w słońcu czerwone jabłuszka. Przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób pielęgnuje się drzewa owocowe, kiedy dokonuje się zbiorów owoców, jak należy je prawidłowo zrywać oraz w jaki sposób się je przechowuje, aby zachowały jak najdłużej świeżość. Widok owocujących drzew jabłoni wszystkich nas zachwycił. Pan gospodarz poczęstował nas smacznymi jabłuszkami. Wracając do przedszkola, dzieci przeszły alejkami ogródków działkowych. Oglądały drzewa owocowe, przyglądały się jak rosną na grządkach dorodne warzywa, podziwiały piękne kwiaty. Obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie.

W bibliotece Dnia 30 września dzieci z oddziału III i IV spotkały się z panem Markiem Kołodzińskim specjalistą ds. techniczno – administracyjnych Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie w Publicznej Bibliotece w Kunowie. Celem spotkania było kultywowanie głośnego czytania w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Pan Marek przeczytał przedszkolakom bajkę pt. „Roztropna Zuzia”. Rozmowa po skończonym czytaniu świadczyła o tym iż dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały opowiadania. Spotkanie minęło w bardzo przyjemnej atmosferze. Panie pracujące w bibliotece przygotowały dla dzieci słodki poczęstunek. Zapoznały dzieci z działem dla najmłodszych czytelników i zachęcały do korzystania z usług Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kunowie.

Sportowe zmagania przedszkolaków. W dniu 26 września przedszkolaki z grupy IV „Biedronki” i z grupy VI „Jeżyki” wzięły udział w rozgrywkach sportowych. Zawody odbyły się na kunowskim boisku „ORLIK”. Celem turnieju była popularyzacja piłki nożnej wśród dzieci, popularyzacja zdrowego stylu życia, umożliwienie aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu oraz przygotowanie wychowanków do przeżywania sukcesu i skutecznego radzenia sobie z porażką. Chłopcy podzieleni losowo na dwie drużyny rozegrali mecz piłki nożnej. Rozgrywki poprzedzone były profesjonalną rozgrzewką, slalomem z piłką między pachołkami oraz strzałami na bramkę. Dziewczynki w trzech pięcioosobowych zespołach rywalizowały w takich konkurencjach sportowych jak: rzut woreczkiem do celu, tor przeszkód, rzuty do kosza, skok w dal, marsz po linie itp. Rywalizacja była bardzo zacięta. Dzieci dopingowały się nawzajem, do walki zagrzewały ich także wychowawczynie. Poziom zawodów był niezwykle wyrównany. Było dużo emocji i radości. Na zakończenie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, a wszyscy uczestnicy słodką niespodziankę.

Bezpiecznie na drodze. 11 września 2013 r. dzieci z oddziału IV – Biedronki przyjęły u siebie gościa pana Sebastiana Tuźnika. Pan Sebastian jest policjantem Żandarmerii Wojskowej. Zaprezentował dzieciom film pt. „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba” i opowiedział o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach. Podczas konkursu dzieci prezentowały swoją wiedzę z zakresu ruchu drogowego. Pan Sebastian przy tablicy przedstawiającej właściwie wyposażony rower opowiedział dzieciom o bezpiecznym poruszaniu się po ulicy. Przedszkolaki otrzymały na pamiątkę film oraz światełka odblaskowe. Teraz bezpieczeństwo dzieci podczas spacerów i wycieczek będzie większe. Czas z gościem minął w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Dzieci podziękowały Panu przygotowaną laurką za spotkanie.

Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2013 -2014 Wakacje już za nami! W poniedziałek 2 września w Publicznym Przedszkolu w Kunowie rozpoczęliśmy nowy rok przedszkolny. Dzieci będą uczęszczać do VI oddziałów. To w nich przez najbliższe 10 miesięcy będą kształtować swoje postawy i umiejętności, wzbogacać słownictwo, uczestniczyć w organizowanych konkursach, wzbogacać wiedzę na różne tematy, rozwijać swoją aktywność twórczą, bawić się z rówieśnikami nawiązując pierwsze sympatie. Wszystkim przedszkolakom życzymy samych sukcesów, wspaniałych zabaw w radosnej i przyjaznej atmosferze.

Zakończenie roku Zakończył się rok szkolny 2012/2013. Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego odbyło się pożegnanie starszaków, które kończą „przygodę” z przedszkolem a we wrześniu rozpoczną naukę w szkole podstawowej. Dzieci pożegnały się wierszem i piosenką. Na koniec otrzymały pamiątkowe dyplomy, książki oraz słodkie „rożki obfitości”. Absolwentom przedszkola życzymy sukcesów na drodze obowiązków szkolnych a wszystkim dzieciom oraz rodzicom udanych wakacji.

Letnie zabawy W przeddzień wakacji odbyły się w przedszkolnym ogrodzie letnie zabawy z wykorzystaniem atrakcyjnego sprzętu do zabawy. Była to zjeżdżalnia, trampolina oraz suchy basen. Było mnóstwo wspaniałej zabawy, śmiechu i gwaru. Dopisała piękna pogoda i humory.

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie W dniu 11 czerwca najstarsze przedszkolaki uczestniczyły w turystyczno – krajoznawczej wycieczce w Góry Świętokrzyskie. W programie wycieczki, na jej początku dzieci zwiedziły zespół klasztorny na Św. Krzyżu. Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeliśmy eksponaty zgromadzone w Muzeum Misyjnym. Następnie w Kaplicy z relikwią drzewa z Krzyża Świętego przedszkolaki dowiedziały się o pięknej historii relikwii i historii znalezienia się jej w naszym regionie. Potem nastąpiła świetna zabawa. Dzieci odwiedziły Chatkę Baby Jagi, Jaskinię Zbója Madeja oraz Domek Jasia i Małgosi. Do wejścia do Tunelu Strachu zachęcały dzieci sympatyczne czarownice. Następnie wszyscy udali się na Łódź Wikingów. Na koniec wycieczki odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. Wszystkim dzieciom dopisywały humory mimo, iż pogoda w tym dniu nie rozpieszczała nas. Deszcz nas jednak nie zmoczył, chociaż góry przykryte były ciężkimi chmurami.

Dzień Rodziny Są takie dwa dni szczególne w roku, w których Mama i Tato mają swoje święto. W kalendarzu, w pobliżu Świąt Mamy i Taty jest też Dzień Dziecka. Z tej okazji w Publicznym Przedszkolu w Kunowie odbył się piknik rodzinny. Taki dzień to okazja do przypomnienia jak wielką radością jest rodzina, przebywanie ze sobą i świętowanie. Gdy nadeszła godzina 15, trzeciego czerwca, wszyscy rodzice ku radości swoich pociech zgromadzili się na terenie przedszkolnego ogrodu. Następnie nadszedł czas na występy małych artystów, którzy począwszy od maluszków po starszaki dawali z siebie wszystko, pełni zapału i zaangażowania deklamowali wierszyki, wyśpiewali z serca piosenki, oraz tańczyli przygotowane układy taneczne. Niestety nie dopisała nam w tym roku pogoda. W czasie trwania występu nadciągnęła burza i musieliśmy się wszyscy przenieść do budynku. Jednak wręczone po występie laurki z życzeniami, oraz szczery uścisk ukochanej mamy i taty były wyrazem głębokiej miłości i podziękowania za to, że są, że kochają, i że są najlepsi na całym świecie i że nawet najgorsza pogoda nie jest w stanie tego zmienić. Kolejno nadszedł czas na miłe spędzenie chwil ze swymi pociechami na oraz luźne rozmowy pomiędzy rodzicami przy zorganizowanym dla nich poczęstunku oraz wspólnym grillowaniu. Niestety nie udało się uruchomić zaplanowanych zjeżdżalni, trampoliny i suchego basenu, gdyż padał deszcz. Zabawy z wykorzystaniem tego sprzętu odbędą się w drugiej połowie czerwca. Te krótkie chwile spędzone z rodzicami, rodzeństwem i kolegami z pewnością na długo pozostaną w pamięci – zarówno rodziców – szczęśliwych i dumnych ze swych pociech oraz tych najmłodszych, których trud, zaangażowanie i pokłady ogromnej miłości, jakie włożyły w przygotowanie uroczystości zostały tak miło i szczerze przyjęte pomimo wyjątkowo złych warunków pogodowych i związanych z tym kłopotów. Organizatorzy dziękują sponsorom uroczystości – Panu Jerzemu Trojanowskiemu, Państwu Sylwii i Szymonowi Raban, Państwu Annie i Łukaszowi Dwojak, Pani Lucynie Myszkowskiej oraz Państwu Jolancie i Dariuszowi Ożdżyńskim. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Spotkanie ze Strażakami 23 maja dzieci z naszego przedszkola miały możliwość zobaczyć z bliska jak wygląda praca strażaków. Dzięki życzliwości Ochotniczej Straży Pożarnej w Kunowie przedszkolaki mogły obejrzeć wóz strażacki oraz sprzęt gaśniczy. Sympatyczni Panowie strażacy dokładnie wytłumaczyli dzieciom, jaki jest zakres obowiązków straży pożarnej oraz jak trudna i odpowiedzialna jest ich praca. Bardzo interesująca dla dzieci okazała się zawartość wozu strażackiego, możliwość wejścia do pojazdu oraz przymierzenia hełmu strażackiego. Przedszkolaki przypomniały sobie także numer alarmowy do Straży Pożarnej – 998 – niezbędny w sytuacjach zagrożenia. Niebywałą atrakcją dla dzieci była możliwość wysłuchania alarmu wzywającego strażaków do wyjazdu wozem strażackim w teren oraz pokaz gaszenia pożaru. Po takiej wycieczce wszystkie dzieci przyznały, że ten zawód bardzo im się podoba, a niejedno dziecko w przyszłości chciałoby zostać strażakiem. W podziękowaniu za pouczające spotkanie dzieci wręczyły pamiątkową laurkę.

Wizyta w bibliotece Publiczne Przedszkole w Kunowie włączyło się do akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Przez cały rok szkolny przedszkolaki odwiedzały Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczna w Kunowie, gdzie słuchały pięknych bajek, wierszy i opowiadań. Jako stali bywalcy biblioteki dzieci z przedszkola nie mogły zapomnieć o Dniu Bibliotekarza przypadającym 8 maja. Z tej okazji przedszkolaki złożyły i wręczyły laurki Paniom pracującym w bibliotece. W dniu 22 maja zorganizowano uroczyste podsumowanie całorocznej współpracy. W bibliotece na przedszkolaków z grupy IV i VI czekała Sekretarz Gminy Pani Ewa Celejewska. Przeczytała ona książkę ze znanej dzieciom serii przygód o żółwiku Franklinie pt. „Franklin i książka z biblioteki”. Panująca atmosfera skupienia i ciszy oznaczała, że wybór książki był trafny. W ramach podziękowania za miłe spotkanie przedszkolaki z grupy „Skrzaty” zaprezentowały montaż słowno – muzyczny poświęcony książce, czytaniu i temu magicznemu miejscu, jakim jest biblioteka. Złożyły też przyrzeczenie, że będą szanować książki. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i ciepłej atmosferze. Dyrektor Publicznego Przedszkola w Kunowie Pani Małgorzata Krajewska złożyła serdeczne podziękowania na ręce Sekretarz Gminy Pani Ewy Celejewskiej za ciekawe spotkanie oraz dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Kunowie Pani Ewy Gaj za całoroczną współpracę.

Wycieczka do GCI w Kunowie W dniu 15 maja dzieci z grup IV i V odwiedziły Gminne Centrum Informacji w Kunowie. Przedszkolaków serdecznie przywitała Pani Barbara Domagała. W bardzo ciekawy i przystępny sposób wprowadziła dzieci w świat komputerów, zapoznała z wyposażeniem Gminnego Centrum Informacji oraz zasadami jego funkcjonowania. Dużo radości sprawiła przedszkolakom możliwość skorzystania z komputerów oraz ciekawych gier edukacyjnych. Przedszkolaki udowodniły, że świetnie sobie radzą z obsługą komputera. Następnie dzieci odwiedziły pracownię rzeźbiarza Pana Eugeniusza Cierluka. Poznały bliżej pracę rzeźbiarza i wytwory jego prac. Za czas poświęcony przedszkolakom składamy Pani Barbarze Domagale i Panu Eugeniuszowi Cierlukowi serdeczne podziękowania.

III Przegląd Piosenki Przedszkolnej Młodzi wykonawcy rywalizowali podczas III Przeglądu Piosenki Przedszkolnej, jaki odbył się 7 maja w Publicznym Przedszkolu w Kunowie. Dzieci, reprezentanci palcówek oświatowych w Janiku, Dołach Biskupich, Miłkowskiej Karczmie, Nietulisku Dużym oraz Wymysłowie spotkali się na scenie. Celem przeglądu była prezentacja dorobku artystycznego solistów, duetów dziecięcych, zespołów wokalnych, wymiana pomysłów i doświadczeń w zakresie upowszechniania śpiewu wśród dzieci i promowanie dziecięcej twórczości artystycznej oraz rozbudzanie uczucia radości i świetnej zabawy. Zgodnie z regulaminem konkursu dzieci prezentowały jedną piosenkę o tematyce dziecięcej. Dopełnieniem występów były stroje, nawiązujące do treści prezentowanych piosenek. Dzieci dobrze się bawiły, chociaż nie zabrakło nutki stresu scenicznego. Jury w składzie Pani Ewa Celejewska /Sekretarz Gminy/, Pani Barbara Domagała/Przewodnicząca Komisji Oświaty/ oraz Pani Ewa Gaj/ Dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej/ nagrodziło wszystkich wykonawców, bo dziewczynki i chłopcy byli świetnie przygotowani. Po zakończonych występach, dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki, a nauczyciele podziękowania za przygotowanie dzieci do występów. Nagrodą był także słodki poczęstunek, który czekał na dzieci zaraz po występach. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu pięknych występów, mamy nadzieję na kolejne spotkania przy następnych konkursach organizowanych przez Publiczne Przedszkole w Kunowie. Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują wszystkim dzieciom, które wzięły w nim udział oraz nauczycielom za ich przygotowanie.

Małe przedszkolaki o dużych serduszkach Nasze przedszkolaki już od najmłodszych lat uczą się, w jaki sposób można pomagać innym. W tym roku szkolnym Przedszkole w Kunowie włączyło się do Ogólnopolskiej Akcji „Góra grosza”. Celem akcji jest zbieranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci oraz rodzinnych domów dziecka. Kolejną akcją charytatywną, w którą zaangażowało się nasze przedszkole była zbiórka plastikowych nakrętek prowadzona pod hasłem „Zamień śmieci na radość chorych dzieci”. Głównym celem jest zbieranie plastikowych nakrętek, a przy okazji nauka segregowania odpadów. Zebrane nakrętki przekazane zostały przez jednego z rodziców do Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Zebrany towar sprzedawany jest przez Fundację firmie recyklingowej. Uzyskane w te sposób pieniądze przeznaczone są na leczenie podopiecznych Fundacji. Nasze przedszkolaki wiedzą, jaki jest cel każdej zbiórki, dlatego do akcji angażują swoich najbliższych. Kochane Przedszkolaki i Rodzice, dziękujemy za udział w akcjach!

Konkurs wielkanocny Święta Wielkanocne są okazją do zaprezentowania własnej twórczości szerszej publiczności. Dnia 22 marca nasze Przedszkole wzięło udział w „Konkursie na Palmę Wielkanocną” zorganizowanym przez Miejsko – Gminną Bibliotekę w Kunowie. W konkursie uczestniczyli reprezentanci wszystkich placówek oświatowych z terenu gminy Kunów. Podczas konkursu dzieci z grup: II, II, IV i VI zaprezentowały przedstawienie pt. „Wielkanocne zwyczaje”. Przedszkolaki wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Nie zabrakło pięknych wierszy, piosenek, tańców oraz świątecznych życzeń. Dzieci za barwny i ciekawy występ otrzymały cukierki, upominki dla przedszkola oraz gromkie brawa od wszystkich zebranych. Dodatkowym miłym akcentem były podziękowania i dyplomy wręczane przez Panią Burmistrz Beatę Dudę. W „Konkursie na Palmę Wielkanocną” nasze przedszkolaki zaprezentowały trzy palmy wykonane przez dzieci. Uznanie Komisji Konkursowej zdobyła palma z grupy „Biedronek”. Palma została wyróżniona za innowacyjne i pomysłowe wykonanie.

Wielkanocny poranek Wielkanoc to wiosenne święta, szczególny okres dla wszystkich. To czas radości i odrodzenia. Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Kunowie miały okazję poznać zwyczaje i tradycje towarzyszące nadchodzącym świętom. Dzieci malowały i wyklejały kolorowe pisanki, robiły kurczaczki i zajączki wielkanocne, kartki świąteczne, koszyczki i palmy. Wykonane przez dzieci prace zebrano na Wystawie Prac Wielkanocnych. Dzieci poznały też wiersze, piosenki, inscenizacje o tematyce wielkanocnej oraz stare, ludowe zabawy związane z tymi świętami. Święcenie koszyczka z pokarmami, pieczenie bab wielkanocnych oraz polewanie się wodą w śmigus dyngus, to również tradycje, które dzieci doskonale znały i chętnie o nich opowiadały. Podczas przedszkolnej uroczystości pod hasłem ,,Zwyczaje wielkanocne” każda z grup przedszkolnych zaprezentowała swoje umiejętności wokalne, taneczne oraz aktorskie. Treść inscenizacji miała charakter edukacyjno- wychowawczy. Przedszkolaki miały okazję poznać przepiękne polskie zwyczaje i obrzędy związane ze świętami wielkanocnymi. Jednocześnie wystąpiły w niej elementy humoru słowno-sytuacyjnego. Całemu wydarzeniu towarzyszyły gry i zabawy dla przedszkolaków, a przede wszystkim, występy artystyczne młodych wychowanków placówki. Zarówno maluchy, jak i starsze dzieci na scenie dawały z siebie wszystko, co w połączeniu z ich talentem dało wspaniały rezultat. Rodzice z zapartym tchem obserwowali popisy swoich pociech. Dzieci za swój wysiłek obdarowane zostały przez zajączka czekoladowymi jajkami. Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Takie spotkania niosą zawsze ze sobą radość i uśmiech dziecka, wprowadzają świąteczny nastrój oraz pomagają w integracji dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Rodzicom i Dzieciom oraz wszystkim przyjaciołom naszego przedszkola życzymy zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy, smacznego jajka, mokrego dyngusa a także odpoczynku w rodzinnym gronie.

Nauka języka angielskiego w przedszkolu Zajęcia z języka angielskiego odbywają się 2 razy w tygodniu. Dzieci bawiąc się, grając i śpiewając piosenki uczą się obcojęzycznego słownictwa z wielu dziedzin, a także prostych zwrotów i poprawnej wymowy. Przedszkolaki bardzo chętnie biorą aktywny udział w zajęciach, a po zakończeniu edukacji w przedszkolu znają nawet kilkaset angielskich słów i potrafią konstruować proste zdania, co jest niezwykle pomocne w kontynuowaniu nauki.

Zajęcia taneczne W dniu 3 stycznia w grupach II, III, IV, VI odbyły się otwarte zajęcia taneczne zorganizowane przez Szkołę Tańca „Twist”. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w tańcach: rock and roll, country, pasa doble oraz twist. Do każdego układu tanecznego przygotowany był strój oddający jego charakter. Rodzice byli zachwyceni pokazem i umiejętnościami swoich dzieci.

Bal karnawałowy 10 stycznia wszyscy bawiliśmy się na balu karnawałowym. Rodzice zatroszczyli się o piękne ubiory dla swoich pociech. Jak zwykle dziewczynki najchętniej przebierały się za księżniczki i wróżki, ale były też pszczółki, biedronki, motylki. Chłopcy woleli stroje: policjanta, strażaka, krokodyla, Batmana, Spidermana, pajacyka, kowboja. Wszyscy wyglądali pięknie. Przedszkolaki bawiły się wspólnie ze swoimi rodzicami i nauczycielami, a nad całością czuwał wodzirej. Zorganizował dla dzieci wiele interesujących konkursów z nagrodami. Było wspaniale!

Gdy się Chrystus rodzi… W Święto Trzech Króli dzieci przedstawiły program bożonarodzeniowy w kościele parafialnym. Przedstawienie miało miejsce przed ołtarzem głównym i odbyło się na tle biało – niebieskiej dekoracji składającej się ze scen o narodzeniu Pana Jezusa. Dzieci wystąpiły przed dużą publicznością, wśród której znalazły się całe rodziny naszych podopiecznych. Było to nowe doświadczenie dla dzieci, ale poradziły sobie z nim bardzo dobrze, za co zostały obdarowane ciepłym słowem Księdza Kazimierza i gromkimi oklaskami zgromadzonych wiernych.

Jasełka Uroczystość „Jasełek” od wielu już lat jest wpisana w tradycję naszego przedszkola. W tym roku szkolnym uroczystość ta również się odbyła wprowadzając nastrój zbliżających się świąt. Radosną nowinę Bożego Narodzenia w trakcie uroczystego występu ogłosili mali aktorzy z grup: „Biedronki”, „Skrzaty” i „Sowy”. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Pani Burmistrz Beata Duda, Sekretarz Gminy – Pani Ewa Celejewska, emerytowani pracownicy przedszkola, rodzice oraz cała przedszkolna społeczność. Ciepła, świąteczna atmosfera tego dnia udzielała się dzieciom już od rana. Bardzo przejęte czekały na zaproszonych gości, aby zaprezentować przygotowany montaż słowno – muzyczny pod hasłem: „Cud Betlejemskiej Nocy”. Tuż przed godziną 16.00 sala zapełniła się publicznością i rozpoczęło się przedstawienie. Nasi Milusińscy w przepięknych strojach, na tle pięknej scenografii przy blasku Gwiazdy Betlejemskiej recytowali swoje role. Mali aktorzy pięknym śpiewem zachęcali wszystkich zgromadzonych do wspólnego kolędowania. Mama Wiktora z grupy „Biedronki” – Pani Ania Jachimczyk odczytała fragment z Ewangelii Św. Łukasza o narodzinach Jezusa. Całość uroczystości wywarła na przybyłych gościach niesamowite wrażenie, którzy z niedowierzaniem patrzyli na talent przedszkolaków. A było na co popatrzeć! Była Maryja, Św. Józef, malutkie dzieciątko Jezus, Trzej Królowie, pastuszkowie oraz chór złożony z samych Aniołów czuwający nad całą świtą. Odświętnego nastroju dodawał bielutki opłatek i wesoło migocące choinki. Na zakończenie Dyrektor przedszkola – Pani Małgorzata Krajewska złożyła wszystkim świąteczne życzenia, a dzieci obdarowała słodkim upominkiem.

Mikołajki Jak każdego roku, tak i teraz zawitał do naszego przedszkola długo oczekiwany Mikołaj. W tym dniu, od rana panowała wśród dzieci ożywiona, radosna atmosfera. Po obejrzeniu teatrzyku lalkowego „O chłopcu z drewna” w wykonaniu artystów z Teatru Lalek z Nowego Sącza, dzieci powitały Mikołaja. Przybył on ze swoim pomocnikiem. Dzieci zaśpiewały Mikołajowi kilka piosenek, rozmawiały z nim, a następnie otrzymały od niego upragnione prezenty. Każda z grup otrzymała zabawki do swoich sal oraz wszystkie dzieci dostały paczki indywidualne.

Wycieczka do Nowej Dęby W dniu 5 grudnia dzieci z najstarszych grup uczestniczyły w wycieczce do Fabryki Bombek Choinkowych w Nowej Dębie. Wycieczka miała na celu zwiedzenie fabryki i zapoznanie się z procesem powstawania ozdób choinkowych. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli pod wielkim wrażeniem, gdy po wejściu na halę wystawową ukazał się wręcz bajeczny widok. Jeszcze nigdy nie widzieliśmy takiej ilości bombek choinkowych zgromadzonych w jednym miejscu. A wszystkie kolorowe i błyszczące. Ozdoby produkowane w tej fabryce wykonywane są ręcznie. Każde dziecko miało też możliwość poczuć się dekoratorem i ozdobić własną bombkę, którą później zabrało do domu. Na pamiątkę pobytu w fabryce, każdy uczestnik otrzymał bombkę ze swoim imieniem.

Święto Pluszowego Misia Pluszowe misie są ulubieńcami wszystkich dzieci. Od ponad stu lat towarzyszą dzieciom na całym świecie. Pocieszają, dodają otuchy i są nieodzowną przytulanką przy zasypianiu. Ta jedna z najpopularniejszych zabawek obchodzi swoje święto 25 listopada. Dlatego też w piątek 23 listopada 2012r. przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Kunowie obchodziły to sympatyczne święto. Dla dzieci było to wielkie wydarzenie. W tym wyjątkowym dniu każdy przedszkolak przyszedł w towarzystwie swojego ulubionego misia. Dzieci opowiadały o swoich pluszowych przyjaciołach, tańczyły z nimi, śpiewały im piosenki, słuchały opowieści o innych misiach, rysowały je, rozmawiały o słynnych niedźwiadkach znanych z bajek, a przede wszystkim tuliły swoje maskotki. Odbył się także mini konkurs przyrodniczy „Co wiemy o niedźwiedziach?”. Każdy przedszkolak smakował „małe co nieco”, został pasowany na „Przyjaciela Pluszowego Misia” oraz otrzymał pamiątkowy dyplom. Po zabawach w przedszkolu dzieci z grupy II, III i IV wybrały się do Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Kunowie. Nie zapomniały oczywiście zabrać swoich maskotek. Z uwagą i zaciekawieniem wysłuchały edukacyjnych bajeczek Cz. Kupisiewicza pt. „O misiach Bazylętach” czytanych przez Panią Dyrektor Ewę Gaj. Panie bibliotekarki przygotowały również dla przedszkolaków niespodziankę w postaci zagadek o misiach, za rozwiązanie których otrzymywały słodkie nagrody. Zadowolone dzieciaki podziękowały za miłe spotkanie w bibliotece śpiewając i tańcząc piosenki o misiach oraz wręczając „misiowe” laurki. Po dniu pełnym wrażeń misie i ich właściciele wrócili do swoich domów, by znowu przytulić się przed zaśnięciem.

Konkurs plastyczny „Las w oczach dziecka” Dnia 19 listopada 2012 roku grupa dzieci z naszego przedszkola odwiedziła Szkołę Podstawową w Janiku. Wizyta związana była z uroczystością rozstrzygnięcia konkursu plastycznego zorganizowanego pod hasłem „ Las w oczach dziecka”. Reprezentanci wszystkich przedszkolnych grup wykonali pod kierunkiem swoich nauczycieli prace konkursowe z wykorzystaniem materiałów ekologicznych i surowców wtórnych. Prace dzieci można było podziwiać na specjalnie zorganizowanej wystawie. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni i otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor oraz Paniom pracującym w Przedszkolu w Janiku za miłe przyjęcie.

Wizyta Księdza Biskupa 16 listopada gościliśmy w przedszkolu Księdza Biskupa Edwarda Frankowskiego. Ksiądz Biskup odwiedził naszą placówkę w trakcie trwającej w parafii wizytacji biskupiej. Jego Ekscelencja wygłosił do wszystkich zebranych słowa otuchy oraz udzielił pasterskiego błogosławieństwa. Arcypasterzu, dziękujemy za ten wspaniały dzień!

Konkurs plastyczny 7 listopada 2012 roku odbyło się podsumowanie Rodzinnego Konkursu Plastycznego pt. „Barwy jesieni”. Na konkursową galerię trafiło 49 oryginalnych prac. Na zorganizowanej okolicznościowej wystawie można było podziwiać piękne obrazki, oraz liczne prace przestrzenne: jeżyki, grzybki, wspaniałą Panią Jesień, drzewka, skrzaty, pajączki, kosze z darami jesieni itp. Dzieci wykonały je wspólnie ze swoimi rodzicami z różnorodnego materiału przyrodniczego. Ze względu na wysoki i wyrównany poziom artystyczny dostarczonych prac każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę. Rozstrzygnięciu konkursu towarzyszyły występy dzieci, które przedstawiły program artystyczny o tematyce jesiennej. Za udział w konkursie dziękujemy dzieciom i Rodzicom.

Pasowanie na Starszaka 17 października w naszym przedszkolu odbyło się Pasowanie na Starszaka i Przedszkolaka. Zaszczytu tego dostąpiły dzieci z najstarszych grup – „Pszczółki” oraz „Sowy”. W uroczystym pasowaniu uczestniczyli zaproszeni goście oraz tłumnie zgromadzeni rodzice, którzy mogli podziwiać swoje pociechy w występach artystycznych. Były więc stosowne na tę uroczystość wierszyki i tańce. Wszystkie dzieci wypadły wspaniale. Rodzice byli dumni ze swoich pociech, a od fleszy z aparatów, co rusz robiło się jasno. I w końcu po tysiącu braw nastąpiła chwila uroczystego ślubowania naszych przedszkolaków. Ku zdziwieniu wszystkich aktu ślubowania dokonali również rodzice. Po tylu solennych obietnicach Pani Dyrektor dokonała uroczystego aktu Pasowania na Starszaka. Cierpliwość dzieci wystawiona na tak długą próbę został wreszcie nagrodzona. Wszyscy otrzymali długo wyczekiwane dyplomy oraz upominki, a następnie mogli skosztować pysznych tortów przygotowanych specjalnie na te uroczystość. Wszystkim Starszakom serdecznie gratulujemy!

Wycieczka do biblioteki W październiku pięciolatki z grupy „Skrzatów” odwiedziły Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Kunowie. Wycieczka ta była inauguracją całego cyklu zaplanowanych spotkań w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W czasie pierwszego spotkania „Skrzaty” miały możliwość zapoznania się z budynkiem biblioteki, jego pomieszczeniami, a zwłaszcza oddziałem dla dzieci. Obejrzały pokaźny księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich, jak również zapoznały się ze sposobem wypożyczania książek. Panie bibliotekarki zachęcały dzieci do korzystania ze zbiorów bibliotecznych, a przedszkolaki obiecały, że wrócą tu z rodzicami. W dalszej części z wielkim zainteresowaniem wysłuchały legendy o wawelskim smoku i dzielnym Szewczyku Dratewce. Z chęcią odpowiadały na zadawane przez panie bibliotekarki pytania. Na zakończenie dzieci miały możliwość ozdobienia według własnego pomysłu postaci smoka wawelskiego. Wykonane przez nich prace zostały umieszczone na specjalnie zorganizowanej wystawie.

Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej W piątek 12 października 2012 roku w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji przedszkolaki z grup II, III i IV przygotowały występ artystyczny, na który zaprosiły wszystkich pracowników przedszkola. Dzieci zaprezentowały wiersze, piosenki i taniec o tematyce jesiennej. Na zakończenie mali artyści złożyli życzenia i wręczyli wszystkim pracownikom piękne laurki. Za serdeczne życzenia gorąco dziękujemy.

Wizyta w sadzie W dniu 26.09.2012r, jak co roku dzieci z naszego przedszkola wybrały się na pieszą wycieczkę do sadu. Na miejscu czekał na naszych milusińskich gospodarz – Pan Wiesław Nowak, dziadziuś Kubusia z grupy Skrzatów.W blasku słonecznych promieni dzieci zobaczyły drzewa pełne rumieniących się jabłek. Przedszkolaki zdobyły wiele cennych informacji: dowiedziały się, w jaki sposób pielęgnuje się drzewa owocowe, kiedy dokonuje się zbiorów owoców, jak należy je prawidłowo zrywać oraz w jaki sposób się je przechowuje, aby zachowały jak najdłużej świeżość.Głównym punktem wycieczki była oczywiście degustacja poznanych odmian jabłek. Pod drzewami ustawione były skrzynki, z których dzieci mogły się częstować pysznymi, świeżymi owocami. Jak zawsze miłą niespodzianką był fakt, że dzieci wróciły do przedszkola z koszykami pełnymi jabłek.Jeszcze raz dziękujemy Panu Nowakowi za zaproszenie nas do swojego sadu i na Jego cześć krzyczymy: „Hip- hip – hura, hip – hip – hura!”.

W przedszkolu fajnie jest! Bez mamy i taty ale pod troskliwą opieką pań nauczycielek dzieci miło spędzają czas w przedszkolu. Co robią? Bawią się w sali, w ogrodzie, rysują, tańczą, śpiewają, słuchają bajek, uczą się różnych ciekawych rzeczy. Poznają nowe koleżanki i kolegów. Jak minęły im pierwsze wrześniowe dni obejrzeć można na zdjęciach.

Pożegnanie starszaków Dnia 29 czerwca odbyło się oficjalne pożegnanie starszaków. Dzieci siedmioletnie specjalnie na tę okoliczność przygotowały wiersze, taniec i piękne piosenki. Swych starszych kolegów i koleżanki pożegnały także przedszkolaki z młodszych grup. Na zakończenie każdy absolwent otrzymał dyplom ukończenia przedszkola oraz upominek. Rok przedszkolny dobiegł końca. Będziemy miło wspominać pobyt dzieci w naszym Przedszkolu. Życzymy wszystkim udanych wakacji i powodzenia.

Konkurs tańca Dzieci ze starszych grup wzięły udział w V Gminnym Przeglądzie Zespołów Tanecznych odbywającym się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy w Kunowie. Dzieci zatańczyły dwa tańce nowoczesne: „Zuch marynarz” oraz układ do melodii „Koko, Euro, Spoko”. Przedszkolaki wywarły dobre wrażenie na jurorach i widzach. Udział w tej imprezie przyczynił się do popularyzowania tańca wśród uczestników oraz rozwijania predyspozycji tanecznych dzieci.

Odwiedzamy pierwszaków Zbliżają się wakacje. Dlatego starszaki postanowiły obejrzeć szkołę, do której pójdą we wrześniu. W gościnę przyjęły nas pierwszaki. Pokazały swoją klasę, książki, zeszyty. Potem były wspólne zabawy, piosenki i zagadki. Przedszkolaki dostały od starszych kolegów własnoręcznie wykonane upominki - biedronki. Będą one przypominać starszakom, że w szkole czekają na nich nowi przyjaciele i miłe panie nauczycielki.

Majówka w przedszkolu W ubiegły czwartek 31 maja, w przedszkolu w Kunowie, odbyła się majówka dla dzieci i ich rodziców. Tego dnia świeciło słońce i była piękna, wiosenna pogoda. Dzieci przedstawiły zaproszonym gościom krótki program artystyczny o tematyce związanej z rodziną. Śpiewano piosenki, recytowano wierszyki oraz zaprezentowano zabawę integracyjną w oparciu o piosenkę ,,Koko, Euro Spoko”. W dalszej kolejności na wszystkich uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Dla dzieci były przygotowane między innymi duże dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny do skakania i inne zabawy ruchowe. Na placu zabaw zapalono ognisko, pieczono kiełbaski, którymi potem częstowano wszystkich przybyłych gości. Pracowała też przedszkolna kuchnia podając gościom napoje. Radosny gwar rozlegał się wokół przedszkola przez przeszło dwie godziny. Dzieci wykorzystywały czas na zabawę, dorośli rozmawiali. Był to czas na dłuższe rozmowy, dzięki którym mogliśmy się bliżej poznać. Było bardzo wesoło, miło i rodzinnie. Wszystkie dzieci otrzymały na koniec imprezy upominki, które przydadzą się podczas wiosennych zabaw i w czasie zbliżających się już wakacji. Organizatorzy Pikniku Rodzinnego dziękują sponsorom za zrozumienie potrzeb dzieci i materialne wsparcie przedszkolnej

Wycieczka turystyczno – krajoznawcza Najstarsze dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w wycieczce turystyczno – krajoznawczej. W tym roku pojechaliśmy do miejscowości Kapkazy położonej malowniczo blisko Bodzentyna. Oprócz możliwości podziwiania przepięknych krajobrazów Gór Świętokrzyskich dzieci uczestniczyły w warsztatach ceramicznych „Gliniane cudoki”, same przygotowały i upiekły podpłomyki, poznały tradycyjny sposób wykonania sera. Wszyscy obejrzeliśmy przedstawienie teatralne „O diable i babie” na motywach świętokrzyskich legend oraz odwiedziliśmy stadninę koni. Lokalna zielarka opowiadała nam o roślinach i ich zastosowaniu w życiu codziennym. Wszystkie te atrakcje odbywały się w gospodarstwie agroturystycznym prowadzonym przez właścicieli, którzy w jednym miejscu zgromadzili wiele eksponatów kieleckiej wsi sprzed bardzo wielu lat.

Wycieczka do Straży Pożarnej 17 maja przedszkolaki pod opieką pań wychowawczyń wybrały się na wycieczkę do pobliskiej Straży Pożarnej w Kunowie. Dzieci uważnie wysłuchały Pana Strażaka, który opowiedział im o swojej pracy. Pokazał pojazdy, którymi strażacy wyjeżdżają do akcji oraz ponton. Dzieci mogły założyć hełm i obejrzeć przeróżne narzędzia potrzebne strażakom podczas pracy. Dowiedziały się w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną. Utrwaliły numery alarmowe: 112 oraz 998. Specjalnie dla przedszkolaków strażacy urządzili pokaz gaszenia pożaru. Mimo niesprzyjającej pogody wycieczka była bardzo udana, uczestnicy zadowoleni, a Panowie Strażacy bardzo mili.

Z wizytą w bibliotece 18 maja „Skrzaty”, „Pszczółki” oraz „Jeżyki” odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Kunowie. Czekała tam na nich miła niespodzianka. Sekretarz Gminy pani Ewa Celejewska przeczytała dzieciom bajkę pt. „Kozucha kłamczucha”. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały pouczającą bajkę i bez trudu odpowiadały na pytania dotyczące treści. Potem dzieci obejrzały księgozbiór przeznaczony dla najmłodszych czytelników i uczestniczyły w ciekawych konkursach zorganizowanych przez sympatyczne panie bibliotekarki. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał zaproszenie do biblioteki. Mamy nadzieję, że dzieci wrócą tu wkrótce z rodzicami. Dziękujemy pracownikom Biblioteki za miłe przyjecie, podzielenie się wiedzą i cierpliwość.

Spotkanie z policjantem W dniu 19 kwietnia odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Ruchu Drogowego oraz Technikiem Kryminalistyki Komendy Powiatowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Goście ciekawie opowiadali o swojej pracy, a dzieci utrwaliły wiadomości na temat bezpiecznego zachowania na drodze. Po pogadance w przedszkolu dzieci wyszły na zewnątrz budynku, gdzie miały możliwość obejrzenia policyjnego radiowozu. Na zakończenie przedszkolaki zaśpiewały Gościom piosenkę. Dziękujemy Panom Policjantom za spotkanie i życzymy sukcesów w trudnej pracy.

Śpiewamy razem z wiosną W dniu 21 marca 2012 r. odbył się w Publicznym Przedszkolu w Kunowie II Przegląd Piosenki Przedszkolnej pod hasłem „Śpiewaj razem z wiosną”, połączony tym razem z obchodami Pierwszego Dnia Wiosny. W konkursie wystąpiły dzieci z Oddziałów Przedszkolnych w Janiku, Miłkowskiej Karczmie, Nietulisku Dużym, Wymysłowie oraz wychowankowie Publicznego Przedszkola w Kunowie. Uczestnikami konkursu były dzieci w wieku 3 -6 lat, które przygotowały piosenki w języku polskim z repertuaru dziecięcego.Małych wykonawców do występu przygotowały panie wychowawczynie. Występy małych solistów oglądali rodzice oraz zaproszeni goście – Sekretarz Gminy Pani Ewa Celejewska oraz Radna Miasta i Gminy Pani Teresa Łucka.Jury konkursowe postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników biorących udział w konkursie, gdyż wszystkie piosenki były pięknie zaśpiewane i każdy mały artysta zasłużył na wyróżnienie. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci zabawek i pamiątkowe dyplomy. Słodki poczęstunek przygotowany przez przedszkolną kuchnię umilił dzieciom rozśpiewany dzień w przedszkolu.Wszystkim uczestnikom gratulujemy udanych występów. Jesteśmy pewni, że śpiew młodych artystów zachęcił wiosnę do rozgoszczenia się w przedszkolnym ogrodzie i pozostania w nim aż do czerwca!

Ach, co to był za bal! 3 lutego nasze przedszkole zamieniło się w salę balową ozdobioną połyskującymi lampionami i girlandami. Na ten dzień długo czekały księżniczki, wróżki, biedronki, pszczółki, ale także niejeden rycerz, kowboj, Batman, Spider - Man i wiele innych bajkowych postaci. Pomysłowe stroje podsycały radosny nastrój. Wesoło tańczyły w rytm muzyki wszystkie dzieci, wychowawczynie, rodzice a nawet babcie naszych przedszkolaków. Wspólna zabawa dostarczyła dzieciom wiele radości i zadowolenia, wszyscy bawili się znakomicie.

Święto Babci i Dziadziusia Dzień Babci i Święto Dziadka to dobra okazja, by przypomnieć sobie o osobach, którym często zawdzięczamy większość cudownego dzieciństwa.Zwykle to babcie i dziadkowie rozpieszczają swoje wnuczęta, ale w dniu ich święta ulega to zmianie. Tak też było w Przedszkolu w Kunowie. Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka odbywała się w ciągu dwóch dni. W pierwszym dniu spotkali się dziadkowie i wnuczęta z najmłodszych grup wiekowych tj. ,,Muchomorki”, ,,Motylki”, ,,Biedroneczki”. „Dziś jest Święto Babci i Dziadka, więc prosimy Was, niech te wiersze i piosenki, umilą Wam czas” - mali aktorzy z przejęciem śpiewali, deklamowali i tańczyli. W spotkaniu w drugim dniu uczestniczyli dziadkowie i wnukowie z grup najstarszych naszego przedszkola - ,,Skrzaty”, ,,Pszczółki” , „Jeżyki” ,,Starszaki” dały popis gry teatralnej przedstawiając inscenizację na podstawie wiersza Juliana Tuwima pt. ,,Rzepka”. Potem były piosenki i życzenia. Wielką przyjemność sprawiły babciom i dziadkom upominki wykonane własnoręcznie przez dzieci. Dziadkowie byli pełni uznania dla swoich pociech za odwagę i umiejętności artystyczne. Spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku dla Gości. Wspaniałe ciasta przygotowały mamy naszych dzieci. Wszystkim Babciom i Dziadkom w dniu ich Święta, życząc zdrowia, dziękujemy za cierpliwość, opiekę, wspólne spacery, przepyszne ciasta i ciekawe opowieści.

Jasełka Tegoroczne Spotkanie Wigilijne dzieci, rodziców i pracowników Publicznego Przedszkola w Kunowie odbyło się 14 grudnia w oddziałach dzieci młodszych i 15 grudnia w oddziałach dzieci starszych. Przebiegało w świątecznie przystrojonej sali. Tradycyjnie była szopka betlejemska, którą ustawiono na tle makiety miasta Betlejem. W pierwszym dniu wigilijnego spotkania dzieci z grup młodszych przedstawiły własny program przygotowany pod kierunkiem nauczycieli. Szczególnie donośnie zabrzmiała jedna z ulubionych dziecięcych pastorałek „Do stajenki, gdzie leży maleńki”. Starsze przedszkolaki zaprezentowały też bogaty program artystyczny – śpiewały, tańczyły, opowiadały o wydarzeniach sprzed dwóch tysięcy lat utrzymując się w konwencji znanych i popularnych klasycznych bajek. Rodzice i inni przybyli goście patrzyli z podziwem na małych „aktorów”. Zaproszonym gościom, dzieciom, opiekunom i pracownikom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by spotkanie było niezapomnianym i wzniosłym przeżyciem bardzo serdecznie dziękujemy. Życzymy udanych Świąt Bożego Narodzenia oraz pogody ducha i pomyślności w Nowym Roku!

Odwiedziny Świętego Mikołaja We wtorek 6 grudnia odwiedził nas Święty Mikołaj. Długo oczekiwany gość przybył w towarzystwie elfa i przyniósł dzieciom wielkie worki z prezentami. Przedszkolaki przywitały szacownego gościa śpiewając piosenki. Mikołaj rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców oraz pań w przedszkolu.Wszystkie przedszkolaki otrzymały od Mikołaja upominki, a panie pracujące w przedszkolu czekoladki z Mikołajem. Przedszkolacy bardzo serdecznie podziękowali Mikołajowi za prezenty i zaprosili Go za rok.

Spotkanie z Panem Listonoszem 28 października starszaki spotkały się z Panem Listonoszem. Dzieci mogły z bliska przyjrzeć się jak wygląda mundur listonosza, czapka i wielka torba z listami. Dowiedziały się jak ważna jest Jego praca oraz znajomość swojego adresu i osoby do której wysyłamy przesyłkę. Przedszkolaki zapoznały się także z ,,drogą” listu od nadawcy do adresata. Nasz gość przyniósł dla dzieci prezenty: koperty, długopisy, kartki pocztowe, chorągiewki i słodycze. Na pamiątkę dzieci zrobiły sobie wspólne zdjęcie i wręczyły laurkę. Dziękujemy Panu Listonoszowi za miłe i pouczające spotkanie.

Ślubowanie Starszaków 24 października 2011r. był wyjątkowym dniem dla najstarszych dzieci Publicznego Przedszkola w Kunowie, którzy przed wieloma zgromadzonymi gośćmi złożyli ślubowanie. Wspólnie z wychowawcami starszaki przygotowały na uroczystość program artystyczny o tematyce jesiennej. Dla większości dzieci opanowanie tremy przed publicznym występem było zadaniem bardzo trudnym. Nasze starszaki poradziły sobie jednak z tym bez trudu. Śmiało recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz tańczyły. Uroczystość odbyła się w pięknie udekorowanej sali. Wszystkie dzieci swoim występem przed zgromadzoną publicznością udowodniły, że zasługują na pasowanie na starszaków. Punktem kulminacyjnym całej uroczystości był sam akt ślubowania. Pani dyrektor – mgr Małgorzata Krajewska z wielką radością dokonała aktu pasowania kierując do dzieci i ich rodziców kilka ciepłych słów. Następnie wychowawczynie wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy i upominki. Na koniec dzieci udały się do sal na zasłużony poczęstunek, przygotowany przez przedszkolną kuchnię. Wszystkim starszakom gratulujemy!

Świętujemy Dzień Nauczyciela W naszym przedszkolu Dzień Edukacji Narodowej zwany popularnie Dniem Nauczyciela, obchodzony jest uroczyście. W bieżącym roku szkolnym program artystyczny dla nauczycieli i całego personelu przedszkola przygotowały grupy: Motylki i Biedronki. Podczas występu dzieci wcieliły się w role Pani Jesieni oraz ptaszków, zarówno tych odlatujących do ciepłych krajów, jak również tych pozostających u nas na zimę. Przedszkolaki wierszem, tańcem i piosenką podziękowały całej społeczności przedszkolnej za opiekę i edukację. Na scenie pojawiła się również grupa maluszków – Muchomorków prezentując piosenkę połączoną z tańcem. Jako wyraz wdzięczności przedszkolaków każdy pracownik otrzymał laurkę. Rodzicom wyrażamy wdzięczność za dobre słowa i piękne kwiaty. Dzieciom dziękujemy za życzenia, które przygotowały.

Wycieczka na Pocztę W ostatnim tygodniu września starszaki odwiedziły Urząd Pocztowy w Kunowie. Dzieci z ciekawością przyglądały się pracy pań w okienkach. Zapoznały się z wyglądem poczty, pracą pocztowców i jej znaczeniem w codziennym życiu. Panie opowiedziały nam, w jaki sposób można wysłać list lub paczkę. Pokazały kolorowe znaczki, a także specjalne koperty i kartony do wysyłania paczek. Przedszkolaki widziały sortownię, w której segreguje się listy w zależności od miejsca do którego mają dotrzeć. Zobaczyły jakimi przyrządami mierzy się wielkość i wagę paczek. Kilkoro z nas miało okazję podstemplować list specjalną pieczątką. Starszaki wykazały się znajomością swojego adresu oraz dowiedziały się jak prawidłowo adresować kopertę.

Pierwsze dni w przedszkolu Rozpoczął się nowy rok szkolny 2011/2012. Od 1 września uczęszcza do naszego przedszkola 150 dzieci. Pierwsze „trudne dni” w przedszkolu są już za nimi. Poznały nowe panie, kolegów, koleżanki, zabawki. Teraz bawią się wesoło w ogrodzie i w swoich salach.

Zakończenie roku w grupie Skrzatów i Pszczółek 22 czerwca miało miejsce ważne wydarzenie. Pożegnaliśmy dzieci, które od września rozpoczną naukę w klasie pierwszej. Dla nich i dla ich rodziców to był szczególny dzień. Dlatego zaprezentowały zebranym gościom swoje zdolności i umiejętności, których nauczyły się w przedszkolu. W programie znalazła się inscenizacja, były piękne piosenki, wesoły taniec „wywijaniec” i Marsz Turecki” grany na instrumentach perkusyjnych. W pożegnaniu starszaków wzięły udział także 5– latki, które wierszami pożegnały swoich starszych kolegów. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał kolorowy dyplom i maskotkę. Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie kiedyś nas odwiedzą. Życzymy im sukcesów na dalszym szczeblu edukacji jakim będzie szkoła.

Poznajemy różne zawody Kierując się mądrą zasadą, że lepiej, szybciej i łatwej uczyć się przez żywe uczestnictwo, przedszkolaki spotkały się z przedstawicielami różnych zawodów. Odwiedziły Urząd Miasta i Gminy w Kunowie. Po budynku oprowadziła nas Pani Burmistrz Beata Duda. Podczas wycieczki mieliśmy okazję odwiedzić gabinet Pani Burmistrz, sekretariat, a także salę posiedzeń na której zapadają bardzo ważne decyzje dotyczące naszej gminy. Byliśmy również na wycieczce w Zakładzie Fryzjerskim w Kunowie. Tam dzieci zapoznały się z pracą fryzjera i przedmiotami potrzebnymi do wykonywania tego zawodu. „Śmiałkowie" mogli usiąść na fotelu i zrobić sobie modną fryzurę. Bardzo ciekawe było spotkanie z panią pielęgniarką Natalią Pająk. Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki. Mogły dotknąć i pooglądać różne przyrządy używane przez naszego gościa w codziennej pracy. Dzięki temu łatwiej im będzie pokonać lęk przed zabiegami medycznymi.W imieniu dzieci serdecznie dziękujemy wszystkim za bardzo miłe przyjęcie i poświęcony czas.

Wycieczka do Sobkowa 7 czerwca odbyła się turystyczno – krajoznawcza wycieczka do miejscowości Sobków atrakcyjnie położonej nad rzeką Nidą. Dzieci uczestniczyły w spływie gondolą po rzece, jechały bryczką po Sobkowie i okolicy. Uczestnicy wysłuchali też ciekawej opowieści o zamku i jego historii, oraz obejrzeli wiele ciekawych eksponatów rycerskich. Potem był wspólny grill. Następnie udaliśmy się do Centrum Garncarstwa w Chałupkach, gdzie poznaliśmy sposoby wykonywania glinianych naczyń. Sami też wykonywaliśmy miski z gliny na kole garncarskim. Wróciliśmy do Kunowa zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

Sześciolatki oglądają szkołę. Rok szkolny powoli dobiega końca. Dla sześciolatków są to już ostatnie dni w przedszkolu. Wybrały się więc do Szkoły Podstawowej w Kunowie. Od września rozpoczną tu naukę w pierwszej klasie. Szkoła, kolorowe klasy i panie nauczycielki bardzo się przedszkolakom spodobały. Mamy nadzieję , że będą wzorowymi uczniami. Wszyscy pracownicy przedszkola życzą im samych piątek i szóstek w szkole.

Dzień Dziecka 1 czerwca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Nasze przedszkolaki spędziły go w ogrodzie przedszkolnym wesoło się bawiąc. Były pląsy przy muzyce w kółeczkach i konkursy sportowe. Nie obyło się bez słodkiego poczęstunku – lodów. Wszystkim dzieciom z okazji ich święta życzymy spełnienia dziecięcych marzeń.

Piknik Rodzinny W dniu 26 maja, czyli w tradycyjny Dzień Matki rodzice nie zawiedli i budynek przedszkola, a następnie jego otoczenie zapełniło się Gośćmi.Na początku dzieci przedstawiły krótki program artystyczny. Następnie wręczyły swoim mamom oraz tatusiom laurki i złożyły im życzenia. A potem była zabawa dla wszystkich, dla dzieci, mam i tatusiów. Dla dzieci i ich rodziców przygotowano wiele atrakcyjnych konkursów sportowo - zręcznościowych. I tak mamy kręciły kółkami hula hop, rozpoznawały swoje dzieci z zasłoniętymi oczami, tatusiowie nadmuchiwali balony aż do ich pęknięcia, pili wodę mineralną na wyścigi. Wybrani rodzice wykonywali zabawne tańce ze swoimi dziećmi. Najwięcej uśmiechu na twarzach dzieci wywołały konkurencje, w których zaangażowani byli właśnie sami rodzice oraz całe rodziny. Uczestnicy wszystkich zabaw otrzymywali słodycze. Podczas pikniku na placu zabaw rozpalono grill, pieczono kiełbaski, którymi potem częstowano wszystkich przybyłych gości. Pracowała też przedszkolna kuchnia podając gościom napoje.Wszystkie dzieci otrzymały na koniec imprezy kolorowe piłki, które przydadzą się podczas wiosennych zabaw i w czasie zbliżających się już wakacji. Radosny gwar rozlegał się wokół przedszkola przez prawie dwie godziny. Dzieci wykorzystywały czas na zabawę, dorośli rozmawiali. Był to czas na dłuższe rozmowy, dzięki którym mogliśmy się bliżej poznać. Było bardzo wesoło, miło i rodzinnie. Personel przedszkola ma wielką nadzieję, że to wspaniałe rodzinne święto na długo pozostanie w pamięci i sercach naszych gości i dzieci. Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzone chwile!

Wycieczka do Straży Pożarnej Jak każdego roku w maju odbyła się wycieczka do Remizy Strażackiej. Strażacy zaprezentowali dzieciom sprzęt strażacki. Z zainteresowaniem oglądano samochody i ponton. Zaproszono nas także do Izby Pamięci, gdzie podziwialiśmy trofea strażaków, oglądaliśmy pamiątki gromadzone od wielu lat. Na koniec strażacy zademonstrowali pokaz gaszenia pożaru. Dziękujemy Druhom Ochotniczej Straży Pożarnej za wspólne spotkanie i życzymy satysfakcji z działalności społecznej.

Spotkanie z Koziołkiem Matołkiem W piękny, słoneczny dzień 12 maja nasze przedszkolaki pojechały do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Po muzeum w kształcie babek z piasku oprowadziły nas postaci z bajek. Trasa wystawy wiodła do różnych tajemniczych komnat. Dzieci w formie zabawy z wykorzystaniem techniki informatycznej miały możliwość przenieść się w świat bajek, baśni i legend. Na zakończenie wycieczki wybrały się na rynek gdzie pod pomnikiem Koziołka Matołka zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia.

Pierwszy Gminny Konkurs Piosenki Przedszkolnej 1 kwietnia w Przedszkolu w Kunowie odbył się Konkurs Piosenki Przedszkolnej. Uczestniczyły w nim dzieci z Janika, Miłkowskiej Karczmy, Wymysłowa i Kunowa. Przedszkolaki w pięknych strojach zaprezentowały piosenki o różnorodnej tematyce: o wiośnie, kotach, pieskach, leśnych duszkach, czarownicach, bursztynie i krakowiaczka. Występy dzieci oceniało jury w składzie: Sekretarz Gminy pani Ewa Celejewska, Przewodnicząca Komisji Oświaty pani Barbara Domagała, Dyrektor Publicznego Przedszkola w Kunowie pani Małgorzata Krajewska. Wszystkie popisy zostały nagrodzone gromkimi oklaskami. Mali artyści byli świetnie przygotowani a poziom był bardzo wyrównany. Każdy z uczestników otrzymał słodki upominek. Brawo przedszkolaki!

Pierwszy Dzień Wiosny w przedszkolu W ciepły poranek wszystkie przedszkolaki tradycyjnie pożegnały Panią Zimę. Marzanny zostały symbolicznie utopione w rzece Kamiennej. W imieniu wszystkich przedszkolaków zrobili to Kinga i Kamil. Pozostałe dzieci zaśpiewały piosenkę o Marzannie zachęcając Zimę aby popłynęła do Krainy Śniegu i Lodu. Gdy wracaliśmy do przedszkola czuliśmy jak słonko mocno przygrzewa. Z wielką ochotą udaliśmy się do ogrodu przedszkolnego i świetnie się tam bawiliśmy.I tak w tym roku odeszła Zima…

Język angielski w przedszkolu. Podstawą zajęć z języka angielskiego dla przedszkolaków jest zabawa. Gry, piosenki i rymowanki uczą dzieci prostych zwrotów, słownictwa i poprawnej wymowy języka angielskiego. Zabawy wykorzystujące elementy ruchowe, gesty a także pamięć i spostrzegawczość sprawiają, że zajęcia są interesujące, a dzieci chętnie biorą w nich aktywny udział. Maluchy uczą się prostych poleceń, słownictwa dotyczącego: kolorów, liczb, świata przyrody, przedmiotów codziennego użytku i wiele innych. Dzieci, które kontynuują naukę języka angielskiego poznają alfabet i bardziej wzbogacone słownictwo.

Wycieczka do Gminnego Ośrodka Kultury w Kunowie W dniu 9 marca skorzystaliśmy z zaproszenia i wybraliśmy się na wycieczkę do Gminnego Ośrodka Kultury w Kunowie. Miłe panie bibliotekarki czekały już w holu i oprowadziły nas po budynku. Najpierw obejrzeliśmy bibliotekę. Przedszkolaki z uwagą i dużym zainteresowaniem oglądały półki pełne bajek i czasopism dla najmłodszych. Potem czekała nas niespodzianka. Pani Burmistrz Beata Duda przeczytała dzieciom bajkę „O smoku wawelskim”. Tę piękną legendę wszyscy bardzo chętnie wysłuchali. Dzieci lubią bajeczki i często przychodzą wraz z rodzicami do biblioteki aby je wypożyczać. Najlepszymi czytelnikami wśród przedszkolaków okazali się: z grupy II - Magdusia, Zosia i Filip, z grupy III - Oliwka, a z grupy IV - Kinga i Roksana. Wszystkim gratulujemy!Następnego dnia dzieci z oddziałów najstarszych odwiedziły Gminne Centrum Informacji. Pani Basia i Pan Paweł przyjęli nas bardzo serdecznie. Pokazali przedszkolakom jak działa ksero, skaner i fax. Potem dzieci mogły grać w ciekawe edukacyjne gry komputerowe. Dziękujemy Pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Kunowie za poświecony czas i okazane Serce dla naszych przedszkolaków.

Dzień Kobiet 8 marca obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Kobiet i Dziewczynek. Z tej okazji dzieci z oddziałów I, II, III przygotowały krótką inscenizację. Chłopcy z tych grup recytowali wierszyki wyrażające wdzięczność wszystkim kobietom. Zarówno chłopcy jak i dziewczynki śpiewali wesołe piosenki tematycznie odpowiadające obchodzonemu świętu oraz o wiośnie. Wszystkie Panie otrzymały upominki. Było wesoło i radośnie. Nastrajało nas święto i piękna, słoneczna pogoda.

Wielki bal w Przedszkolu w Kunowie W mroźny, aczkolwiek słoneczny dzień 15 lutego, odbył się tak oczekiwany przez dzieci Przedszkola w Kunowie bal karnawałowy. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Wielki Bal Księżniczek”. Uczestników imprezy obowiązywały stroje z filmów i popularnych kreskówek wytwórni Disney. Tego dnia nasz budynek zamienił się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, kowbojów, duchów, biedronek, motylków i innych barwnych postaci z filmów. Na bal przybyli Baz Astral i Chudy z filmu „Toy Story”, Syrenki z „Arielki”, Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków oraz Roszpunka z najnowszej produkcji „Zaplątani”. Zabawa rozpoczęła się o godz. 9.00. Wszystkim towarzyszył zespół muzyczny Panów Pawła Cieślika i Waldemara Mazura. Rozbrzmiewały popularne utwory taneczne. Podczas balu odbywały się także konkursy, w których dzieci brały chętnie udział. W konkursach nie zabrakło motywów przewodnich znanych bajek. Było oddzielanie nasion, budowanie najwyższej wieży na czas, trafianie do tarczy z zasłoniętymi oczami. Wszystkim uczestnikom wręczono upominki. W czasie balu podano słodki poczęstunek. Były to niezwykłej urody kolorowe torty w kształcie księżniczek, przygotowane przez Panią Dorotę Kaczor. Corocznie organizowany bal jest okazją do integracji środowiska rodzinnego oraz nawiązywania nowych kontaktów wśród rodziców i nauczycieli.

Dzień Babci i Dziadka 28 stycznia przedszkolaki bardzo uroczyście uczciły Święto Babć i Dziadków. Licznie przybyli goście mieli okazję podziwiać swoje pociechy w specjalnie przygotowanym dla nich programie artystycznym. Występy rozpoczęła grupa „Muchomorków” wesołą piosenką i tańcem. Potem dzieci starsze zaprezentowały przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”. Dziadkowie gorąco oklaskiwali swoje wnuczęta. Na zakończenie części artystycznej w podziękowaniu za opiekę, miłość i troskę przedszkolaki wręczyły swoim dziadkom upominki – kolorowe serduszka z papieru. Po uściskach i buziakach spotkanie zakończył słodki poczęstunek. Niecodzienni goście zaproszeni zostali na herbatę i ciasto, o które zadbali rodzice.

Jasełka 17 grudnia 2010 r. dzieci z Przedszkola w Kunowie zaprosiły swoich najbliższych na uroczyste Jasełka. Najpiękniej jak umiały przedstawiły wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Zgodnie z tradycją byli: Maryja, Józef, trzej królowie, aniołki, pastuszkowie, gwiazdki. Mali aktorzy we wspaniałych szatach prezentowali się pięknie. Dziecięca interpretacja narodzin Jezusa Chrystusa w pięknie udekorowanej sali oraz wspólny opłatek i życzenia pozwoliły wszystkim wczuć się w atmosferę zbliżających się świąt. Po przedstawieniu Pani Dyrektor zaprosiła Rodziców i dzieci na obejrzenie wystawy ozdób świątecznych. Wspaniałe prace zostały wykonane przez przedszkolaków wspólnie z rodzicami. Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

Wizyta Mikołaja 6 grudnia to magiczny dzień. Od rana towarzyszy wszystkim oczekiwanie na wyjątkowego gościa jakim jest wizyta Mikołaja. W tym roku Mikołaj przybył w towarzystwie dwóch bałwanków. Dzieci zaśpiewały Gościowi piosenki i recytowały wiersze. Po krótkim programie artystycznym Mikołaj przystąpił do rozdawania prezentów. Każda grupa przedszkolna otrzymała duże upominki do swojej sali. Wszystkie dzieci Mikołaj obdarował też indywidualnymi prezentami. Mikołaju, czekamy na Ciebie w przyszłym roku!

Andrzejkowy „Bal Pasiastych” Basia to bohaterka książeczek dla dzieci Zofii Staneckiej. Nosi pasiaste ubrania zwłaszcza biało-czerwone. Od kilku lat Basia zaprasza swoich fanów na bal. W tym roku do wspólnej zabawy przyłączyło się Przedszkole w Kunowie. Wszystkie dzieci łącznie z personelem przyszły ubrane w paski. Była świetna zabawa. Przedszkolaki tańczyły i brały udział w różnorodnych konkursach. Na zakończenie każdy uczestnik balu otrzymał pamiątkowy dyplom.

Wycieczka do Stacji Uzdatniania Wody. W dniu 16 listopada przedszkolaki wybrały się na dłuższą pieszą wycieczkę do Stacji Uzdatniania Wody w Kunowie. Po budynku oprowadził nas pan Krzysztof Waliszewski. Dowiedzieliśmy się, że stacja wykorzystuje wody podziemne do zaopatrywania mieszkańców gminy w wodę pitną. Zanim trafi do naszych mieszkań poddana jest skomplikowanym i kosztownym zabiegom. Przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć filtry, pompy, sprężarki. Więcej o procesie uzdatniania wody dowiedzą się w szkole. Teraz uczą się, że wodę trzeba racjonalnie i oszczędnie wykorzystywać.

Pasowanie na Starszaka Przedszkolaka Popołudnie 20 października 2010r. na długo zapisze się w pamięci starszaków z naszego przedszkola . Tego dnia dzieci z dwóch najstarszych grup uroczyście ślubowały być wzorem cnót wobec domu, przedszkola i Ojczyzny. Uroczystość rozpoczęła się występem artystycznym. Wszystkie dzieci były ubrane w galowe stroje i charakterystyczne czapeczki: grupa IV „Skrzaty” - niebieskie, zaś grupa V „Pszczółki” - żółte. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Zaprezentowały rodzicom oraz gościom czego nauczyły się już w przedszkolu. Popisywały się swoją wiedzą biorąc udział w konkursach. Swoje umiejętności przypieczętowały uśmiechem po wypiciu soku z cytryny. Udowodniły, że są śmiałe, odważne, mądre i zdolne, gotowe stać się "starszakami". Aktu pasowania dokonała Pani Dyrektor Małgorzata Krajewska „zaczarowanym ołówkiem”. Następnie nauczycielki wręczyły swoim wychowankom pamiątkowe dyplomy oraz rożki obfitości. Na twarzach dzieci i rodziców widać było ogromne wzruszenie. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć, na dzieci czekał smaczny, słodki poczęstunek.

Dzień Nauczyciela W dniu 13 października obchodziliśmy tradycyjnie Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Gospodarzami uroczystości były grupy „Motylki” i „Biedroneczki”. Ubrane na galowo przedszkolaki recytowały wiersze, śpiewały piosenki, grały na instrumentach. To był prawdziwy koncert z życzeniami dla wszystkich pracowników naszego przedszkola. Na zakończenie dzieci obdarowały panie pracujące w przedszkolu słodkimi jabłuszkami wyrażając w ten sposób wdzięczność za ich pracę. Dziękujemy wszystkim za pamięć i miłe słowa!

Wycieczka do sadu W piękny, słoneczny wrześniowy dzień Motylki, Biedroneczki, Skrzaty i Pszczółki wybrały się do sadu. Spacerując po sadzie państwa Nowaków rozkoszowały się urokiem natury. Podziwiały dorodne, lśniące w słońcu czerwone jabłuszka. Widok owocujących drzew jabłoni wszystkich nas zachwycił. Pan gospodarz ugościł nas bardzo serdecznie. Poczęstował nas smacznymi jabłuszkami.

Zabawy w ogrodzie Nasze przedszkole jest coraz piękniejsze, bo z każdym rokiem przybywa w nim coś nowego. W wakacje, w przedszkolnym ogrodzie pojawił się nowy sprzęt do zabaw ruchowych. Jest on nowoczesny i bezpieczny. Teren przy przedszkolu stał się atrakcyjny i kolorowy. Sprzęt cieszy się ogromnym powodzeniem wśród dzieci. Podczas ciepłych, wrześniowych dni nasi wychowankowie „testowali” zjeżdżalnie, wspinali się na drabinki, huśtali na huśtawkach. Życzymy dzieciom, aby podczas zabaw na nowych sprzętach, zawsze święciło im słoneczko.

Niech żyją wakacje! W dniu 25 czerwca odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość zakończenia roku szkolnego 2009/2010. W tym wydarzeniu uczestniczyły wszystkie dzieci oraz niektórzy Rodzice. Jak każdego roku, tak i dziś pożegnaliśmy dzieci z najstarszego rocznika. Od września rozpoczną one naukę już w szkole. Absolwenci pożegnali zebranych przygotowanym przez wychowawców Panie Danusię Janikowską i Beatę Ziębę programem artystycznym. Chwili pożegnania przedszkolaków towarzyszyło wzruszenie ogarniające dzieci, rodziców oraz wszystkich pracowników. Młodsi koledzy przedszkolni pożegnali starszych wierszem i piosenką. Pani Dyrektor Małgorzata Krajewska życzyła wszystkim udanych i słonecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!

Bajki, bajeczki Codzienne, głośne czytanie dzieciom to trwały element w pracy dydaktycznej Publicznego Przedszkola w Kunowie. Wiersze, piosenki, bajki, opowiadania urozmaicają i wzbogacają przedszkolne zajęcia. Dzieci lubią książki, a jeszcze bardziej, gdy im się je czyta. Chcąc podtrzymać i rozszerzyć zainteresowania czytelnicze zaprosiliśmy do współpracy Rodziców naszych wychowanków. Gościły już u nas panie: Anna Buczkowska, Dorota Brociek, Aneta Gębura, Eliza Granat, Joanna Gulba, Renata Kowalska, Monika Kwiatkowska, Natalia Pająk, Monika Szwagierczak, Małgorzata Rynio, oraz pan Szymon Raban. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” udaliśmy się też na wycieczkę do Publicznej Biblioteki w Kunowie. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć księgozbiór przeznaczony dla dzieci oraz poznać sposób wypożyczania książek. Pani pracująca w bibliotece przygotowała dla dzieci zagadki związane z książkami i czytelnictwem, które okazały się dla nich bardzo łatwe. Na zakończenie czekała wszystkich słodka niespodzianka. Obiecujemy, będziemy częściej odwiedzać bibliotekę.

Poznajemy szkołę Dnia 18 czerwca starszaki były z wizytą w Szkole Podstawowej w Kunowie. Odwiedziły uczniów klasy Ia, w której wychowawczynią jest pani Ewa Pałasz. Wysłuchały piosenek i recytacji w wykonaniu starszych kolegów. Obejrzały krótką inscenizację pt: „Kuchareczki”. Uczestniczyły także w lekcji w-f, którą prowadził pan Norbert Myszkowski. Dzieciom bardzo podobała się szkoła i z wielką ochotą pójdą od września do pierwszej klasy.

Hej kieleckie jakie cudne… Nasza wycieczka do Kielc odbyła się 15 czerwca 2010 r. Pojechały na nią dzieci z grupy III, IV i V, co stanowiło razem 49 wychowanków. Po dojechaniu na miejsce udaliśmy się do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” na spektakl pt. „Wujek Puszkin, dobry niedźwiedź”. W połowie przedstawienia była przerwa, podczas której dzieci mogły obejrzeć wystawę prac plastycznych. Dla większości przedszkolaków była to pierwsza wizyta w Teatrze. Mieli okazję zobaczyć scenę, kurtynę, widownię i być aktywnymi odbiorcami sztuki teatralnej. Następnie cała grupa uczestniczyła w pogawędce o teatrze. Ciekawostką były liczne lalki, kukły, pacynki i marionetki zgromadzone w galerii. Pan przewodnik pokazał dzieciom, jak się nimi porusza, jak się nazywają i do jakich przedstawień zostały użyte. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum zabawek i zabawy. Duże wrażenie wywołały zgromadzone tam zabawki – te z dawnych lat jak i te współczesne. Największą radość sprawiły dzieciom zabawy na placu przy muzeum. Mogli pojeździć na rowerze z kierownicą, na samochodzie z pedałami zamiast kierownicy itp. Ostatnim punktem naszej wycieczki był posiłek w Mc Donald ‘s. Tam również dzieci nieźle się bawiły. Droga powrotna, mimo iż wycieczka już się kończyła, była bardzo wesoła. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do przedszkola.

W czerwcu wędrujemy – wycieczka na Święty Krzyż Dnia 10 czerwca najstarsze dzieci z naszego przedszkola wybrały się na autokarową wycieczkę na Święty Krzyż. Pod kierunkiem przewodnika grupa ruszyła w górę drogą prowadzącą przez Park Narodowy. Raźno maszerując szlakiem, oglądały fragment Puszczy Jodłowej i gołoborze, gdzie z tarasu podziwiały wspaniałe widoki Łysogór. Po dojściu na szczyt wysłuchały krótkiej wzmianki na temat wieży telewizyjnej. Następnie zwiedziły stare sanktuarium narodowe z relikwiami Krzyża Świętego. Po krótkim odpoczynku grupa ruszyła w dół Drogą Królewską do Nowej Słupi. Przedszkolaki we wspaniałej kondycji pokonały niełatwy szlak i dotarły pod figurkę pielgrzyma Emeryka. Z zainteresowaniem wysłuchały ciekawej legendy pojawienia się kamiennej postaci. Ostatnim punktem wycieczki był odpoczynek połączony z pieczonymi kiełbaskami. W drodze powrotnej zadowolenie, śpiew i dobry humor towarzyszył naszym wychowankom.

Wycieczka do Ośrodka Zdrowia 2 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę do Ośrodka Zdrowia w Kunowie mieszczącego się przy ulicy Fabrycznej. Tam spotkaliśmy się z panią pielęgniarką E. Michalską, która opowiedziała nam o swojej pracy. Dzięki uprzejmości pań z ośrodka mogliśmy oglądać gabinet zabiegowy, fizykoterapii, oraz rehabilitacji. Usłyszeliśmy też kilka rad jak dbać o swoje zdrowie. Na zakończenie Wojtuś wręczył pani pielęgniarce laurkę z podziękowaniem za ciekawą wycieczkę.

Dzień Dziecka 1 czerwca nasi wychowankowie świętowali Międzynarodowy Dzień Dziecka. Aby podkreślić wyjątkowość tego dnia, dzieci uczestniczyły w wycieczce do Szkoły Podstawowej w Miłkowskiej Karczmie. Gospodarze przyjęli nas bardzo serdecznie i gościnnie. Na początek dzieci obejrzały przedstawienie w wykonaniu uczniów, następnie wzięły udział w zabawach tanecznych. Potem wszyscy spotkali się przy grillu na boisku szkolnym. Przez cały czas trwały konkursy w budynku szkoły oraz na boisku zorganizowane przez nauczycieli. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody. Należy podkreślić, że to nie było pierwsze spotkanie z dziećmi szkoły i przedszkola w Miłkowskiej Karczmie. Od kilku lat nasze przedszkole prowadzi współpracę z tą szkołą dając możliwość integracji środowisk dziecięcych i nauczycielskich. Dzieci wróciły do przedszkola zmęczone, ale zadowolone. Dziękujemy Gospodarzom za wspaniałą atmosferę, bogate atrakcje i świetną organizację Dnia Dziecka.

Dzień Rodziny 26 maja w godzinach popołudniowych odbyła się w przedszkolu uroczystość „Dzień Rodziny”. Dzieci przebrane za postacie z bajek recytowały wiersze, śpiewały i tańczyły. Kolejno na scenie pojawiały się z życzeniami: Jaś i Małgosia, czarownica, wilk, Czerwony Kapturek, rybak i złota rybka, Calineczka, elf, Śnieżka i krasnoludki, oraz król i królowa. Grupa dzieci najmłodszych zaprezentowała się w piosence „Jagódki”. Występ zakończył pokaz tańca do piosenki „Cha – cha z życzeniami”. Następnie dzieci wręczyły swoim Rodzicom własnoręcznie wykonane laurki. Na wszystkich uczestników uroczystości czekał słodki poczęstunek. Pogoda pozwoliła również na zabawy w ogrodzie przedszkolnym

Przegląd zespołów tanecznych 19 maja 2010r. odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej w Kunowie VI Gminny Przegląd Zespołów Tanecznych. W tańcach „Poleczka” oraz „Dżungla” zaprezentowały się dzieci z grupy IV: Julia, Weronika, Piotruś, Samuel i Wojtuś, z grupy V: Ewelinka, Gabrysia, Monika, Oliwka, Krzyś, Mateusz i Wiktor. Mali tancerze spisali się znakomicie zdobywając I miejsce w swojej kategorii wiekowej. Na odniesiony sukces solidnie zapracowali uczęszczając cały rok na zajęcia z rytmiki prowadzone przez panią Anię Łukawską. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Z wizytą u Strażaków 7 maja odbyła się pełna wrażeń wycieczka do Ochotniczej Straży Pożarnej w Kunowie. Dzieci mogły obejrzeć z bliska wóz strażacki oraz ponton. Dowiedziały się jak działa i w jaki sposób wykorzystywany jest podczas akcji sprzęt ratunkowy. Oglądały izbę pamięci, a niej różne pamiątki: zdjęcia, sztandar, stare hełmy, modele wozów strażackich. Zapoznały się ze sposobami zachowania i alarmowania w przypadku pożaru. Utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej - 998, oraz numer alarmowy - 112. Dzięki życzliwości panów strażaków miały też możliwość oglądać fikcyjną akcję ratunkową.

Zajęcie otwarte w grupie V W dniu 26 kwietnia odbyło się zajęcie otwarte dla Rodziców. Tematem zajęcia było „Historia żółtego tulipanka” – utrwalenie wiadomości i umiejętności dotyczących oznak wiosny. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w proponowanych przez nauczycielkę zabawach tanecznych, rytmicznych, plastycznych. Z dużym zaangażowaniem wykonywały powierzone im zadania. Przedszkolaki zaprezentowały Rodzicom swoje umiejętności dotyczące przygotowania do nauki pisania. Rodzice mieli możliwość zaobserwowania swoich pociech na tle grupy rówieśniczej.

Konkurs piosenki Kolejny raz przedstawiciele naszego przedszkola uczestniczyli w Przeglądzie Piosenki Współczesnej zorganizowanym w Szkole Podstawowej w Kunowie. Reprezentowały nas Gabrysia, Ewelinka i Oliwka z oddziału V przygotowane przez panią Beatę Ziębę. Dziewczynki zaśpiewały piosenkę pt. „Laleczka z saskiej porcelany”. Występ spotkał się z uznaniem publiczności i Komisji Konkursowej.

Zabawy z Panią Wiosną W dniu 28 kwietnia w grupie najmłodszych przedszkolaków odbyło się zajęcie otwarte dla Rodziców pod hasłem "Zabawy z Panią Wiosną". Dzieci z ochotą wykonywały kolejne zadania przygotowane przez Panią Wiosnę: rozwiązywały zagadki, wyszukiwały obrazki, rozpoznawały głosy zwierząt, śpiewały piosenki o tematyce wiosennej, uczestniczyły w zabawach ruchowych i wykonywały prace plastyczne. W nagrodę za dobrze wykonane zadania wszystkie dzieci otrzymały upominki od Pani Wiosny. Rodzice, poza obserwacją własnych pociech, włączyli się do zabaw ruchowych i tworzenia prac plastycznych.

Dzień Ziemi Dnia 22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Uroczystość rozpoczęła inscenizacja ekologiczna pt. „Chrońmy przyrodę” w wykonaniu dzieci z grup III i IV. Potem odbył się pokaz mody ekologicznej. Nasi wspaniali Rodzice wykonali dla swoich pociech cudowne stroje z gazet, szarego papieru, worków foliowych, kubeczków plastikowych, kartonów po soczkach. Było na co popatrzeć i co podziwiać. Następnie odbył się mini konkurs ekologiczny dla dzieci przygotowany przez nauczycielki w postaci różnorodnych zagadek i pytań. Wszyscy uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Na koniec przedszkolaki złożyły ślubowanie , że zawsze będą dbać o środowisko.

Wielkanocne świętowanie Zorganizowana w Publicznym Przedszkolu uroczystość pt. ,,Wielkanocne świętowanie”, a wraz z nią Wielkanocny Kiermasz, to impreza, której celem ma być podtrzymywanie tradycji związanych ze Świętami Wielkiej Nocy.Nasi mali wychowankowie, przy pomocy nauczycieli, przygotowali z tej okazji program artystyczny o tematyce wielkanocnej. Śpiewano piosenki, recytowano wiersze, zapoznawano wszystkich z bogatą obyczajowością tych, przypadających na budzącą się wiosnę, świąt.W uroczystości uczestniczyli też uczniowie klasy drugiej zaprzyjaźnionej z nami Szkoły Podstawowej w Kunowie wraz ze swoją wychowawczynią, Panią Bożeną Wijatą. Pod kierunkiem Pana Pawła Cieślika uczniowie zaśpiewali kilka piosenek ludowych, które wzbudziły podziw i gromkie brawa wszystkich słuchaczy. Imprezę uświetnił też Zespół Ludowy ,,Kunowianie” wykonując ludowe piosenki i przyśpiewki. Występ ,,Śpiewających Gości” dał dzieciom możliwość bezpośredniego spotkania się z gatunkiem muzyki jakim jest muzyka ludowa, a zaproszonym Gościom dostarczył dodatkowych wrażeń.W uroczystości uczestniczyli zaproszeni Goście: Pani Beata Duda – Sekretarz Gminy, Barbara Domagała – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Ksiądz Katecheta - Paweł Maciąg. Drugą częścią imprezy był Wielkanocny Kiermasz.W przedszkolnych salach rozstawiono stoiska z wyrobami wielkanocnymi. Do sprzedaży w czasie kiermaszu przygotowano wielkanocne stroiki, ręcznie wykonane karty świąteczne i inne wielkanocne cudeńka oraz – oczywiście – pisanki Pieniądze, które w ten sposób pozyskano, przeznaczone zostaną na modernizację placu zabaw dla dzieci. Wszystkim zaproszonym na uroczystość serdecznie dziękujemy za wyrozumiałość dla podjętej przez nas inicjatywy i hojność. Rodzicom, Gościom, Dzieciom i przyjaciołom naszego przedszkola życzymy zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy, smacznego jajka, mokrego dyngusa a także odpoczynku w rodzinnym gronie .

Żegnaj Zimo, witaj Wiosno! W poniedziałek 22 marca przedszkolaki pożegnały zimę, a powitały wiosnę. Tradycyjnie już odbył się przemarsz ulicami Kunowa ze słomianymi kukłami. Dzieci wykonały je wraz z rodzicami z materiałów ekologicznych. Chociaż Marzanny były bardzo ładne i kolorowe pozostawiły je na polu, aby odeszły razem z zimą. Wszyscy cieszyli się z nadejścia wiosny. Wracając do przedszkola zaobserwowały pierwsze jej oznaki: bazie wierzbowe, krokusy i przebiśniegi.

Nauka języka angielskiego w przedszkolu Zajęcia z języka angielskiego odbywają się 2 razy w tygodniu. Podczas nich dzieci uczą się nowego słownictwa, prostych zwrotów, piosenek i wyliczanek. Poznają nazwy kolorów, zwierząt, produktów spożywczych, przedmiotów codziennego użytku, zabawek, ubrań, liczb i wiele innych. Podstawą nauki języka angielskiego w przedszkolu jest zabawa. Różnorodne gry i piosenki polegające na używaniu gestów, szukaniu ukrytych przedmiotów, odgadywaniu zagadek, czy odpowiadaniu na proste pytania pozwalają przyswoić i utrwalić obcy język.

Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną 19 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Kunowie został rozstrzygnięty gminny konkurs na najpiękniejszą, tradycyjną palmę wielkanocną. Uczestniczyli w nim uczniowie z okolicznych szkół podstawowych, gimnazjum i Zespołu Szkół w Kunowie. Wzięły w nim udział również i nasze przedszkolaki. Dzieci z grup III i IV z pomocą opiekunów wykonały piękne, kolorowe palmy z krepiny. Komisja konkursowa przyznała im wysokie II miejsce. Zapraszamy do obejrzenia prac konkursowych na zdjęciach oraz na wystawie w GOK w Kunowie.

Dzień Kobiet 8 marca przedszkolaki świętowały Dzień Kobiet. Dzieci z najmłodszych grup przygotowały tematyczną inscenizację. Były piosenki, wierszyki. Nie zabrakło też życzeń, składanych przez chłopców wszystkim dziewczynkom i paniom. Na koniec uczestnicy uroczystości zostali poczęstowani cukierkami. Panie pracujące w przedszkolu otrzymały kwiaty od dzieci. Było bardzo miło i wesoło!

Konkurs plastyczny W dniu 2 marca w przedszkolu odbył się konkurs plastyczny pod hasłem ,,Rośnij zdrowo i wesoło”. Do udziału w tym konkursie zaproszono dzieci z przedszkoli naszej gminy. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziały przedszkola z Janika, Miłkowskiej Karczmy i Wymysłowa. W konkursie uczestniczyły też dzieci ze wszystkich grup naszego przedszkola.Uczestnicy konkursu wykonali prace wykorzystując różnorodne techniki plastyczne: wydzieranki, wycinanki, wyklejanki, malowanie farbami. Wykorzystano też technikę orgiami i collage. Z uwagi na wysoki poziom prac plastycznych szanowne jury w którym zasiedli zaproszeni goście – Sekretarz Gminy Pani Beata Duda oraz Zastępca Przewodniczącej Komisji Oświaty w Kunowie Pan Józef Maciąg postanowiło docenić wysiłek i zaangażowanie wszystkich uczestników i nagrodziło wszystkie dzieci biorące udział w przedsięwzięciu. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz stosowne do charakteru konkursu nagrody, w postaci pomocy plastycznych. Gospodarze, dzieci z przedszkola w Kunowie, przygotowały na ten dzień przedstawienie o tematyce prozdrowotnej. Oprócz recytacji, kostiumów czy innych akcesoriów niezabrakło dobrego humoru i uśmiechu. Po konkursie wszystkie dzieci spotkały się na wspólnym poczęstunku. Stosownie do tematyki spotkania dostosowano menu. Były więc wiosenne, kolorowe i zdrowe kanapki, pożywna i bogata w witaminy sałatka owocowa oraz sok czyli to wszystko, co powinno znajdować się w codziennym żywieniu dziecka, by rosło ono zdrowo i wesoło.Wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom dziękujemy za udziałw konkursie!

Komputer w przedszkolu Zajęcia z komputerem prowadzone są w oddziałach dzieci pięcio- i sześcioletnich. Do ćwiczenia różnych dziecięcych umiejętności intelektualnych wykorzystywane jest oprogramowanie KidSmart. Wspiera ono program nauczania przedszkolnego w zakresie podstaw matematyki, plastyki i rozwoju języka, a ponadto, poprzez wprowadzenie elementu nowości i zabawy, urozmaica i uatrakcyjnia zdobywanie nowych umiejętności. Poprzez udział w zajęciach, dzieci już we wczesnych latach uczą się jak mądrze korzystać z komputera, co kształtuje ich odpowiedzialne podejście do wykorzystania najnowszych technologii w późniejszym życiu.W pracy z dziećmi korzystamy z programów: Mania główkowania, Naukowy domek Felka, Czas i przestrzeń w domu Anuli, Matematyczny domek Milusi.Wraz z poznawaniem programu w ciągu roku, dzieci nie tylko stają się coraz bardziej kreatywnymi użytkownikami, ale również, co najważniejsze, same czują , że ich możliwości i świeżo zdobyte umiejętności wzrastają i rozwijają się.

W karnawale czas na bale „Z Nowym Rokiem szedł Karnawał, przebieraniem się zabawiał. W instrumenty ubrał drzewa, wiatr w gałęziach pieśni śpiewał. Przebrał dzieci spójrzcie sami są Indianie z Piratami, jest Biedronka z Muchomorkiem. Przyszli także Bolek z Lolkiem. Jest karnawał, dzieci tańczą, gra orkiestra przebierańcom.” 12 stycznia odbył się w naszym przedszkolu bal karnawałowy. Wszyscy pracownicy przedszkola dołożyli starań, aby wystrój sal zachęcał dzieci do wesołej zabawy. Razem z przedszkolakami bawili się ich rodzice, dziadkowie i panie nauczycielki. Były wspólne pląsy w kółeczkach, tańce parami, „węże” i „pociągi”. Gościem specjalnym na zabawie był Święty Mikołaj. Każdy bawił się świetnie. Był to jeden z tych dni w przedszkolu, o którym na pewno wszyscy będą długo pamiętać.

Bożonarodzeniowe Misterium Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, dlatego w naszej przedszkolnej rodzinie przeżywamy go bardzo uroczyście. Na wigilijne spotkanie dzieci zapraszają rodziców, dziadków, młodsze i starsze rodzeństwo.W tematykę bożonarodzeniową wprowadziły wszystkich zaproszonych gości dzieci sześcioletnie przedstawiając program poetycko - muzyczny pt. "Bożonarodzeniowe Misterium". Przy symbolicznym żłóbku zasiedli nasi najstarsi wychowankowie w strojach aniołków i pasterzy. Dzieci tradycyjne śpiewały kolędy, pastorałki i inne piosenki o tematyce świątecznej.Po występach Pani Dyrektor mgr Małgorzata Krajewska złożyła wszystkim świąteczne życzenia, a kolęda "Cicha noc, święta noc" była wprowadzeniem do wspólnego dzielenia się opłatkiem, który symbolizuje miłość i zgodę. Wiele ciepłych słów miał dla zgromadzonych także nasz katecheta ksiądz Paweł Maciąg oraz przybyły na uroczystość Przewodniczący Rady Miasta Pan Roman Kowalski. Kolejnym miłym akcentem tego wieczoru było zgromadzenie się wszystkich gości przy stole i słodki poczęstunek, który przygotowała nasza niezawodna przedszkolna kuchnia.Na spotkanie przygotowano także wystawkę prac plastycznych wykonanych przez dzieci pt. "Boże Narodzenie w oczach dzieci". Zgromadzono na niej prace wszystkich przedszkolaków.Radość w oczach dzieci i wzruszenie na twarzach dorosłych świadczyły o tym, że spotkanie to było udane i że warto było się potrudzić, by je przygotować.

Podróż do krainy zabawek 2 grudnia odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców w najmłodszej grupie przedszkolnej. Tematem zajęcia była „Podróż do krainy zabawek”. Dzieci chętnie uczestniczyły w zaproponowanych przez wychowawczynię zabawach dydaktycznych, śpiewały piosenki, mówiły wierszyki, wykonywały prace plastyczne. Motywem przewodnim była zabawa z misiem. Spotkanie stworzyło rodzicom możliwość zaobserwowania swojego dziecka na tle grupy oraz jego zachowań wśród rówieśników.

Spotkanie z Mikołajem Jak każdego roku, tradycyjnie i w tym odwiedził dzieci w przedszkolu Mikołaj. Dzieci przygotowały dla miłego Gościa program artystyczny. Mikołaj przywiózł wiele pięknych i okazałych prezentów dla każdej z grup, a także dla każdego dziecka indywidualnie. To było bardzo miłe spotkanie. Mikołaju, czekamy na Ciebie w przyszłym roku!

Jesienne granie i śpiewanie W dniu 19 listopada odbyło się w grupie IV zajęcie otwarte. Dzieci zaśpiewały swoim rodzicom piosenki o tematyce jesiennej: „Jesienna cza-cza”, „Idzie jesień” i „Czas jesieni”. Brały też udział w zabawach rytmiczno – ruchowych. Poznały sposób gry na dzwonkach. Na zakończenie wykonały akompaniament perkusyjny do piosenki „Jesienny deszcz”. Do improwizacji muzycznej wykorzystały bębenki, tamburyna, grzechotki, talerze i trójkąty.

Wycieczka na pocztę 26 października przedszkolaki odwiedziły Urząd Pocztowy w Kunowie. Po budynku oprowadziła nas Pani Naczelnik Lidia Górczyńska. Dzieci poznały pracę listonosza i urzędników pocztowych. Miały okazję zobaczyć sortownię listów, przymierzyć czapkę listonosza, poznać różnego rodzaju druki, blankiety pocztowe. Wielkim zainteresowaniem wśród przedszkolaków cieszyło się przybijanie stempla pocztowego. Na zakończenie wycieczki złożyły życzenia z okazji Dnia Pocztowca i na ręce Pani Naczelnik wręczyły laurkę.

Pasowanie na Starszaka Przedszkolaka To był niezwykły dzień. Dzieci zaprezentowały rodzicom oraz zaproszonym gościom czego nauczyły się już w przedszkolu. Śpiewały piękne piosenki, recytowały wierszyki, tańczyły "taniec z liśćmi", rozwiązywały zagadki, popisywały się swoją wiedzą o Polsce oraz znajomością zasad ruchu drogowego. Udowodniły, że są śmiałe, odważne, mądre i zdolne, gotowe stać się "starszakami". Aktu pasowania dokonała Pani Dyrektor Małgorzata Krajewska "zaczarowanym ołówkiem". Wszystkie przedszkolaki dostały pamiątkowe dyplomy i upominki. Uroczystość zakończył wspólny poczęstunek bajecznymi wypiekami naszych Pań Kucharek.

Dzień Nauczyciela Piosenką "Przedszkole drugi dom" dzieci z grup II i III rozpoczęły uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela. Potem recytowały wierszyki, przedstawiły inscenizację oraz wykonały "taniec wywijaniec". Na zakończenie złożyły wszystkim pracownikom przedszkola życzenia i wręczyły śliczne, kolorowe laurki-serduszka. Po przedstawieniu czekała na wszystkich słodka niespodzianka.

Wycieczka do ogródków działkowych W piękny, słoneczny dzień przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do ogródków działkowych. Oglądały drzewa owocowe, przyglądały się jak rosną na grządkach dorodne warzywa, podziwiały piękne kwiaty. Spacerując alejkami obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie. Do przedszkola przyniosły podarowane przez pana Z. Ożdżyńskiego owoce, które podziwialiśmy na działkach.

Wycieczka na policję Nasze przedszkolaki wybrały się na swoją pierwszą wycieczkę do Komisariatu Policji w Kunowie. Po budynku oprowadził nas młodszy aspirant Piotr Kadela Zapoznał dzieci z funkcją pomieszczeń i specyfiką pracy policjanta. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem oglądały sprzęt w jaki wyposażeni są funkcjonariusze policji. Przymierzały czapkę, a niektóre nawet kajdanki! Na koniec czekała dzieci największa atrakcja - mogły wsiadać do radiowozu i oglądać zamontowane w środku urządzenia. W ramach podziękowania przedszkolaki wręczyły Panu Policjantowi na pamiątkę laurkę.

Zakończenie roku 19 czerwca przedszkolaki razem z rodzicami i nauczycielami świętowały uroczyste zakończenie roku szkolnego. Z tej okazji dzieci przedstawiły program artystyczny, na który złożyły się wiersze i piosenki. Sześciolatki odchodzące do szkoły otrzymały pamiątkowe dyplomy, znaczki z logo przedszkola oraz słodycze. Absolwentom naszego przedszkola życzymy samych piątek i szóstek w szkole, a wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.

Piknik rodzinny W piękny i słoneczny dzień 26 maja o godzinie 16 odbył się w ogrodzie przedszkolnym Piknik rodzinny z okazji Dnia Matki i Ojca. Dzieci zaśpiewały swoim rodzicom piosenki, recytowały wierszyki, składały życzenia oraz podarowały kolorowe laurki. Potem nauczyciele zorganizowali dla uczestników pikniku ciekawe konkurencje i zabawy. Było przeciąganie liny, bieg w workach, konkurs na najciekawszy strój z bibuły i gazet, biegi tatusiów z dziećmi na plecach, wyścigi rzędów w podawaniu piłki nad głowami oraz konkurs na najdłuższe obierzyny z jabłek. Trud i wysiłek zawodników został nagrodzony słodyczami. Dzieci dostały też kolorowe piłki. Po dobrej zabawie wszyscy mogli odpocząć w cieniu drzew i spożyć kiełbaskę z grilla.

Wycieczka do Bałtowa Przedszkolaki bardzo lubią wycieczki. Tym razem pojechały autokarami do Bałtowa. Zwiedziły tam Park Jurajski. Oglądając modele prehistorycznych gadów zdobywały wiedzę o tych wymarłych już zwierzętach. Dużym przeżyciem dla uczestników wycieczki okazała się też przejażdżka konna. Wszystkim przedszkolakom szczególnie przypadł do gustu pobyt na placu zabaw. Nie czując zmęczenia wspinały się po drabinkach, zjeżdżały ze ślizgawek, „odkopywały” dinozaura w piaskownicy. Zmęczeni, ale zadowoleni powróciliśmy do Kunowa.

Wizyta w Ochotniczej Straży Pożarnej w Kunowie Tradycyjnie 8 maja przedszkolaki odwiedziły Ochotniczą Straż Pożarną w Kunowie. Strażacy opowiedzieli i pokazali nam wiele interesujących rzeczy. Oglądaliśmy z bliska wozy strażackie, sprzęt gaśniczy i ratowniczy, a nawet mogliśmy przymierzyć hełm. Strażacy zaprezentowali nam pokaz akcji przeciwpożarowej. Przygotowana została symulacja pożaru samochodu osobowego. Panowie strażacy przy użyciu specjalistycznego sprzętu ugasili pożar. Na koniec wycieczki wszyscy mogliśmy przejechać się wozem strażackim ulicami Kunowa.

Wycieczka do Kielc 21 kwietnia 2009 roku najstarsze dzieci z naszego Przedszkola uczestniczyły w wycieczce do Kielc. Rankiem, po śniadaniu, wyruszyliśmy autobusem PKS w kierunku Kielc. Pierwszym punktem programu była wizyta w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy spektakl pt. Alibaba i Czterdziestu Rozbójników. Po spektaktu odwiedziliśmy Galerię Teatru, w ktrórej mogliśmy podziwiać lalki biorące udział w przedstawieniach teatralnych przed laty. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Zabawek i Zabawy. W XIX-wiecznym budynku dawnych hal targowych oglądaliśmy lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, misie, klocki, modele samolotów i samochodów, marionetki, statki oraz kolejki elektryczne. Poznaliśmy najstarszą lalkę Barbie i gigantycznych rozmiarów klocki Lego. Na koniec zjedliśmy posiłek w restauracji McDonald's. Zmęczeni ale zadowoleni, wróciliśmy do Kunowa, gdzie oczekiwali na nas nasi Rodzice.
Copyright © 2008-2018 PKw. Wszelkie prawa zastrzeżone.